🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1965 • Greczynka, którą pokochali Gruzini

Finał preselekcji narodowych odbył się 6 lutego 1965 roku w Kursaal w mieście Locarno w kantonie Ticino. W roli prowadzącej obsadzono tym razem tylko Mascię Cantoni, a były to też pierwsze selekcje, w których nie startował ich weteran – Jo Roland. W stawce było sześć piosenek i pięciu wykonawców. Dwie piosenki wykonała Carmela Corren, która w 1963 roku reprezentowała sąsiednią Austrię 🇦🇹 z piosenką „Vielleicht geschieht ein Wunder„, za którą dostała 16 punktów i 7. miejsce. O reprezentowanie Szwajcarii walczyli też Audrey, włoskie wokalistki Bruna Lelli i Wilma Goich 🇮🇹 oraz pochodząca z Grecji Yovanna 🇬🇷. To właśnie ona zdobyła serca jurorów swoim utworem „Non (a jamais sans toi)” i wygrała preselekcje. Tym samym została drugą grecką wokalistką, która pojawiła się na Eurowizji na długo przed debiutem Grecji w 1974 roku. Wyprzedził ją Jimmy Makulis, który w 1961 roku reprezentował Austrię zdobywając jednak tylko jeden punkt i 15., ostatnie miejsce.

Yovanna: Kariera po triumfie w Sopocie

Ioanna Fassou Kalpaxi urodziła się 14 listopada 1940 roku w Amaliadzie, w zachodniej części Peloponezu 🇬🇷. W wieku 14 lat zaczęła uczyć się śpiewu w ateńskim konserwatorium. Występowała w audycjach radiowych pod pseudonimem Yovanna by nie rozpoznały jej instytucje, które przyznawały stypendia naukowe, gdyż tego rodzaju aktywności były zakazane dla studentów. Pierwotnie szkoliła się w stronę śpiewu operowego, jednak z powodów finansowych zdecydowała się zająć muzyką popularną. Na początku lat 60. zaczęła uczestniczyć w greckich i międzynarodowych festiwalach piosenki. W 1962 reprezentowała Grecję podczas II edycji Sopot Festiwal 🇵🇱. W trakcie dnia polskiego zajęła 9. miejsce za „Warszawskiego dorożkarza”, ale wygrała dzień międzynarodowy utworem „Vole mon reve” zdobywając 106 punktów i pokonując reprezentantkę Szwajcarii 1963 – Esther Ofarim. Dzięki temu sukcesowi stałą się niezwykle popularna w ZSRR, zwłaszcza w dzisiejszej Gruzji 🇬🇪, gdzie do tej pory uważa się ją za legendę muzyki i gdzie wokalistka bardzo często koncertuje. Współpraca z Radiem Genewa oraz udział w paru koncertach zachęcił ją do startu w selekcjach Szwajcarii. Wygrała je z „Non, a jamais sans toi”, które skomponował Bob Calfati do tekstu Jeana Charlesa.

ESC 1965: Umiarkowany sukces Greczynki

Eurowizja 1965 odbyła się 20 marca w Neapolu 🇮🇹, a Szwajcaria miała to szczęście, że otrzymała ostatnią pozycję startową. Łącznie cztery utwory w konkursie zaśpiewano po francusku. Yovanna dostała 8 punktów co dało 8. miejsce, jeden punkt więcej od Monako 🇲🇨 i dwa mniej od Danii 🇩🇰. 5 punktów dała Francja 🇫🇷, 3 Austria 🇦🇹, z kolei Szwajcaria przyznała 5 Wielkiej Brytanii 🇬🇧, 3 zwycięskiemu Luksemburgowi 🇱🇺 oraz 1 Monako 🇲🇨. Punktację przedstawił Alexandre Burger, a komentatorami dla trzech telewizji szwajcarskich byli Theodor Haller (TV DRS), Jean Charles (TSR) i Giovanni Bertini (TSI). Do tej pory Szwajcaria już trzeci raz zajęła 8. miejsce, zdarzyło się to też w 1957 i 1960 roku. Była to szósta w historii piosenka eurowizyjna Szwajcarii śpiewana po francusku. Dyrygentem podczas występu Yovanny był Mario Robbiani, który pierwszy raz w tej roli pojawił się na Eurowizji 1960, a będzie też obecny przy występach Szwajcarów w 1968, 1976 i 1984 roku.

Gruzini zakochani w Yovannie

Po Eurowizji Yovanna kontynuowała swoją karierę w wielu krajach, głównie w Grecji 🇬🇷, Niemczech 🇩🇪 i w ZSRR. Koncertowała też we Francji 🇫🇷, Włoszech 🇮🇹, Izraelu 🇮🇱 i na Cyprze 🇨🇾. Działalność muzyczną wstrzymała w latach 80., poświęcając się pisaniu powieści. Jej pierwsza książka „Ande yia” wydana w 1986 stała się bestellerem w Grecji, została też ekranizowana i przeniesiona na deski teatru. Do tej pory Yovanna wydała 12 książek. Do muzyki oczywiście wracała. Nagrany przed laty utwór „Tbiliso” o pięknie gruzińskiej stolicy 🇬🇪 doprowadził ją aż do otrzymania honorowego obywatelstwa tego miasta w 2011 roku. Doceniono m.in. jej działania na pogłębianie relacji między Gruzinami a Grekami. W 2015 roku po 30 latach przerwy wokalistka wystąpiła w Moskwie 🇷🇺 – koncert szybko został wyprzedany. Aktualnie wokalistka ma 79 lat, nadal mieszka w Grecji.

Sopot Festival 1965: Kto reprezentował Szwajcarię?

W 1965 roku Szwajcarię podczas Sopot Festival reprezentował wokalista Gil Caraman. Podczas dnia polskiego zaśpiewał „Czy wiesz co to jest” jednak nie zajął miejsca w czołowej piątce. Lepiej poszło mu podczas dnia międzynarodowego – zaśpiewał wtedy „Marion, Marianne” po francusku, dostał 35 punktów i 4. miejsce na 28 piosenek. Punkty otrzymał ze Szwajcarii (12), Polski (6) 🇵🇱, Holandii (6) 🇳🇱, Czechosłowacji (6) 🇨🇿, Austrii (3) 🇦🇹, NRD (3), RFN (2) 🇩🇪, Kanady (2) 🇨🇦 oraz Luksemburga (1) 🇱🇺. Przedstawicielem jury ze Szwajcarii był Geo Voumard, twórca wielu eurowizyjnych utworów, w tym zwycięskiego „Refrain”. 12 punktów dał reprezentantowi swojego kraju, 10 trafiło do Kanady, a 8 do Grecji.

Źródło: Wikipedia, NF Database, Diggiloo Thrush, fot.: DailyThess.gr

%d blogerów lubi to: