ESCradio: The Roop z kolejnymi nagrodami! • Tradycyjny news o potencjalnym powrocie Turcji • Dziś oglądamy Eurowizję Junior 2012!

Jak co roku portal ESCradio.com zorganizował głosowanie, w którym fani wybierali zwycięzców w czterech kategoriach. Nagrodę „Best Female Artists 2020” zdobyła reprezentująca Bułgarię Victoria 🇧🇬, która zgarnęła 12,1% głosów. Drugie miejsce przypadło Destiny z Malty 🇲🇹, a trzecie Efendi z Azerbejdżanu 🇦🇿. W top5 były też Ulrikke z Norwegii 🇳🇴 oraz Stefania z Grecji 🇬🇷. Nasza Alicja Szemplińska 🇵🇱 nie została zauważona, zdobyła 11. miejsce na 17 wokalistek. Ostatnia pozycja należała do Natalii Gordienko z Mołdawii 🇲🇩. W kategorii „Best Male Artist 2020” wygrał Szwajcar Gjon’s Tears 🇨🇭 z wynikiem 16,75%. Na miejscu drugim Włoch Diodato 🇮🇹, a na trzecim reprezentujący Niemcy Ben Dolic 🇩🇪. W top5 także Tom Leeb z Francji 🇫🇷 i Blas Canto z Hiszpanii 🇪🇸, a ostatnie miejsce przypadło Akselowi z Finlandii 🇫🇮. W „Best group 2020” triumfowało litewskie The Roop 🇱🇹 (fot.) z wynikiem 22,5%. Na drugim Dadi z Islandii 🇮🇸 wraz ze swoim zespołem, a na trzecim szwedzkie trio The Mamas 🇸🇪. Little Big z Rosji 🇷🇺 i Go_A z Ukrainy 🇺🇦 weszli do top 5, a na dnie belgijski zespół Hooverphonic 🇧🇪, niezbyt lubiany przez fanów Eurowizji ze względu na kontrowersyjne wypowiedzi. Piosenka „On fire” z Litwy wygrała w kategorii „Best Song 2020” otrzymując 10,29% głosów. Na miejscu drugim ballada „Repondez-moi” ze Szwajcarii, a na trzecim włoskie „Fai rumore”. W czołowej piątce także islandzkie „Think about things” i bułgarskie „Tears getting sober”. Także tutaj Polska wypadła blado – „Empires” zajęło raptem 32. miejsce, pomiędzy irlandzkim „Story of my Life” 🇮🇪 a macedońskim „You” 🇲🇰. Najmniej głosów dostała piosenka z Mołdawii – „Prison”. Pełne wyniki dostępne są TUTAJ.

Eurowizja Junior 2020: Czekamy na kolejne kraje

Do Eurowizji Junior 2020 w Warszawie zostało nieco ponad 5 miesięcy. Na ten moment niewiele mamy nowych informacji, a nadawcy telewizyjni raczej nie spieszą się z potwierdzaniem udziału. Chociaź Konrad Smuga w materiale dla „Wiadomości” wspomniał o planach zaproszenia Kazachstanu 🇰🇿 do rywalizacji, sama telewizja Khabar jeszcze nie podjęła decyzji o trzecim starcie. Szefowa delegacji, Zhazira Dyussembekova poinformowała portal ESCxtra, że na ten moment nie ma „jasnej odpowiedzi” w tej sprawie. Podobnie w Macedonii 🇲🇰, gdzie nadawca MRT czeka na instrukcje od Europejskiej Unii Nadawców, nowy regulamin konkursu i oficjalny proces zgłoszeń udziału do konkursu i dopiero wtedy podjęta zostanie decyzja w tej sprawie. Czeka też nadawca walijski S4C 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Na ten moment 9 nadawców wyraziło chęć udziału w JESC 2020, w tym Holandia 🇳🇱, Polska 🇵🇱 i Rosja 🇷🇺 rozpoczęły już (w mniej lub bardziej zaawansowanym stopniu) proces preselekcji. Przy okazji dorosłej Eurowizji warto poinformować, że jak co roku w sezonie ogórkowym pojawiają się newsy z Turcji 🇹🇷. Wiceminister spraw zagranicznych i dyrektor ds. Unii Europejskiej, Faruk Kaymakci powiedział, że ma nadzieję, na powrót tego kraju do konkursu. „TRT widziała pewne problemy w tej kwestii, ale jestem pewien, że w kolejnych latach znów zobaczymy Turcję na Eurowizji” – powiedział w nagraniu na social mediach podkreślając jednak, że to nie on podejmuje decyzję i, że być może TRT swoje obiekcje przedyskutuje z EBU. Generalnie niewiele to zmienia, ale typowy dla tego okresu „news” o potencjalnym powrocie Turcji odhaczony.

🇸🇪 Melodifestivalen 2021: Kiedy start zgłoszeń?

Pierwszego uczestnika Melodifestivalen 2021 poznamy 12 września po finale P4 Nasta. Konkurs odbędzie się tym razem dwa tygodnie później niż zwykle, ale ponownie jeden z finalistów (niekoniecznie musi to być zwycięzca) dostanie „dziką kartę”, która zezwoli mu na udział w półfinale MF 2021. Do tej pory (czyli od 2013 roku) żaden uczestnik z P4 Nasta nie zdołał awansować do finału preselekcji. Nadawca SVT ogłosił już regulamin MF 2021. Zgłoszenia przyjmowane będą od 24 sierpnia do 16 września, reguły nie uległy zmianom – w półfinałach łącznie wystartuje 28 wykonawców, a SVT celuje w taki dobór uczestników, by co najmniej 50% autorów piosenek stanowiły kobiety, a mniej-więcej 10 piosenek miało szwedzkojęzyczny tekst. Od 2022 roku SVT będzie najpewniej wymagać, by w przypadku gdy piosenka konkursowa nie jest pisana tylko przez jedną osobę, w ekipie twórców zawsze znajdowała się chociaż jedna kobieta. Co istotne, spośród wszystkich zgłoszeń komisja wyłoni 14, które awansują do półfinałów. Pozostałych 14 uczestników wskazanych będzie poprzez bezpośrednie zaproszenia (w tym kandydat z P4 Nasta). W regulaminie jest też zawsze zawarta informacja, że SVT samodzielnie podejmuje decyzję w sprawie produkcji występów do wybranych piosenek. Zespół The Mamas, który wygrał Melodifestivalen 2020 jeszcze nie wie, czy zgłosi się do selekcji ponownie.

DE ogląda: Eurowizja Junior 2012

Dziś o 21:00 retransmisja jubileuszowej, 10. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior, która odbyła się 1 grudnia 2012 w stolicy Holandii 🇳🇱 – Amsterdamie. Po tym, jak Armenii 🇦🇲 dano prawo do organizacji, w 2011 EBU znów zorganizowało otwarty konkurs, który Holandia wygrała z ofertą przygotowania imprezy w Heineken Music Hall. O ile kraj organizator znany był już przed JESC 2011, tak miasto i obiekt ogłoszono dopiero pod koniec lutego 2012 roku. 6 września przedstawiono motto „Break the ice”, a konkurs praktycznie w całości samodzielnie prowadziła Kim-Lian van der Meij (tę rolę pełniła też podczas JESC 2007 w Rotterdamie), a jedynie co jakiś czas pomagał jej Ewout Genemans. Gośćmi specjalnymi byli Rachel Traets (Holandia na JESC 2011) i Ralf Mackenbach (zwycięzca JESC 2009). Po roku przerwy powróciła wspólna piosenka śpiewana przez finalistów konkursu, a utwór tematyczny zaprezentowała też sama prowadząca. Podczas finału doszło do wielu problemów technicznych z łączeniem się z krajami podającymi punkty – w związku z tym, że show się przedłużało i nie wygląda przez to profesjonalnie, od 2013 zrezygnowano z łączeń na rzecz zapraszania podawaczy do miasta-organizatora, by punkty podali wprost ze sceny.

Eurowizja Junior: Konkurs na krawędzi

Konkurs był najmniejszy w historii – miał tylko 12 uczestników (co powtórzy się też w 2013). Zrezygnowały Bułgaria 🇧🇬, Łotwa 🇱🇻 (głównie powody finansowe), Litwa 🇱🇹 (również finanse i brak środków w budżecie) oraz Macedonia 🇲🇰 (brak pieniędzy i niezadowolenie z formatu głosowania). Nie spełniły się też obietnice niektórych nadawców. Serbski RTS 🇷🇸 nie wziął udziału w JESC 2011 co miało być roczną przerwą by „nie rozczarować dzieci„, jednak nadawca w 2012 nie wrócił. Podobnie San Marino 🇸🇲, które miało zadebiutować w 2011, ale wycofało się i nie wzięło udziału także w 2012. W 2011 zainteresowane debiutem były Włochy 🇮🇹, jednak było zbyt późno by dołączyły do stawki więc oczekiwano, że pojawią się w Amsterdamie – niestety, nic z tego. Europejska Unia Nadawców próbowała nakłonić portugalskie RTP 🇵🇹, ale telewizja odmówiła z powodów finansowych. Udało się nakłonić trzy kraje – Albanię 🇦🇱 (która podjęła wyzwanie głównie z powodu 100-lecia niepodległości), Azerbejdżan 🇦🇿 (który już od dłuższego czasu planował start) oraz Izrael 🇮🇱. W związku z tak niską frekwencją wprowadzono zmianę w głosowaniu i dodano „Kids Jury”, które głosowało jak osobny kraj. Przewodniczącym jury złożonym tylko z dzieci (po jednej osobie z każdego kraju) był Ralf Mackenbach. Do JESC 2012 wróciła Lerika, która w 2011 reprezentowała Mołdawię 🇲🇩. Tym razem zaśpiewała dla Rosji 🇷🇺. Małe zamieszanie wywołała Igzidora z Albanii, która podczas prób wystąpiła w stroju scenicznym, który uznano za niezbyt stosowny w konkursie dla dzieci. Po krytyce internautów i części delegacji kreację trzeba było na szybko przerabiać.

Wspólne oglądanie JESC 2012 dziś od 21:00 na Watch2gether, a komentowanie oczywiście na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Zapraszamy!

Źródło: ESCradio.com, ESCxtra, Eurovoix, Wikipedia, inf. własne, fot.: @theroopband

%d blogerów lubi to: