Eurowizja 2020: Wielkie niespodzianki na koniec sezonu selekcyjnego! Kto będzie reprezentował Szwecję, Danię i Finlandię?

Ostatnia sobota selekcyjna w tym sezonie przyniosła sporo zaskoczeń i niespodzianek. Preselekcje Melodifestivalen 2020 🇸🇪 wygrały The Mamas z „Move”, jednym punktem pokonując faworytkę fanów i bukmacherów – Dotter. Po raz pierwszy od wielu lat jury międzynarodowe nie było w stanie określić jednego faworyta, a w efekcie głosowania Dotter i The Mamas zremisowały na 1. miejscu, tym samym pełnia władzy oddana została widzom. Publika przyznała 72 punkty grupie The Mamas, a 71 punktów Dotter, co oznacza, że trio miało łącznie 137 punktów, a wykonawczyni „Bulletproof” 136 punktów. Na najniższym miejscu podium stanęła Anna Bergendahl (107 punktów).W top5 znaleźli się też Hanna Ferm (znacznie wyżej notowana u widzów już u jurorów) oraz Anis Don Demina (bardzo podobny wynik zarówno w głosowaniu komisji jak i widzów). Ostatnie miejsce miał Mohombi, który był drugi od końca w głosowaniu jury i zdecydowanie najgorszy w ocenie widzów (zdobył od nich tylko 6 punktów). Po raz pierwszy od 2014 roku Szwecja wysyła na ESC kobiety, a po raz pierwszy od 2007 stawia na zespół. The Mamas to Ashley Haynes, Louliu Lamotte i Dinah Yonas Manna. Wokalistki towarzyszyły Johnowi Lundvikowi podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie.

🇩🇰 Eurowizja 2020: Pierwszy duński duet od dekady

W Dansk Melodi Grand Prix wygrał faworyt – duet Ben & Tan (fot.) z piosenką „Yes”, która w superfinale zdobyła aż 61% głosów widzów. Drugie miejsce miał Sander Sanchez ze „Screens” (20%), a trzecie Emil z „Ville onske jeg havde kendt dig” – 19%. Wszystkie piosenki, które znalazły się w superfinale pochodziły z tzw. półfinałów radiowych. Ben i Tan reprezentowali Danię Wschodnią, a Emil i Sander Danie Północną. Pozostali wykonawcy zostali wyeliminowani w głosowaniu jury i widzów w I rundzie głosowania. W skład zwycięskiego duetu wchodzą 17-letni Benjamin Rosenbohm i 22-letnia Tanne Amanda Balcells. Samodzielnie uczestniczyli w ubiegłorocznej edycji duńskiego „X Factora” – Ben zajął w finale 2. miejsce, a Tanne jako członkini formacji Echo była czwarta. Piosenkę „Yes” napisali dla Duńczyków Szwedzi – Jimmy Jansson i Linnea Deb oraz pochodzący z Danii Emil Adler Lei, który jest też współtwórcą utworu „Love is forever” z ubiegłego roku. Duet swój utwór określa jako „pop-folkowy utwór dający miłe uczucie biegnąc z krzykiem 100km/h ze wzgórza„. Piosenka opowiada o byciu otwartym na miłość i o tym, by nie odrzucać jej nawet jeśli nie pasuje nam do planów jakie mamy na swoje życie. Ostatni raz Dania wysłała duet w 2010 roku – zajęła wtedy 5. miejsce w finale.

🇫🇮 Eurowizja: Ciccolina pokonana! Aksel do Rotterdamu

Aksel Kankaanranta wygrał preselekcje fińskie z utworem „Looking back” napisanym przez Joonasa Angerię, Whitney Phillips, Connora McDonougha, Riley’a McDonougha oraz Toby’ego McDonougha. Trzej ostatni panowie są członkami amerykańskiej grupy Before You Exit. Aksel  zdobył w głosowaniu jurorów 1. miejsce z 76 punktami (w tym 12 punktów z Estonii, Niemiec, Bułgarii, Rosji) oraz 2. miejsce w televotingu (94 punkty). W opinii widzów przegrał z faworytką fanów – Eriką Vikman i jej „Ciccioliną”. Wokalistka zdobyła w typowaniu komisji 58 punktów i 3. miejsce – najwyżej ocenili ją przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Ostatecznie Aksel w pełnym rankingu był pierwszy ze 170 punktami, drugie miejsce miała Erika z 157 punktami, a trzecie Tika ze 127 punktami. Ostatnie miejsce przypadło Sansie. Po raz pierwszy od 2011 roku Finlandia wysyła na Eurowizję mężczyznę-solistę. W 2011 roku Paradise Oskar zajął 3. miejsce w półfinale, ale bardzo niskie w finale – 21. pozycja.

Źródło: SVT, DR, YLE, inf. własne, fot.: @dr1tv

 

 

%d blogerów lubi to: