Znamy reprezentantów Białorusi i Azerbejdżanu oraz pierwszych finalistów Serbii! Co z Ukrainą?

Niespodzianka w Mińsku! Zespół VAL wygrał preselekcje białoruskie 🇧🇾 z piosenką „Da vidna” po białorusku, chociaż mało kto się tego spodziewał. Formacja dostała po 10 punktów od międzynarodowego jury i od widzów. Faworytem komisji był Yan Yarosh, a publiczności grupa Chakras. Co ciekawe komisja dała Chakras 6 punktów, a widzowie w ten sam sposób potraktowali ulubieńca jurorów. Ostatecznie w ogólnym rankingu Yan Yarosh był drugi, a Chakras trzeci. Do top5 weszła też faworytka fanów KeySi oraz Anastasiya Malashkevich. Bardzo słabo wypadła weteranka preselekcji – Napoli – zajęła tym razem 9. miejsce. Dwie piosenki nie otrzymały żadnych punktów i zakończyły rywalizację na ostatniej pozycji – „Hello” Nastasei oraz „On Fire” Daryi. Podawanie wyników było dość ekscytujące, ale też wprawiło widzów w osłupienie, bo prowadzący – Evgeny Perlin przedstawił wyniki w nieodpowiedniej kolejności. Wygrana VAL jest o tyle zaskakująca, bo uznawało się, że telewizja białoruska chce „wypchnąć” na Eurowizję w Rotterdamie grupę Chakras. Ostatecznie tak się nie stało.

🇷🇸 Beovizija: Znamy pierwszych finalistów

Pierwszy półfinał w Serbii zakończył się dość spodziewanym wynikiem, chociaż były pewne niespodzianki. Do finału awansowali Igor Simić, Andrija Jo, Neda Ukraden, Thea Devy, Marko Marković oraz (i tu niespodzianka) Etno Jazz Orchestra czyli formacja EJO. Zaraz po ogłoszeniu wyników wylosowano dla finalistów pozycje startowe – pięciu z nich znajdzie się w grupie piosenek z numerami 3-7, a Marko zaśpiewa przedostatni. Gośćmi specjalnymi Beoviziji byli Tijana Bogićević (Serbia 2017), Maya Sar (Bośnia 2012), Milan Stanković (Serbia 2010) i Extra Nena (Jugosławia 1992). Wspomniano m.in. zmarłą niedawno Ljiljanę Petrović (Jugosławia 1961), Mahmooda (Włochy 2019), Duncana Laurence’a (Holandia 2019) czy Johnny’ego Logana (Irlandia 1980, 1987). Widać, że RTS dzięki nowym inwestycjom znacznie poprawił jakość produkcyjną preselekcji i samych występów dzięki czemu Beoviziję oglądało się znacznie lepiej.

Samira Efendi 🇦🇿 została już oficjalnie potwierdzoną reprezentantką Azerbejdżanu na Eurowizji 2020. W wewnętrznych preselekcjach pokonała czterech innych kandydatów: Laman Dadashevę, Elvina Novruzova, Jabraila Rasulova i Riada Abdulova. Na razie nie wiemy kiedy odbędzie się premiera piosenki Samiry, ale z pewnością prawdziwe są wcześniejsze doniesienia, jakby w Rotterdamie wokalistka miała zaśpiewać utwór holenderskich autorów, ale zawierający elementy azerskiej muzyki tradycyjnej. Tymczasem media eurowizyjne podawały dziś sensacyjne wieści, że z powodu trudnej sytuacji finansowej i długów nadawcy publicznego UA:Pershyi Ukraina 🇺🇦 może jednak nie być w stanie wrócić na Eurowizję 2020 pomimo wyboru reprezentanta. Przedstawiciele OGAE Ukraina poinformowało, że chociaż budżet telewizji został zamrożony przez Ministerstwo Finansów, to Ministerstwo Kultury ma uratować Ukraińców i wspomóc finansowo stację oraz projekt udziału kraju w Eurowizji 2020. Sprawa zapewne będzie miała jeszcze ciąg dalszy, ale mamy nadzieję, że bez żadnych dramatów, sensacji i nagłych zwrotów akcji.

Źródło: BTRC, RTS, Wikipedia, Eurovoix, Eurowizja.org, OGAE Ukraina, fot.: @the_igor_simic) 

%d blogerów lubi to: