Eurowizja 2020: Wyniki SuperSoboty! Kto wygrał na Łotwie i Malcie? Kto awansował dalej w Szwecji, Norwegii oraz na Litwie, Ukrainie i Islandii?

🇳🇴 MGP 2020: Znamy pełen skład finału

SuperSobota przyniosła wiele emocji i sporo niespodzianek! Jako pierwsza swoje wyniki przedstawiła Norwegia (chociaż zaczęła się 2 godziny później niż Ukraina). W pierwszym duelu grupa Elin & The Woods pokonała Jenny Jenssen, a w drugim Liza Vasilieva wygrała z Kevinem Boine. W złotym duelu Liza zdobyła bilet do finału Melodi Grand Prix i została ostatnią finalistką preselekcji. Finał odbędzie się już 15 lutego w Trondheim, a o bilet do Rotterdamu powalczy 10 uczestników – pięciu zwycięzców półfinałów i pięciu automatycznie zakwalifikowanych. Głosowanie widzów w finale wyznaczy najlepszą czwórkę, która w superfinale zmierzy się w duelach. Zwycięzca każdego pojedynku trafi do ostatecznego „Gold Duel” gdzie triumfator zostanie nowym reprezentantem kraju. Podobnie jak w półfinałach o wszystkich wynikach w finale decydować będą tylko jurorzy.

🇸🇪 Melodifestivalen: Anna i Dotter w finale

W drugim półfinale Melodifestivalen 2020 pierwszymi przegranymi zostali Linda Bengtzing oraz Jan Johansen. To już trzecia porażka weteranki selekcji. Zarówno w 2014 jak i w 2016 roku Linda także odpadła na poziomie półfinałów. Jej najlepszy wynik to 5. miejsce w finale 2008, a łącznie w Melodifestivalen startowała już siódmy raz. Jan Johansen zadebiutował w MF w 1995 wygrywając go. W finale był też w latach 2001-2003, a powrót po latach okazał się niewypałem, zresztą wokalista dołączył do stawki w ostatniej chwili, ze względu na dyskwalifikację poprzedniego wykonawcy, który zaśpiewać miał „Miraklernas tid”. Do finału jako pierwsza awansowała Anna Bergendahl. Wokalistka wygrała MF w 2010 roku, a w 2019 zajęła w finale 10. miejsce. Drugą finalistką jest Dotter, która dwa lata temu odpadła już w półfinale. Do dogrywki trafili Mendez z Alvaro Estrellą oraz Paul Rey. Piąte miejsce zajęła Klara Hammarstrom. Za tydzień III półfinał, w którym wystąpią m.in. Mariette i Mohombi.

🇺🇦 Vydbir: Świetny poziom, zaskakujące wyniki

Półfinał ukraiński pełen był pozytywnych zaskoczeń, świetnych występów i świeżych (chociaż opartych na folku i muzyce etno) utworów. O ile jurorzy chwalili prawie wszystkich (w tej roli świetnie odnalazła się Tina Karol), przy podawaniu punktów było już ostrzej. Najwięcej głosów od jury dostała Krutь (fot.) uznana za „niespodziankę wieczoru”. Drugie miejsce w głosowaniu komisji wywalczyła Jerry Heil, chociaż tematyka jej utworu „Vegan” spotkała się z nierozumieniem u jurorów. Na trzecim miejscu była formacja Go-A. Największym szokiem był występ Katyi Chilly, niezwykle mistyczny, tajemniczy, a wręcz niepokojący. Ostatecznie jednak wokalistka zdobyła tylko 4 punkty (na 8) od jury. W typowaniu widzów najwyżej także oceniono Krutь, tym samym wokalistka wygrała cały półfinał zdobywając maksymalne noty. Drugie miejsce u widzów i drugie w klasyfikacji generalnej miała grupa Go_A, a trzecie Jerry Heil, którą o dziwo jurorzy ocenili wyżej niż widzowie. Ta trójka awansowała do finału. Wśród odrzuconych formacje [O], Cloudless oraz Assol i Katya Chilly.

🇱🇹 Pabandom is naujo!: Znamy skład finału. Kto wygra w Kownie?

Monika Marija wygrała głosowanie w II półfinale preselekcji litewskich, zdobywając 12 punktów od jury i 10 od widzów. Głosowano na nią 1652 razy. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobyła Monique, która miała 2618 głosów (1. miejsce i 12 punktów w televotingu) i drugie miejsce u jurorów. Awans do finału zapewnili sobie też Meandi (3. miejsce u jury i 5. u widzów) oraz The Backs (5. miejsce u jury i 3. u widzów). Pierwszy pod kreską był Germanas Skoris, którego jurorzy chcieli w finale, z kolei na 6. miejscu był Rokas Povilius, który miał 4. miejsce u widzów. Ostatni był Andy Vaic. Kto wygra w finale? Wiele zależy od jurorów, bo widzowie najpewniej postawią na The Roop. Grupa zdobyła w I półfinale aż 5192 głosy, ponad połowę więcej niż Monique. W preselekcjach litewskich nie trzeba mieć znaczącej przewagi w televotingu, bo i tak ranking widzów zmienia się na punkty „eurowizyjne”, więc koniec końców The Roop zdobędą od publiki tylko 12 punktów. Jeśli jurorzy dadzą im 8 lub mniej, panowie mogą mieć problem, by wygrać konkurs.

🇮🇸 Songvakeppnin: Wiemy, kto jako pierwszy wchodzi do finału

Widzowie i jurorzy zdecydowali, że do finału preselekcji islandzkich weszła formacja DIMMA z „Almyrkvi” oraz duet Ísold & Helga z „Klukkan tifar”. Na ten moment pozostali uczestnicy I półfinału są poza finałem, ale mają jeszcze szansę na otrzymanie „dzikiej karty” od jurorów. Formacja DIMMA nie planuje zmienić wersji językowej na angielską w finale selekcji, ale duet może to zrobić – dostępna jest angielska wersja ich utworu pt. „Meet me halfway”. W przyszłym tygodniu drugi półfinał „Songvakeppnin” z udziałem m.in. faworyzowanej Ivy Marin Adrichem, która mieszka na Islandii, ale urodziła się w Holandii. Jej ojciec jest Holendrem, a matka pochodzi z Islandii, gdzie Iva przeprowadziła się w wieku 9 lat. W 2016 roku Iva wystartowała w drugiej edycji „The Voice”, ale nie przeszła etapu „przesłuchania w ciemno”. Teraz startuje w selekcjach z dość nietypowym utworem „Oculis Videre” (tytuł łaciński).

🇱🇻 Supernova: Siódme podejście szczęśliwe dla Samanty

Weteranka preselekcji łotewskich – Samanta Tina – w końcu wygrała i została reprezentantką kraju na Eurowizji. Utwór „Still Breathing” zdobył 1. miejsce w głosowaniu widzów w finale „Supernova”. Na drugim miejscu znalazła się Katrina Dimanta z „Heart Beats”, a na trzecim ANNNA. Miks Dukurs i Bad Habits znaleźli się w top5, a ostatnie miejsce przypadło piosence „Stay” w wykonaniu DRIKSNA. Samanta swój utwór napisała razem z Aminatą Savadogo (ESC 2015). Zdobyła przepustkę na Eurowizję za siódmym razem, przy czym w międzyczasie jeszcze dwukrotnie próbowała swoich sił w sąsiedniej Litwie. Debiut w selekcjach 2012 zakończył się 2. miejscem w finale za „I want you back” w duecie z Davidsem Kalandiją. Rok później znów była druga, tym razem za „I need a hero”. Dodatkowo w 2013 uczestniczyła w selekcjach na Litwie, jednak piosenką „Hey Chiki-Mama” z Vudisem zajęła 4. miejsce w pierwszej rundzie i odpadła z gry. 2014 rok to mały spadek formy – 3. miejsce w finale łotewskim za „Stay”. Po rocznej przerwie wróciła w 2016 jednak po zaśpiewaniu „The love is forever” w półfinale postanowiła teatralnie wycofać się z rywalizacji. Rok później nie startowała dla Łotwy, a dla Litwy, jednak znów jej się nie udało – piosenka „Tavo oda” w duecie z Tadasem Rimgailą odpadła w pierwszym odcinku zajmując 7. miejsce. Wokalistka przez rok ochłonęła i wróciła do „Supernova” w 2019, gdzie za „Cutting the wire” zajęła najniższe w swojej karierze, 7. miejsce w finale. Siódemka okazała się jednak szczęśliwa, bo za siódmym razem zyskała w końcu prawo do reprezentowania Łotwy i oby wykorzystała to jak najlepiej!

🇲🇹 X Factor Malta: Zwyciężczyni Juniora trafi na dorosłą Eurowizję

Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015 (ostatniej edycji z tradycyjnym televotingiem i ostatniej w której Polska nie brała udziału) Destiny Chukunyere wygrała drugą edycję „X Factora” i będzie drugą w historii triumfatorką JESC, która trafi na dorosłą ESC (pierwsze były Rosjanki Tolmachevy w 2014 roku). W superfinale programu Destiny pokonała Justine Shorfid wykonując „He lives in you”. Wcześniej zaśpiewała „Save the hero”, „River Deep – Mountaing High” z Amelią Lily oraz „Fejn Stahbejtli”. Trzecie miejsce w finale zdobył zespół F.A.I.T.H., a czwarte Kyle Cutajar. 11 lipca 2015 Destiny wygrała preselekcje do Juniora pokonując Veronicę Rotan i Christinę Magrin (JESC 2016). Na JESC w Sofii zaśpiewała „Not my soul” zdobywając 185 punktów i drugie zwycięstwo w tym konkursie dla Malty. Była pierwsza w głosowaniu jury i widzów. W 2017 pojawiła się w brytyjskim „Mam Talent” gdzie zajęła 6. miejsce w półfinale. W 2019 roku reprezentowała Maltę na ESC w Tel Awiwie jako chórzystka Micheli Pace. W „X Factor” trafiła do grupy Iry Losco (ESC 2002 i 2016). Nigdy nie była zagrożona eliminacją i za każdym razem zachwycała silnym wokalem i charyzmą na scenie. Była faworytką do zwycięstwa od samego początku. Na razie nie wiadomo jaki utwór zaśpiewa podczas Eurowizji.

 

%d blogerów lubi to: