[UPD!] Prowadzący JESC 2019 przygotowują się do wielkiego finału! Kto poprowadzi ceremonię otwarcia? Skandal na Białorusi – jurorzy zaniżyli punkty dla faworytki?

[UPDATE] Dziś w „Pytanie na Śniadanie” potwierdzono wcześniejsze doniesienia Dziennika Eurowizyjnego. Mateusz Szymkowiak będzie prowadził Ceremonię Otwarcia w Katowicach. Agata Konarska będzie odpowiedzialna za prowadzenie konferencji prasowych podczas JESC 2019.

Wczoraj w warszawskim studiu „Pytania na Śniadanie” 🇵🇱 nagrywano nowy spot promocyjny Eurowizji Junior 2019, a tym razem jego bohaterami będą prowadzący – Ida Nowakowska, Olek Sikora oraz Roxie Węgiel. Relację z prac nad klipem i z sesji zdjęciowej publikowali na swoich Instagramach, stąd wiemy, że będą m.in. bawić się latawcami, które są elementem loga konkursu i będą też używane do wyświetlania flag państw uczestniczących. W nagraniach udział brali też Mateusz Szymkowiak i Agata Konarska, co od razu zasugerowało, że to ten duet będzie prowadził Ceremonię Otwarcia Eurowizji Junior 2019, która odbędzie się 18 listopada w Katowicach. Oficjalne potwierdzenie tych informacji ma nastąpić już w tym tygodniu, zresztą także w kolejnych dniach w końcu opublikowane będą informacje o sprzedaży biletów. Wejściówki mają być dostępne już od 1 października – zarówno na trybuny jak i na płytę Areny Gliwice. Mateusza Szymkowiaka nie trzeba fanom Eurowizji przedstawiać – ten młody prezenter, nie tylko dwukrotnie w świetnym stylu podawał punkty polskiego jury w trakcie finału, ale też był obecny z Tel Awiwie (z Tulią) i w Mińsku (z Roksaną Węgiel) gdzie przygotowywał relacje dla TVP VOD i Pytania na Śniadanie. Agata Konarska, której mało kto spodziewał się w tym gronie, jest dziennikarką TVP, ale w tym roku prowadziła m.in. koncert „Premier” Festiwalu w Opolu razem z eurowizyjnym komentatorem Arturem Orzechem. Co ciekawe, studiowała zarówno w Wiedniu jak i w Paryżu. Zna biegle pięć języków, a w 2005 roku samodzielnie prowadziła Eurowizję dla Młodych Tancerzy w Warszawie!

Wkrótce nastąpi też potwierdzenie wcześniejszych domysłów co do transmisji Eurowizji Junior 2019. Po rocznej przerwie konkurs wraca do głównych kanałów TVP i ma być transmitowany 24 listopada od 16:00 za pośrednictwem TVP1 i TV Polonia. We wcześniejszych latach konkurs pokazywała telewizyjna dwójka, a rok temu doszło do ramówkowego strzału w stopę, bo triumf Roksany Węgiel obejrzeć mogli tylko … widzowie niszowego TVP ABC. Finał preselekcyjnej „Szansy na Sukces” odbędzie się natomiast 29 września o 15:15 i transmisję na żywo przeprowadzi TVP2.

Po niespodziewanej przegranej Marii Ermakovej w finale preselekcji białoruskich 🇧🇾 nie trzeba było długo czekać na kontrowersje związane z głosowaniem widzów. Pojawiły się doniesienia o tym, że dwóch jurorów preselekcji, w tym współprowadzący Eurowizji Junior 2018 – Evgeny Perlin – celowo przyznali faworyzowanej piosence „Viatry” tylko 1 punkt (ostatnie miejsce) by doprowadzić do zwycięstwa innej uczestniczki. Według spekulacji, taka ocena spowodowana jest prywatnymi sprzeczkami dwóch panów z producentami piosenki Ermakovej, w tym z kompozytorem Michaelem Soul, finalistą preselekcji Białorusi do Eurowizji 2018. W Internecie pojawiły się głosy żądające publikacji pełnych protokołów z głosowania jury by zobaczyć, kto jak głosował. Ermakova zdobyła 1907 głosów w televotingu, 381 więcej niż Elizaveta Misnikova. Zwycięstwo w głosowaniu widzów dało jej 12 punktów, jednak u jurorów otrzymała łącznie 6 punktów, co dało sumę zbyt niską by pokonać Misnikovą. Co ciekawe, w finale nie wygrał ani faworyt widzów ani jurorów. Nie pierwszy raz preselekcje na Białorusi kończą się tego typu kontrowersjami. W ankiecie na Facebooku czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego uznali, że format selekcji w tym kraju był najbardziej niesprawiedliwy spośród wszystkich w sezonie przed dorosłą Eurowizją. Taką opinię ma 45% ankietowanych. Drugie miejsce i 32% zdobyła Rumunia 🇷🇴, a trzecie Niemcy (12%) 🇩🇪. Przypomnę, że przed Eurowizją 2019 reprezentanta Białorusi wybierali jedynie jurorzy (murem stanęli za Zaną), w Rumunii widzowie mieli minimalny wpływ na rezultat końcowy, z kolei w Niemczech wygrała piosenka dorzucona do stawki w ostatniej chwili.

Chociaż finał preselekcji rosyjskich 🇷🇺 odbędzie się już jutro, podobnie jak rok temu nie będzie on transmitowany na żywo. Telewizja Karusel pokaże retransmisję w czwartek o 18:55 czasu lokalnego. Zapewne znów o zwycięzcy dowiemy się przypadkiem, z relacji widzów (czy samych organizatorów) na social mediach. We wtorek na żywo pokazany będzie finał selekcji w Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. „Chwilio an Seren” oglądać będzie można jutro od 20:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego), a show potrwa półtorej godziny. Spośród 6 finalistów trzech najlepszych trafi do ostatecznej rundy, gdzie wykona swoją wersję piosenki „Calon yn Curo” („Bicie serca”). O zwycięzcy zdecydują widzowie i eksperci. Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Źródło: TVP, Instagram, Wikipedia, Facebook, Karusel-TV, S4C, inf. własne, fot.: @mateusz_szymkowiak_

%d blogerów lubi to: