[UPD!] Znamy reprezentanta Białorusi na Eurowizji Junior! Sprawdź, jak brzmi utwór Hiszpanii do Gliwic i kogo ten kraj może wysłać do Rotterdamu?

UPDATE!

Wielka niespodzianka na Białorusi! Faworytka preselekcji, Mariya Ermakova wygrała głosowania widzów zdobywając ponad 1,9 tys. głosów, ale zajęła dopiero 5. miejsce w typowaniu jurorów i przegrała finał narodowy. Zwyciężczynią okazała się Elizaveta Misnikova z utworem „Pepel’nyi” zdobywając 10 punktów zarówno od widzów jak i od jurorów. Faworytem komisji była formacja Monkey Tops, która u widzów była na 6. miejscu. Ostateczne top3 wyglądało następująco:

  1. Elizaveta Misnikova – 20 punktów
  2. Mariya Ermakova – 18 punktów
  3. Monkey Tops – 17 punktów

Dziś w mińskim Studiu-600 odbędzie się finał narodowy Białorusi 🇧🇾 przed Eurowizją Junior 2019, a 10 finalistów powalczy o względy jurorów i widzów. Uczestników wybrano poprzez castingi, do których zaproszono wszystkich 44 zgłoszonych kandydatów. Faworytką jest dziś Mariya Ermakova, która wykona utwór „Vetra” jako ostatnia. Młoda wokalistka aktywnie promuje się w social mediach, a specjalnie na potrzeby Eurowizji przygotowała też swoją piosenkę w językach słowiańskich sąsiadów – po polsku czy ukraińsku. Warto dodać, że za Mariyą stoi ta sama ekipa, która rok temu doprowadziła do zwycięstwa Daniela Yastermskiego, znanego w polskich mediach jako „były chłopak Roksany Węgiel„. Poza Ermakovą wystąpią dziś m.in. weteranka selekcji Mariya Zhilina, grupa Monkey Tops, Sofiya Rustamova czy Sofiya Hrolovich. Najpewniej, zgodnie z tradycją, usłyszymy i zobaczymy też na scenie wokalistów, którzy nie zakwalifikowali się do finału. Konkurs poprowadzą Helena Meraai (reprezentantka Białorusi 2017 i współprowadząca JESC 2019) oraz prezenter telewizji publicznej Andrey Makayenok (fot.). Show rozpocznie się o 22:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego) i transmitowany będzie na dwóch kanałach – Belarus 1 i Belarus 24 oraz w Internecie TUTAJ. Gala ma potrwać dwie godziny.

Finaliści preselekcji walijskich 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 zaśpiewają 24 września utwór specjalnie przygotowany na Eurowizję Junior 2019. Nosi on tytuł „Calon yn Curo” i przygotowany został przez Sylvię Strand, Eda Holdena oraz Jona Gregory, który reprezentował Cypr na Eurowizji 2010 z utworem „Life looks better in Spring” jako członek formacji The Islanders. W Oslo grał na perkusji. Chociaż reprezentował Cypr, urodził się w Szkocji, a teraz zaangażował się w udział Walii w Eurowizji Junior 2019. Telewizja hiszpańska 🇪🇸 opublikowała dziś fragment utworu „Marte” przygotowanego dla Melani Garcia. Za utworem stoją Pablo Mora, Manu Chaud oraz sama wokalistka. Piosenka do odsłuchu TUTAJ. A jak utwór wybrany będzie w Polsce 🇵🇱? Po niedzielnym III odcinku „Szansy na Sukces” znać już będziemy wszystkich finalistów. W wywiadzie dla WirtualneMedia prezes Kurski podawał, że każdy z kandydatów wykona swój oryginalny utwór, jednak coraz częściej pojawiają się pogłoski, że (podobnie jak w Walii) piosenka konkursowa jest już wybrana, a w finale „Szansy na Sukces” zaśpiewają ją wszyscy finaliści. Widzowie wybiorą najlepszą interpretację. Taki scenariusz typuje jednak tylko 8% czytelników Dziennika głosujących na Facebooku. 32% uważa, że każdy uczestnik finału sam przygotuje utwór na JESC. Aż 63% uznało, że nie ma to wielkiego znaczenia, bo widzowie i tak wybiorą Viki Gabor, która jest najsilniejszą faworytką do zwycięstwa.

Hiszpańska Formula TV 🇪🇸 podaje, że RTVE prowadzi negocjacje ws. Eurowizji 2020 z Ruth Lorenzo oraz Dianą Navarro. Ta pierwsza reprezentowała swój kraj na ESC 2014 zajmując 10. miejsce i była ostatnią przedstawicielką Hiszpanii, która zajęła miejsce w czołowej dwudziestce. Była też ulubienicą fanów, a jej „Dancing in the rain” do tej pory cieszy się wielkim uznaniem. Sama wokalistka wielokrotnie powtarzała, że chętnie wróci do konkursu. Diana Navarro wielokrotnie typowana była do Eurowizji i zapewne wielu fanów ma ją na swojej „liście życzeń”. Ponoć Navarro chciała jechać na konkurs w 2018 roku, jednak negocjacje nie zostały doprowadzone do finiszu, a ostatecznie do Lizbony wybrano uczestników „Operacion Triunfo”. Czy tym razem uda się Dianie trafić na scenę eurowizyjną? O tym przekonamy się już (ponoć) niedługo, bo nadawca hiszpański chce dość szybko ogłosić nazwisko nowego reprezentanta.

30 sierpnia zakończyło się przejmowanie zgłoszeń wokalistów do preselekcji niemieckich 2020 🇩🇪. Nadal jednak można przesyłać swoje propozycje muzyczne, a służy do tego platforma dostępna TUTAJ. Partner telewizji NDR w organizacji show, Digame, szuka piosenki nowoczesnej, spełniającej międzynarodowe standardy i wyróżniającej się spośród innych. Baczną uwagę trzeba też zwrócić na tekst (ma być mocny) z jasnym i łatwym do zrozumienia przekazem. Jako przykład tego typu utworów podano ostatnie zwycięskie piosenki – „Toy” i „Arcade”. W proces selekcji utworów zaangażowane będzie jury ekspertów międzynarodowych. Do 1 grudnia osobno mają być wybrani najlepsi wykonawcy i najciekawsze piosenki, a później dojdzie do połączenia kandydata z propozycją muzyczną. Jeśli dla któregoś z wykonawcą zabraknie utworu, będzie on mógł skomponować coś samodzielnie. Prace nad składem preselekcji odbywać się będą nie tylko w gmachu telewizji niemieckiej i u DIGAME, ale też na specjalnym songwriters campie, w którym udział weźmie od 10 do 12 kandydatów na Eurowizję. Tam też nagrane zostaną oficjalne wersje konkursowych piosenek i zapadnie decyzja o tym, kto zakwalifikuje się do finału konkursu.

Jeśli lubisz Dziennik Eurowizyjny i chcesz wspierać stronę w dalszym rozwoju i dostarczaniu czytelnikom codziennych newsów, wspomóż go poprzez Patronite.pl i zdobądź specjalne przywileje i/lub nagrody. Jeśli byłaś/byłeś patronem, a Twoja subskrypcja wygasła, możesz ją odnowić lub zmienić próg finansowy. Wszystkie szczegóły na Patronite.pl. Serdecznie dziękuję 🙂

Źródło: TVR.by, Facebook, Eurovoix, RTVE.es, Wikipedia, Formula TV, Oikotimes, fot.: @makajonak

 

%d blogerów lubi to: