Jak reprezentanta na Eurowizję wybierze Hiszpania? „Szansa na Sukces” w niedzielę – zobacz spot promocyjny! W Gliwicach trwają rozmowy rekrutacyjne do wolontariatu

Po serii bolesnych porażek w latach w latach 2015-2019, gdy Hiszpania 🇪🇸 ani razu nie weszła do top20 finału Eurowizji nadawca postanowił powrócić do wyborów wewnętrznych i według najnowszych doniesień, do Rotterdamu ma wysłać znanego artystę, którego nazwisko poznamy wkrótce. Oznacza to, że po dwóch latach RTVE rezygnuje z łączenia programu Operacion Triunfo z preselekcjami do Eurowizji, o czym poinformował dziś dyrektor programowy stacji – Fernando Lopez Puig. Podkreślił też, że znani wykonawcy obawiają się eurowizyjnego ryzyka i np. wokalistka Rosalia była pytana o możliwy udział w Eurowizji jednak najpewniej nie podjęła wyzwania. W wypowiedzi dla mediów Puig podkreślił, że nadal jest szansa na organizację preselekcji jeśli okaże się, że nikt ze znanych piosenkarzy nie zechce reprezentować Hiszpanii. Na ten moment nie ma jeszcze żadnych przecieków co do potencjalnych nazwisk, ale fani wymieniają m.in. uwielbianego w Polsce Alvaro Solera, Cristinę Ramos (zwyciężczynię „Mam talent” z 2016 roku) czy triumfatora ostatniej edycji OT – Famousa, który już wcześniej wykazywał zainteresowanie Eurowizją. Ostatni sukces Hiszpanii to 10. miejsce zajęte przez Ruth Lorenzo w Kopenhadze. Wokalistka wygrała wtedy preselekcje narodowe. W 2015 RTVE wewnętrznie wskazało Edurne, jednak z jej występu zapamiętano głównie przystojnego tancerza, który do tej pory chętnie uczestniczy w różnych eurowizyjnych eventach. Lata 2016-2017 to powrót tradycyjnych preselekcji, jednak zwycięzca finału z 2017 – Manel Navarro – zajął w Kijowie ostatnie, 26. miejsce. Połączenie Eurowizji z OT, które dawało świetne wyniki Hiszpanii w latach 2002-2004 okazało się klapą. Amaia i Alfred zajęli 23. miejsce, a w tym roku Miki Nunez (fot.) był 22. Niedawno wokalista uznał, że żałuje udziału w Eurowizji w Tel Awiwie, gdyż nie zgadza się z polityką prowadzoną przez Izrael.

Już w niedzielę trzeci odcinek „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2019” 🇵🇱, tym razem z udziałem grupy Papa D. To właśnie członkowie zespołu wybiorą trzeciego i ostatniego finalistę preselekcji. Chociaż w trzecim odcinku startuje popularny Eryk Waszczuk (ma ponad 46 tys. followersów na Instagramie, więcej nawet niż Viki Gabor), to jednak w lokalnych mediach sporo mówi się o Gabrieli Katzer, którą uznano za reprezentantkę Kalwarii Zebrzydowskiej w programie. „Jesteśmy dumni, że pośród wielu uzdolnionych dzieciaków z całej Polski znalazła się nasza reprezentantka. Gabrysia jest laureatką wielu konkursów organizowanych w naszym regionie, a także tych o zasięgu ogólnopolskim. Trzymamy kciuki za Gabi!” – napisano na profilu Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Kalwarii Zebrzydowskiej o czym informuje Gazeta Krakowska. Tygodnik Siedlecki promuje natomiast Karolinę Bajer z Korytnicy. Wokalistka ma 9 lat, uczy się gry na skrzypcach, a jej talent muzyczny odkryto, gdy miała 3 lata. Poza śpiewaniem i graniem na instrumencie Karolina tańczy w zespole Max Dance. O tym, kto wygra dowiemy się w niedzielę podczas III odcinka „Szansy na Sukces”. Emisja w TVP2 od 15:15.

Dziś w „Wiadomościach” przypomniano, że Polska jest organizatorem Eurowizji Junior 🇵🇱, a naszego reprezentanta wybiorą widzowie podczas finału „Szansy na Sukces” 29 września w studiu TVP w Warszawie. Krótki materiał w całości wypełnił klip w którym Roksana Węgiel śpiewa „Anyone I want to be” na tle śląskich krajobrazów. Tymczasem w Gliwicach trwają rozmowy rekrutacyjne z kandydatami na wolontariuszy podczas konkursu. Łącznie zebrano 220 aplikacji, a zaproszone osoby sprawdzane są podczas rozmów ze znajomości języka angielskiego i treści formularza, które wypełniły. Po zakończeniu rozmów (po 20 września) wybrane osoby otrzymają szczegółowe informacje oraz przydział do zadań związanych z obsługą konkursu w Gliwicach. Przypomnę, że reprezentanci 19 krajów zjadą do Śląska 16 lub 17 listopada. Najpewniej przylecą na lotnisko w Katowicach, zresztą także w tym mieście mają być zakwaterowani i to tam odbędzie się ceremonia otwarcia konkursu zaplanowana na 18 listopada. Próby techniczne ruszą 19 listopada i potrwają 4 dni. Reprezentanci, którzy danego dnia nie będą mieć prób, wezmą udział w specjalnych wycieczkach i atrakcjach przygotowanych przez organizatorów i patronów wydarzenia. Głosowanie internetowe ruszy wieczorem 22 listopada i potrwa do 24 listopada do 15:59. Druga tura (15-minutowa) rozpocznie się po prezentacji wszystkich piosenek w trakcie finału Eurowizji Junior w Gliwice Arenie.

Rozpoczęło się głosowanie internautów w ramach finału preselekcji Rosji 🇷🇺 do JESC 2019. Tym razem finał odbędzie się nie na Krymie, a w Moskwie, a reprezentanta wybiorą internauci oraz widzowie. Zwycięzcę poznamy 24 września. Każdy może już teraz oddać głos na swoich faworytów, gdyż głosowanie potrwa do dnia finału. O wyjazd do Gliwic walczą m.in. zespół Like Teens, Maria Mirova, Nikita Moroz, Tatiana Mezhentseva z Oorzhakiem Denberelem czy, uznawana za faworytkę, Alisa Pritochkina, przedstawicielka Tatarstanu. Aby poznać konkursowe utwory i zagłosować na swoje ulubione należy wejść na vote.jesc-russia.com. Tymczasem nadawca walijski 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 opublikował już listę finalistów preselekcji „Chwilio Am Seren 2019”. W finale, który również odbędzie sie 24 września wystąpią Sophia, Cerys, Erin, Y Minis, Carys oraz Mackenzie & Rhiannon. Finał transmitowany będzie na żywo z Llandudno, a zwycięzcę wskażą eksperci oraz widzowie.

Terminarz preselekcyjno-eurowizyjny znajdziecie TUTAJ

Źródło: Eurovoix, Wiwibloggs, Wikipedia, Facebook, Gazeta Krakowska, Tygodnik Siedlecki, TVP, Arena Gliwice, inf. własne, fot.: @miki.ot2018

%d blogerów lubi to: