Eurowizja Junior 2019: Kto z Armenii i Serbii? Roksana Węgiel gwiazdą na Kaukazie! Zobacz jej występ! Co nowego w przygotowaniach do JESC? Czy TVP wystartuje w Eurowizji 2020?

Karina Ignatyan (fot.) będzie reprezentantką Armenii 🇦🇲 podczas Eurowizji Junior w Gliwicach – takie są wyniki wczorajszego finału narodowego, który odbył się w Erywaniu. Wokalistka wystąpiła z utworem „Colours of your dream” jako pierwsza, prezentując świetny wokal i chwytliwy, folkowy numer po ormiańsku i angielsku. Chociaż była uznawana za faworytkę (miała najwięcej odtworzeń piosenki na YouTube) do końca nie była pewna wygranej. Najpierw ogłoszono bowiem łączne wyniki głosowań jurorów profesjonalnych i komisji dziecięcej – w obydwu głosowaniach Karina nieznacznie przegrała z Vardanem Margaryanem i jego „La La La”. Dopiero głosy widzów przechyliły szalę na jej korzyść – łącznie zdobyła 138 punktów, pokonując Vardana 3 punktami. Trzecie miejsce miała Roza Eloyan. Karina Ignatyan cieszy się w Armenii już sporą popularnością, a to wszystko za sprawą udziału w „New Wave 2019” gdzie w kategorii dziecięcej zajęła 4. miejsce. Wcześniej, bo w pierwszej połowie 2017 roku startowała w rosyjskim „The Voice Kids 4”, gdzie trafiła do ekipy Dimy Bilana (ESC 2006 i 2008). Odpadła jednak na etapie pojedynków przegrywając z późniejszą zwyciężczynią całego show – Elizavetą Kachurak. Poza śpiewaniem coverów Karina może się również pochwalić teledyskiem do oryginalnego utworu „Happy Birthday”, który wydała rok temu. Urodziła się w 2006 roku w Kałudze, w europejskiej części Rosji. To już dwunasta reprezentantka Armenii na JESC i pierwsza od 2014 roku dziewczyna, która na Eurowizji bronić będzie barw swojego kraju samodzielnie. Od 2011 roku Armenia konsekwentnie wysyła utwory dwujęzyczne, wyjątkiem był tylko ubiegłoroczny utwór „L.E.V.O.N.”, który zajął 9. miejsce w Mińsku – najgorsze w historii kraju.

Dla polskich fanów finał ormiański to nie tylko dziecięca rywalizacja, ale też gość specjalny, którym była Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 🇵🇱. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć przedstawiciela naszego kraju w takiej roli. Roksana nie tylko zaśpiewała „Anyone I want to be” w towarzystwie lokalnych tancerek, ale też udzieliła wywiadu prowadzącej i przekazała ze sceny wyniki głosowania komisji dziecięcej, której była przewodniczącą. Wypadła świetnie! Nie widać było żadnej tremy, a jej język angielski jest coraz lepszy. Dla Roksany występ w tak wielu rolach był świetnym testem przed JESC 2019, którą będzie współprowadzić. Występ w Erywaniu nie przeszedł bez echa w polskich portalach plotkarskich. „Na tę okazję wybrała bardzo odważną kreację, w której zrobiła furorę. Była niewątpliwie gwiazdą wydarzenia” – podaje obcas.pl. „Za swój występ zgarnęła ogromne brawa i podziw widzów. Przed wystąpieniem gwiazdy, widzowie mieli przyjemność zobaczyć krótki film, pokazujący początki kariery polskiej gwiazdy. Dużą uwagę skupiono wokół udziału Roksany w The Voice Kids!” – dodaje. „Występ Roksany Węgiel w Armenii przykuwał uwagę nie tylko za sprawą kolorowych wizualizacji i pięknego głosu piosenkarki, ale także dzięki jej dość odważnej stylizacji. Roxie ubrana była w kuse szorty, bluzkę ze sznurowanymi rękawami i wysokie buty.” – zachwyca się JastrzabPost. Chociaż wczoraj w selekcjach gościnnie wystąpili też Srbuk (ESC 2019), Levon (JESC 2018) czy inni byli reprezentanci kraju, to nasza Roksana zdaniem widzów wypadła najlepiej!

Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, do Gliwic z Serbii 🇷🇸 poleci Darija Vračević z utworem „Podigni glas”, który zaśpiewany zostanie w całości po serbsku. Zwycięzcę wewnętrznych preselekcji wskazała komisja, w skład której weszli m.in. Anja Rogjlić (szefowa delegacji), Silvana Grujić czy Jelena Vlahović. Do samego końca jury decydowało pomiędzy Dariją, a utworem „Da, da, da” Stašy Kostadinović – tę drugą piosenkę przygotował Vladimir Grajić, twórca m.in. zwycięskiej „Molitvy” z ESC 2007. Do obydwu piosenek tekst napisała niezwykle doświadczona Leontina Vukomanović, która od lat pracuje z dziećmi i jest też jurorką popularnego show „Pinkove zvezdice”, z którego Darija się wywodzi. Uważni fani Eurowizji mogą 11-letnią reprezentantkę Serbii kojarzyć z preselekcji do JESC 2017 gdzie rywalizowała o bilet do Tbilisi z utworem „Ove zvezde smo ti i ja” zajmując 3. miejsce. W „Pinkove Zvezdice” uczestniczyła na przełomie 2015 i 2016 roku, docierając do superfinału. Pod koniec ubiegłego roku zdecydowała się na start w specjalnej edycji „Pinkove Zvezdice All Stars”. Reprezentowała również Serbię w 2018 podczas festiwalu „Słowiański Bazar” na Białorusi. Poza śpiewaniem zajmuje się aktorstwem i dubbingiem, a zdobyła również rolę w pierwszym serbskim musicalu, który realizowany będzie w przyszłym roku. Eurowizyjna piosenka „Podigni glas” nie została jeszcze opublikowana, ale znamy już jej cały tekst i twórców. Tekst napisała Leontina, która ma na swoim koncie m.in. pracę nad „Lane Moje” (ESC 2004) czy „Lenina pesma” (JESC 2015). Kompozytorką utworu jest natomiast Aleksandra Milutinović, autorka m.in. ballad „Rijeka bez imena” (BiH 2007) czy „Moja bol” (Beovizija 2019).

Dziś w Gliwicach ruszył etap rekrutacyjny dla osób, które zgłosiły się do wolontariatu przed Eurowizją Junior 🇵🇱. Spotkania z kandydatami trwać będą kilka dni. W samej TVP trwają intensywne prace nad przygotowaniami do konkursu, zbierane są wnioski o akredytacje prasowe, dopieszczany scenariusz głównego show jak i imprezy otwarcia oraz domykane ostatnie kwestie związane ze sprzedażą biletów, która ma ruszyć na początku października. Dodatkowo emitowane są kolejne odcinki „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2019” i trwają prace nad finałowym odcinkiem, który transmitowany będzie na żywo. Trzech finalistów zaśpiewa wtedy covery piosenek zaproszonych gwiazd oraz oryginalne utwory (lub utwór) przygotowane dla nich na Eurowizję Junior. Z kolei w Gliwicach ekipa TVP nagrywa materiały filmowe, które widzowie JESC 2019 zobaczą w trakcie finału na żywo. Dziś na Facebooku opublikowano fragment utworu „Anyone I want to be” opatrzony tym razem „śląską” oprawą i widokami. Roksana zaprasza w ten sposób na Eurowizję Junior 2019, a TVP prezentuje kolejne elementy graficzne loga konkursu.

Czy w tym całym zamieszaniu znajdzie się czas na podjęcie decyzji o starcie w Eurowizji 2020 w Rotterdamie? Na ten moment nie wiadomo, a dziś mija termin zgłoszeń do udziału w konkursie. Europejska Unia Nadawców przyjmuje do dziś wnioski nadesłane z telewizji publicznych. Do 15 października kraje chętne do udziału będą mogły wycofać się z tej deklaracji bez żadnych kar finansowych. Na ten moment oficjalnie swój start potwierdziło 35 państw, a na tej liście brakuje Włoch 🇮🇹, Czarnogóry 🇲🇪, Bułgarii 🇧🇬, Mołdawii 🇲🇩, Armenii 🇦🇲, Węgier 🇭🇺, Malty 🇲🇹 i Polski 🇵🇱. Oczywiście publiczna deklaracja nie jest obowiązkiem i równie dobrze wszystkie te państwa mogły już dawno wysłać zgłoszenie do EBU, a jedynie nie informować o tym mediów. Polscy fani są jednak coraz bardziej zaniepokojeni. W porównaniu do poprzednich tego typu ankiet spadło przekonanie co do startu w konkursie. 78,9% głosujących dziś na Facebooku uważa, że TVP spełniła wymogi EBU i wysłała zgłoszenie do ESC 2020. 21,1% uważa, że tak się nie stało, ale pojawiają się komentarze pełne nadziei, że nawet jeśli coś poszło nie tak, to EBU zareaguje odpowiednio i przekona Telewizję Polską do udziału w ESC 2020.

Pomimo porażek, do Eurowizji nie trzeba przekonywać Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Chociaż o tym kraju najczęściej słyszymy w kontekście politycznym, w kuluarach BBC podjęto ważną decyzję o anulowaniu preselekcji „You Decide” i zwróceniu się ku wyborom wewnętrznym, jak to miało miejsce w latach 2011-2015. Tym razem jednak BBC nawiązała współpracę z wytwórnią BMG, która ma wskazać przyszłorocznego reprezentanta kraju oraz piosenkę dla niego. Kate Phillips z BBC podkreśla, że BMG to źródło światowej sławy kompozytorów i jest pewna, że taka współpraca przyniesie oczekiwane efekty. Pojawiły się też spekulacje, że w przypadku wysokiej jakości przygotowanych na ESC propozycji telewizja BBC zdecyduje się jednak na organizację finału narodowego ze stawką wykonawców wybranych przez BMG. Oczekiwania są spore!

Finlandia 🇫🇮 idzie w drugą stronę – po dwóch wyborach wewnętrznych z publiczną decyzją o piosence telewizja YLE powraca do pełnego UMK, czyli preselekcji narodowych. Zgłoszenia przyjmowane będą w listopadzie, a w finale wystartuje od 4 do 10 wykonawców, w zależności od jakości piosenek. Nadawca obiecuje różnorodność zarówno w kwestii muzycznej jak i osób uczestniczących w selekcjach. Tymczasem w Szwajcarii 🇨🇭 do wewnętrznych selekcji przyjęto 515 kompozycji. Z kolei w Szwecji 🇸🇪 do Melodifestivalen wysłano aż 2545 piosenek, o 250 więcej niż w 2019 roku. W ostatnich dniach udział w Eurowizji 2020 potwierdziły Azerbejdżan 🇦🇿 i Rumunia 🇷🇴, jednak na razie nie wiadomo jakie będą procesy selekcyjne w tych krajach.

Źródło: ARMTV, Wikipedia, Obcas.pl, JastrzabPost, Instagram, Evropesma.org, TVP, Nowiny Gliwice, Facebook, BBC, Eurovoix, ESCxtra, Eurowizja.org, inf. własne, fot.: @depievratesil

%d blogerów lubi to: