Eurowizja 2020 bez Kazachstanu, ale z Macedonią Płn.! Jak przygotowują się Belgowie? Czym wyróżnią się Holendrzy? I co nowego w Polsce?

Kazachstan 🇰🇿 znów nie zostanie zaproszony do udziału w Eurowizji – poinformowała Europejska Unia Nadawców. Organizatorzy ESC nie mają aktualnie żadnych planów zezwolenia temu (w większości) azjatyckiemu państwu na debiut podczas dorosłego konkursu, chociaż już drugi raz Kazachstan będzie mieć swojego reprezentanta na Eurowizji Junior. Niedawno udział w Eurowizji 2020 oficjalnie potwierdzono w Grecji 🇬🇷 i Macedonii Północnej 🇲🇰. W przypadku Grecji mówi się o planowanych preselekcjach narodowych, z kolei Macedończycy zapewne znów wskażą reprezentanta wewnętrznie, a być może będzie to ktoś, kto już śpiewał dla tego kraju w konkursie. Często wymienia się w tym kontekście Vlatka Lozanovskiego (ESC 2013, fot.) czy duet Next Time (ESC 2009). Portal Eurosong.hr informuje, że nadal nie ma oficjalnego potwierdzenia startu Chorwacji 🇭🇷 w ESC 2020. „Po negocjacjach budżetowych odpowiemy na to pytanie. Oczywiście, mamy nadzieję, że wszystko będzie w porządku i nie będziemy musieli martwić się tym, czy dołączymy do eurowizyjnej magii w Rotterdamie” – poinformowała przedstawicielka stacji HRT.

Niektóre kraje dopiero oficjalnie dołączają do stawki, inne uparcie milczą (np. Polska), a część jest już w mniej lub bardziej zaawansowany sposób przygotowana do Eurowizji i preselekcji. Nadawca cypryjski CyBC 🇨🇾 rozpocznie rozmowy na temat nowego reprezentanta w połowie września. Oczekuje, że do tego czasu różne wytwórnie zgłoszą się z potencjalnymi kandydatami zarówno w kwestii wykonawcy jak i kompozytora. Na razie nie wiadomo, czy Alex P, twórca „Fuego” i „Replay” znów będzie zaangażowany w proces. Gospodarze konkursu – Holendrzy 🇳🇱 – dokonają kolejnego wyboru wewnętrznego, tym samym stając się pierwszą w XXI wieku nacją, która organizuje Eurowizję i nie przeprowadza do niej żadnego finału narodowego i otwartego konkursu. Ostatni raz stało się to w 1999 roku, gdy organizujący Eurowizję Izrael wewnętrznie wybrał grupę Eden. Jak analizuje portal ESCxtra, od tego czasu 15 gospodarzy przeprowadzało otwarte finały narodowe w ramach których wybierano zarówno reprezentanta jak i piosenkę. Trzy razy gospodarze publicznie wybierali jedynie utwór (Turcja 2004 – video poniżej, Grecja 2006 i Niemcy 2011) i dwa razy organizowano otwarty konkurs na reprezentanta z wewnętrznie dopasowanym później utworem (Azerbejdżan 2012 i Izrael 2019). Co ważne, w ostatnich pięciu latach jedynie Szwedzi nie zajęli miejsca w ostatniej piątce pełniąc rolę gospodarzy, więc przez Holandią ambitne wyzwanie by przełamać złą passę organizatorów.

Portal Songfestival.be 🇧🇪 przeprowadził ostatnio wywiad z Gerritem Kerremansem, muzycznym koordynatorem flamandzkiej stacji VRT i szefem komisji selekcyjnej nowego reprezentanta Belgii. Podkreślił, że już w styczniu 2019 roku rozpoczęto pierwsze prace nad wyborem przedstawiciela na Eurowizję 2020 bo ważne jest, by działać cały czas, nawet gdy za Eurowizję odpowiedzialny jest nadawca waloński. Na podstawie zdolności wokalnych i różnych innych cech tworzona jest długa lista życzeń, zawierająca zarówno znanych jak i anonimowych wykonawców. Zbierane są najważniejsze informacje i oceniane prawdopodobieństwo, że dany kandydat w ogóle będzie chciał rozmawiać w sprawie konkursu. Kerremans podaje przykład Stromae, który był o Eurowizję pytany wielokrotnie, ale zawsze grzecznie odmawiał. Z kolei uważa, że wokalistka Angele nie powinna teraz jechać na Eurowizję, bo jeśli nie uda jej się zająć w konkursie wysokiego miejsca, zrujnuje to jej rozwijającą się karierę. Z ciekawostek zdradził, że zazwyczaj na początkowym etapie negocjacji nadawca pyta równocześnie kilku wykonawców, ale w 2018 roku od razu padło na Sennek, która zresztą trzeci raz była proszona o udział w Eurowizji. Dla Belgów liczy się nie tylko wokal i potencjał na dobry utwór, ale też osobowość i charyzma – Kerremans wspomina, że np. Axel Hirsoux był niezwykle nerwowy w Kopenhadze. Telewizja belgijska zawsze chce być też zaangażowana w proces tworzenia utworu i dobór osób do ekipy, która zajmuje się reprezentantem. To, co na pewno będzie poprawione w 2020 po doświadczeniu z 2018 to próby techniczne i większe skupienie na pracy kamer.

A jak to jest robione w Polsce 🇵🇱? Lepiej nie pytać…Na ten moment nadal nie wiemy, czy TVP weźmie udział w Eurowizji 2020, chociaż zdecydowana większość fanów liczy na to, że żadnej pauzy nie będzie. Niestety zdaje się, że organizacja Eurowizji Junior całkowicie przyćmi wszelkie przygotowania do dorosłego konkursu i znów TVP szykować się będzie w ostatniej chwili, bez konkretnej strategii, co spowoduje coroczny chaos informacyjny i niewielką liczbę zgłoszeń. Jedną z zainteresowanych wokalistek jest Ania Karwan, która w rozmowie z Vivą powiedziała, że jeśli dostanie zaproszenie to prędko podejmie pozytywną decyzję. Obawia się jednak hejtu, jaki corocznie spada na reprezentanta eurowizyjnego ze strony polskich internautów. „Jeśli nie jesteś wysoko notowany w tym konkursie to momentalnie w naszym kraju pojawia się okrutny hejt. Ludzie nagle przestają się cieszyć z tego, że mamy dobrego reprezentanta. Każdy występ po 2. miejscu Edyty Górniak opisuje się jako porażkę, a to nie tak. Przecież sama sytuacja uczestniczenia w Eurowizji jest cudowna” – mówi piosenkarka. W wywiadzie dla JastrzabPost Margaret zdradziła, że skupia się teraz na innego rodzaju muzyce i projektach, w związku z tym nie ma planów ponownego ubiegania się o wyjazd na Eurowizję, czy to ze Szwecji czy z Polski.

Jeśli lubisz Dziennik Eurowizyjny i chcesz wspierać stronę w dalszym rozwoju i dostarczaniu czytelnikom codziennych newsów, wspomóż go poprzez Patronite.pl i zdobądź specjalne przywileje i/lub nagrody. Jeśli byłaś/byłeś patronem, a Twoja subskrypcja wygasła, możesz ją odnowić lub zmienić próg finansowy. Wszystkie szczegóły na Patronite.pl. Serdecznie dziękuję 🙂

Wybierz razem z nami najlepszą polską premierę sierpnia 2019 roku! Wejdź na specjalną podstronę i zagłosuj w pierwszej edycji plebiscytu „Holfestivalen„! Bądź na bieżąco z najnowszymi utworami z naszego kraju i decyduj o zwycięzcy TUTAJ!

Źródło: ESCxtra, Eurovoix, Eurosong.hr, Songfestival.be, Viva!, JastrzabPost, inf. własne, fot.: @vlatkolozanoski

%d blogerów lubi to: