Golden Stag, New Wave, kielecka Kadzielnia – trwają bale i festiwale! Finalistka preselekcji białoruskich do Eurowizji Junior śpiewa po polsku!

W miniony weekend w Braszowie odbyła się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu piosenki „Golden Stag – Cerbul de Aur” 🇷🇴. Zaproszeni wykonawcy wykonywali na żywo swoje oryginalne piosenki, a także zmierzyli się z rumuńskojęzycznymi przebojami. Grand Prix festiwalu zdobyła włoska piosenkarka Eliza G 🇮🇹, znana z udziału w szóstej edycji „The Voice Italy”. W nagrodę otrzymała pamiątkową statuetkę oraz czek na 25 tys. euro. Pierwsza nagroda przypadła austriackiej wokalistce Sarze de Blue 🇦🇹, którą kojarzymy z finału preselekcji San Marino 2018 🇸🇲. Nagroda druga powędrowała do Ralfsa Eilandsa (reprezentanta Łotwy na ESC 2013 🇱🇻 jako członka duetu PeR), a trzecia do Moniki Mariji 🇱🇹, finalistki tegorocznych selekcji na Litwie. Nagrodę publiczności zgarnął Florin Raduta z Rumunii. Specjalną nagrodę za najlepszą interpretację utworu rumuńskiego otrzymał Australijczyk Alfie Arcuri 🇦🇺(na zdj.), który w tym roku walczył o wyjazd na Eurowizję podczas pierwszych preselekcji w Gold Coast. Dla wokalisty udział w rumuńskim festiwalu był pierwszą okazją do odwiedzenia Europy. Ormianka Syuzanna Melqonyan 🇦🇲 (także startowała w preselekcjach swojego kraju) otrzymała nagrodę dziennikarzy. Bez nagrody z Braszowa wyjechały m.in. reprezentantki eurowizyjne z Gruzji i Mołdawii – Tamara Gachechiladze 🇬🇪 i Anna Odobescu 🇲🇩. Wśród gości specjalnych parodniowego widowiska muzycznego znaleźli się m.in. Ronan Keating z grupy Boyzone, Ester Peony czy finaliści preselekcji – Laura Bretan i Oliver Kaye.

W rosyjskim Soczi 🇷🇺 trwa festiwal „New Wave”, wielkie święto muzyki głównie dla państw b. ZSRR, ale nie tylko! Podczas uroczystej ceremonii otwarcia wystąpili m.in. Sergey Lazarev, Filip Kirkorow, Svetlana Loboda czy Dima Bilan. Konkursowe zmagania ruszają dzisiaj i potrwają trzy dni. Dziś kandydaci do Grand Prix zmierzą się z przebojami Ałły Pugaczowej (ESC 1997), jutro wykonają swoje oryginalne utwory, a trzeciego dnia poznamy oficjalne wyniki głosowania jurorów. O wygraną walczą m.in. Aisel (Azerbejdżan 2018 🇦🇿), Inis Neziri (finalistka preselekcji albańskich 2018 🇦🇱 i zwyciężczyni ubiegłorocznego Cerbul de Aur), duet AnnaMaria (finalistki selekcji na Ukrainie 2019 🇺🇦) czy inni wykonawcy np. z Armenii, Hiszpanii, Kuby i Łotwy.

Także w Polsce mamy jeszcze sezon festiwalowo-koncertowy 🇵🇱. Po emocjach sopockich z połowy sierpnia przyszła pora na Festiwal „Magiczne Zakończenie Wakacji z telewizją Polsat i RMF FM”. Na scenie w kieleckiej Kadzielni wystąpiły polskie i zagraniczne gwiazdy, w tym m.in. Netta – triumfatorka Eurowizji 2018. „Bardzo dziękuję za super przyjęcie Netty. Na pewno zawiezie do Izraela obraz Kielc inny niż ten, który niektórzy tam znają.To było dla mnie bardzo ważne, zarówno jak strona artystyczna jej występu” – powiedział Konrad Smuga, kielecki reżyser i producent dobrze znany fanom Eurowizji. Zdradził też, że Netta i inni wykonawcy byli zachwyceni amfiteatrem jak i samymi Kielcami. „Bardzo chwalili poziom organizacji i poziom artystyczny. Nikt nie miał żadnych uwag, wszyscy byli zadowoleni” – twierdził. W ramach festiwalu odbyło się też głosowanie na przebój lata. Do ścisłego finału weszły Sarsa, Roksana Węgiel oraz Cleo, przy czym ta ostatnia zdobyła główną nagrodę za hit „Za krokiem krok” – taką decyzję podjęli telewidzowie.

Amanda Aasa pierwszą półfinalistką preselekcji Melodifestivalen 2020 🇸🇪. Wokalistka zdobyła miejsce w przyszłorocznym konkursie za sprawą udziału w P4 Nasta 2019 w Linkoping. Chociaż zwycięzcą konkursu dla nowych talentów był Tim Loov, to jednak jurorzy właśnie Amandę wskazali na kandydatkę do Eurowizji 2020. Tego rodzaju „dzika karta” w ramach P4 Nasta przyznawana jest od 2013 roku, jednak jeszcze żaden jej zdobywca nie zdołał wejść do finału Melodifestivalen, gdzie (nie ukrywajmy) popularność ma znaczenie. Tymczasem na Białorusi 🇧🇾 trwają przygotowania do finału preselekcji do Eurowizji Junior 2019. Ogłoszono, że show transmitowane będzie 20 września, a o wyjazd do Gliwic powalczy 10 wykonawców, w tym Mariya Ermakova, której „Vetra” uznawane jest za faworyta. Wokalistka w ramach promocji przygotowała swój utwór w wielu wersjach językowych, stawiając na mowę słowiańską. W związku z tym w sieci pojawiła się już polska wersja pt. „Wiatry”. Wczoraj wokalistka oficjalnie zaprezentowała ten utwór podczas „Rakowski Fest” organizowany przez Związek Polaków na Białorusi.

Czy tego rodzaju zabieg pozwala zdobyć dodatkowe poparcie? 64% głosujących na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego uważa, że wszystko i tak zależy od piosenki, bo jeśli jest słaba, to nawet śpiewanie jej po polsku nikomu nie przysporzy fanów. 33,5% osób twierdzi, że nie ma to żadnego wpływu na ich osobiste rankingi, a tylko 2,5% jest zdania, że śpiewający po polsku obcokrajowiec miałby szansę awansować w ich prywatnych notowaniach. Śpiewanie w obcych językach w ramach promocji wyszło już na Eurowizji z mody. W tym roku na przygotowanie wersji innej niż w języku narodowym i angielskim pokusił się reprezentant San Marino, śpiewając po niemiecku. Kiedyś takich przeróbek było więcej, a jednym z rekordzistów jest reprezentacja Łotwy 2004. Duet Fomins & Kleins nagrał „Dziesma par laimi” po białorusku, estońsku, litewsku, ukraińsku, holendersku, polsku, rosyjsku czy fińsku. Nie dało im to jednak awansu do finału. Tak czy siak młodej Mariyi należą się słowa uznania – trzymamy kciuki!

Źródło: TVR, Cerbul de Aur, Wikipedia, New Wave, Polsat, echodnia.eu, Eurovoix, BTRC, inf. władne, fot.: @alfiearcuri

%d blogerów lubi to: