[UPD] SOPOT FESTIVAL TOP OF THE TOP 2019 – Gwiazdy Eurowizji znów powalczą o wygraną na deskach Opery Leśnej!

[UPDATE] Według informacji przekazanych przez Universal Music Polska Duncan Laurence nie będzie startował w konkursie o Bursztynowego Słowika. Wykona „Arcade” jako gość specjalny. 

Dziś rusza Sopot Festival Top of The Top 2019, czyli sopockie święto muzyczne organizowane w Operze Leśnej przez telewizję TVN. Wieczorem wystąpią m.in. zwyciężczyni Eurowizji 1997 – Katrina z grupy Katrina & The Waves oraz reprezentantka Wielkiej Brytanii 2013 – Bonnie Tyler. Będą one gwiazdami koncertu „Forever Young”. Fanów Eurowizji najbardziej interesuje jednak środowa część festiwalu czyli koncert iDance z udziałem m.in. Edyty Górniak (wykona utwór przygotowany z Gromee’m – tym samym reprezentanci eurowizyjni z 1994 i 2018 zaprezentują owoc swojej współpracy), finalistki Krajowych Eliminacji i Melodifestivalen – Margaret, zwyciężczyni Junior Eurowizji 2018 – Roksany Węgiel czy reprezentantów Polski z 2004 – Blue Cafe i 2014 – Cleo. Pojawią się też finalistki plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski 2020”Sylwia Grzeszczak, Sarsa i Ania Karwan. To nie koniec! W środę odbędzie się też walka o nagrodę Bursztynowego Słowika. O Grand Prix rywalizować będą m.in. zwycięzca Eurowizji 2019 – Duncan Laurence z Holandii, tegoroczni reprezentanci Czech i Szwajcarii – Lake Malawi oraz Luca Hanni, a także reprezentant Szwecji 2016 – Frans.

15 sierpnia w Operze Leśnej zaśpiewają m.in. Michał Szpak (ESC 2016) czy uczestnicy polskich selekcji – Ola Gintrowska, Sławek Uniatowski, Brathanki, Wilki, Varius Manx i Golden Life. W piątek pora na „Young Choice Awards” – zaśpiewają dla nas Roksana Węgiel, a także uczestniczka preselekcyjnej „Szansy na Sukces” – Viki Gabor. Tu również znajdą się bohaterowie plebiscytu „Wymarzony Reprezentant” – Zuza Jabłońska, Marcin Sójka oraz Natalia Zastępa. Transmisja pierwszych trzech dni festiwalu dostępna będzie w TVN od godziny 20:00.

Gwiazdy Eurowizji od lat chętnie odwiedzają sopocki festiwal, a tradycja walki o Bursztynowego Słowika sięga jeszcze czasów PRL. Pierwszym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Piosenki w Sopocie był Szwajcar Jo Roland, który w preselekcjach swojego kraju walczył o możliwość reprezentowania Szwajcarii w 1957. W 1962 roku triumfowała Jeanne Yovanna, Greczynka, która w 1965 roku śpiewała na Eurowizji dla Szwajcarii. W 1974 zwyciężyła Marion Rung z Finlandii – wokalistka dwukrotnie reprezentowała swój kraj na Eurowizji – w 1962 i 1973. Rok 1978 to Grand Prix sopockiej Interwizji dla Rosjanki Ałły Pugaczowej, która reprezentować będzie federację na ESC 1997. Zwycięzcy Eurowizji 1984 – Herreys ze Szwecji – rok później wygrali w Sopocie. W najnowszej historii festiwalu w Sopocie wygrywali też Kasia Kowalska (triumf w 1995, a rok później udział w Eurowizji) i Andrzej Piaseczny (ESC 2001, po latach nieobecności na rynku wrócił w 2005 i wygrał w Sopocie). Łącznie Polska wygrywała Sopot Festival aż 13 razy, a drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii i ZSRR  – po cztery zwycięstwa.

W tym roku o Bursztynowego Słowika rywalizują eurowizyjni uczestnicy z Holandii, Szwajcarii, Czech i Szwecji. Holandia wygrała w Sopocie raz – w 1997 roku za sprawą grupy Total Touch, w której śpiewała…Trijntje Oosterhuis, reprezentantka kraju na ESC 2015. Szwajcaria poza sukcesem w 1961 ma też na koncie wygraną w 1969 – Grand Prix zdobył Henri Des, także uczestnik Eurowizji – startował w niej w 1970. Czesi wygrali w 2000 za sprawą Heleny Vondrackovej, która w Sopocie triumfowała też w 1977 jako przedstawicielka Czechosłowacji. Szwedzi wygrali z Herreys w 1985, ale też w 2008 za sprawą zespołu Oh Laura oraz w 2012 dzięki…Ericowi Saade (ESC 2011). Czy w tym roku nagroda główna także trafi do gwiazdy Eurowizji? Trzymamy kciuki!

Źródło: TVN, Sopot Festival, Wikipedia, fot.: @itsduncanlaurence

%d blogerów lubi to: