Szwedzi szykują się do Melodifestivalen, a Szkoci do Eurowizji Junior! Które miasta zrezygnowały z walki o organizację ESC 2020?

Telewizja azerska Ictimai 🇦🇿 nie wystartuje w Eurowizji Junior 2019 organizowanej przez TVP i EBU w Gliwicach na Śląsku. Ten kaukaski nadawca nie podał żadnego powodu, dla którego zrezygnował z udziału w konkursie. Nie jest jednak tajemnicą, że Azerbejdżan na Juniorze nigdy nie odniósł spektakularnych sukcesów, a i zainteresowanie tym show w kraju jest znikome. Azerowie planowali swój debiut na 2011 rok, ale ze względu na organizację JESC w Armenii zrezygnowali z tego pomysłu. Pierwszy raz wystartowali w 2012 roku zajmując 11. miejsce…czyli przedostatnie. Od razu byli jednak bohaterami kontrowersji, dając 12 punktów najsłabszej wtedy Albanii. W zamian z Tirany popłynęło do nich 10 punktów. W 2013 Rustam Karimov wywalczył 7. miejsce, jednak Azerbejdżan zdecydował się na rezygnację z imprezy. Powrócił rok temu jednak ballada „I wanna be like you” zajęła jedynie 16. pozycję. Eurowizja Junior była jedynym konkursem EBU w którym reprezentanci śpiewali po azersku. Na dorosłej Eurowizji nigdy nie zdecydowali się na język narodowy.

Po rezygnazji Azerbejdżanu stawka JESC 2019 ma 18 uczestników czyli tyle ile wynosi limit ustanowiony przez EBU. Istnieją jednak szanse, że uda się dobić do rekordowego wyniku z Mińska – 20 krajów. Wciąż czekamy na jakiekolwiek informacje o potencjalnym udziale Kazachstanu 🇰🇿, a po 5 lipca dowiemy się, czy do rywalizacji powróci Bułgaria 🇧🇬. Tymczasem niektórzy myślą już o 2020 roku. Jeśli wszystko się uda, za rok konkurs będzie mieć nowego debiutanta – Szkocję 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, która wystartuje za sprawą nadawcy BBC Alba. Ponieważ główny nadawca brytyjski BBC nigdy nie uczestniczył w Eurowizji Junior, pozostałe stacje zrzeszone w EBU mogą to robić albo pod flagą Wielkiej Brytanii 🇬🇧 (jak to zrobiono w latach 2003-2005 dzięki ITV) albo podmiotu administracyjno-ustrojowego jak Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 rok temu. Przypomnę, że walijska stacja S4C najpierw zadebiutowała w Eurowizji Chórów gdzie zajęła 2. miejsce, a w 2018 pojawiła się na Juniorze promując lokalną kulturę i język. Szkoci w tym roku po raz pierwszy samodzielnie wystartują w konkursie EBU – podczas Eurowizji Chórów. Trwają negocjacje z EBU nad samodzielnym startem w Eurowizji Junior za rok. Na pewno wprowadziliby sporo ciekawych brzmień do konkursu i mielibyśmy okazję usłyszeć język szkocki, który na dorosłej ESC nigdy się nie pojawił.

Breda i Haga 🇳🇱 rezygnują z walki o organizację Eurowizji 2020. Władze miasta Haga nie mają do dyspozycji odpowiedniej hali, a głównym problemem była kwestia zadaszenia obiektu. Poparcie przekazano więc sąsiedniemu Rotterdamowi. Dziś ogłoszono, że Breda również się wycofuje – władze doszły do wniosku, że nie są w stanie spełnić wszystkich wymogów EBU i NPO. Podkreślono, że aby w ogóle poznać oczekiwania organizatorów, trzeba się było zgłosić do wyścigu, więc Breda to zrobiła, jednak po głębszej analizie uznano, że takie przedsięwzięcie się finansowo nie opłaca. Dodatkowo miasto-kandydat nie byłoby w stanie w tak krótkim czasie (do 10 lipca) przygotować atrakcyjnej aplikacji. Zarząd obiektu Breepark, gdzie mogłaby się odbyć Eurowizja 2020 ze smutkiem przyjął decyzję władz miasta. Przyznano, że Breepark idealnie pasowałoby na konkurs, jest to jeden z najnowszych i najbardziej nowoczesnych obiektów w Holandii. Swoje poparcie Breda przekazuje miastu Den Bosch, ale nie ukrywa, że liczy też na współpracę z Rotterdamem.

Rozpoczęły się przygotowania do Eurowizji 2020 w Szwecji 🇸🇪. Telewizja SVT otworzy etap zgłoszeniowy do selekcji Melodifestivalen 26 sierpnia i zamknie 13 września. Nadawca zapewnia, że co najmniej 50% stawki wyłonione będzie spośród wszystkich przyjętych zgłoszeń, a pozostali uczestnicy trafią do konkursu dzięki zaproszeniom. Format konkursu się nie zmienia i będzie taki sam jak tegoroczny, który dał zwycięstwo Johnowi Lundvikowi (fot.) – w czterech półfinałach łącznie wystartuje 28 kandydatów, z czego jeden wybrany zostanie poprzez P4 Nasta i jego nazwisko poznamy już po 24 sierpnia. W 2020 roku Szwedzi hucznie obchodzić będą 60-lecie Melodifestivalen, więc zapowiadają niesamowite show! Na razie nie wiemy gdzie SVT w przyszłym roku ulokuje półfinały. Do tej pory finał Melodifestivalen 41 razy odbył się w Sztokholmie, 8 razy w Goteborgu i 7 razy w Malmo. Nieprzerwanie od 2002 roku miasto Goteborg jest gospodarzem jednego z półfinałów. Od 2009 roku jedna z rund zawsze trafia do Malmo – tam rok temu śpiewała Margaret.

Źródło: Eurovoix, INFE Azerbaijan, Wikipedia, ESCtoday.com, Wiwibloggs, SVT, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: