Hiszpania wraca na Eurowizję Junior! Przypominamy barwną historię tego kraju na JESC! Konkurs z Roksaną Węgiel – oto wyniki!

Telewizja hiszpańska 🇪🇸 ogłosiła dziś swój powrót na Eurowizję Junior. Za pomocą profilu na Instagramie podano, że kraj po 13 latach przerwy znów wystartuje w konkursie. Nie znamy jeszcze szczegółów ani formatu wyboru reprezentanta, a być może więcej dowiemy się 30 czerwca podczas programu „RTVE responde”, w którym przedstawiciele telewizji odpowiadają na pytania internautów. Powrót Hiszpanii był długo wyczekiwany przez wielu fanów JESC, nie tylko w tym kraju. RTVE wycofała się z rywalizacji po czterech latach uczestnictwa i po paśmie sukcesów – zarząd stacji twierdził, że konkurs promuje stereotypy, których nadawca nie chce powielać. Od wielu lat spekulowano o powrocie Hiszpanii, fani praktycznie co roku pytali Europejską Unię Nadawców o to co robi, by zachęcić RTVE do ponownego wzięcia udziału w konkursie. W tym roku nadzieje były ogromne i wszystko wskazywało na to, że w końcu się uda. W specjalnej ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego aż 82,5% głosujących cieszy się z takiej decyzji Hiszpanów, chociaż mówi się, że kraj może być sporym zagrożeniem dla Polski w online votingu, który stosuje się podczas Eurowizji Junior. Warto podkreślić jednak, że o ile fani Eurowizji w Hiszpanii znani są ze swojego wielkiego entuzjazmu i zaangażowania w różne konkursowe głosowania i ankiety, to jednak sami nie „nabiją” tak dobrego wyniku w JESC, gdyż do tego potrzeba też fanów reprezentanta. Telewizja hiszpańska podkreślała, że nie ma aktualnie żadnego programu, który mógłby wypromować utalentowaną młodzież, w związku z tym zapewne nie uda się wykreować tak wielkich młodocianych gwiazd jak Roksana Węgiel, 4Dreamers czy AniKa Dąbrowska z setkami tysięcy followersów.

Hiszpania wystartowała na JESC w 2003 roku, a preselekcje „Eurojunior” wygrał Sergio z balladą „Desce el cielo”. W Kopenhadze zajął 2. miejsce ze 125 punktami – dał się pokonać Chorwacji tylko 9 punktami. Polscy widzowie przyznali mu 8 punktów. Rok później Hiszpania była już faworytem – w selekcjach triumfowała Maria Isabel (zdj.), która za sprawą hitu „Antes muerta que sencilla” wygrała finał w Norwegii zdobywając 171 punktów i aż 31 punktów przewagi nad Wielką Brytanią. Polacy dali jej 12 punktów, a piosenka notowana była m.in. na popularnej nad Wisłą liście „30 ton”. Zwycięstwo Marii nie oznaczało, że RTVE będzie organizatorem konkursu w 2005, gdyż taki zaszczyt już wcześniej przypadł Belgom. Wokalistka wystąpiła jednak jako gość w Interval Act i wykonała dwie piosenki z debiutanckiego albumu „No me toques las palmas que me conozco”. W 2009 roku wydała już piątą (!) płytę, która jako pierwsza w karierze Marii nie sprzedała się zbyt dobrze, co załamało karierą młodej Hiszpanki. Powróciła w 2014 roku z płytą „De Pie”, a w 2015 wydała „Yo decido”. W 2016 roku wzięła udział w preselekcjach do dorosłej Eurowizji z piosenką „La vida solo es una” gdzie zajęła 4. miejsce.

W 2005 roku Hiszpania postawiła na Antonio Jose i utwór w klimacie flamenco „Te traigo flores”. Wokalista uzbierał w Belgii aż 146 punktów i tylko 3 punktami przegrał z Ksenią Sitnik z Białorusi. Hiszpania już wtedy stała się „juniorową” potęgą. Antonio Jose w 2015 roku wygrał dorosłą edycję „The Voice”. Ostatni start Hiszpanów w JESC to rok 2006 i Dani Fernandez z piosenką „Te doy mi voz”. Zajął 4. miejsce z dorobkiem 90 punktów, co jest najsłabszym (ale wciąż bardzo dobrym) rezultatem w historii kraju. W 2009 roku Dani wszedł w skład boys-bandu Auryn. Zespół w 2011 roku był blisko wygrania preselekcji do Eurowizji – w „Destino Eurovision” zajął 3. miejsce. Rozpadł się w 2016 roku.

82. Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Unii Nadawców odbędzie się w tym tygodniu w Oslo 🇳🇴, a jednym z wydarzeń będzie głosowanie dotyczące nowej procedury nadawania statusu aktywnego członka stowarzyszenia kandydującym nadawcom. Nie do końca wiadomo jeszcze jakie zmiany są szykowane, ale najpewniej chodzi o zmniejszenie liczby wymaganych głosów pozytywnych przy aspirowaniu do wejścia w szeregi EBU. Jeśli zmiany zostaną przyjęte, nadawcy kandydujący będą musieli aplikować ponownie, a decyzję w sprawie przyznania odpowiedniego statusu zapadną w grudniu tego roku. Fani z Kosowa 🇽🇰 mają nadzieję, że nowe procedury pomogą telewizji RTK wejść do stowarzyszenia – jeśli nadawca potrzebować będzie mniejszego niż dotychczas poparcia, blokada ze strony takich państw jak Serbia czy Rosja nie będą już problemem. Spore szanse na akces może mieć też Kazachstan 🇰🇿, któremu status członka stowarzyszonego nie wystarcza. Aktualnie status aktywnego członka EBU ma 73 telewizji z 56 krajów. Algieria 🇩🇿, Egipt 🇪🇬, Jordania 🇯🇴, Liban 🇱🇧, Libia 🇱🇾 i Watykan 🇻🇦 mają nadawców z takich statusem, ale te kraje nigdy nie startowały w Konkursie Piosenki Eurowizji.

ROKSANA WĘGIEL: ROXIE [CD]

KONKURS Z ROKSANĄ WĘGIEL – WYNIKI

Konkurs z Roksaną Węgiel zakończony! Przez ostatnich parę dni czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mieli szansę wygrać debiutancki album zwyciężczyni Eurowizji Junior. Należało odpowiedzieć na pytanie sprawdzające dotyczące wywiadu z Duncanem Laurencem oraz napisać, który utwór (poza eurowizyjnym) Roxie powinna zaśpiewać w Interval Act JESC 2019 i dlaczego. Spośród 28 zgłoszeń 32,1% poparcia otrzymała piosenka „Lay low”, a po 14,3% „Dobrze jest, jak jest” oraz „Żyj”. 71,4% osób poprawnie odpowiedziało na pytanie sprawdzające, a spośród 19 wypowiedzi na temat piosenek Roksany 12 najciekawszych przeszło do etapu losowania. Oto zwycięzcy:

  • Utwór „Gra”

(…) Eurowizja jest platformą muzyczną łącząca ludzi. Różnice między nami nie są ważne. Takie elementy jak pochodzenie, kolor skóry, język, religia, orientacja nie są ważne w muzyce. Nie powinny też być ważne w naszym życiu. Eurowizja łączy nas wszystkich w celu celebracji muzyki. Piosenka „Gra” właśnie o tym wszystkim opowiada.(…)

autor: lukaszhamster@gmail.com

  • Utwór „Lay Low”

” (…) Wydana jest ona pod szyldem „Roxie”, a sama Roksana przyznaje, że po wydaniu debiutanckiej płyty chce się kierować w stronę międzynarodowej kariery, więc zaprezentowanie tej właśnie piosenki byłoby najlepszym jej początkiem.

autor: dblaszczyk@onet.pl

  • Utwór „Żyj”

(…) Jest to jej pierwszy utwór, który właśnie sprawił że wszyscy usłyszeliśmy o Roxie, ten utwór pokazał jak wspaniała jest Roksana pod względem wokalnym ale nie tylko. „Żyj” można powiedzieć że zaczął rozpędzać jej karierę, dzięki niemu tak naprawdę Roxie mogła pójść dalej. Dzięki tej piosence zyskała wielu fanów, wsparcia, ludzi którzy ją uwielbiają. Dlatego uważam że Roksana właśnie ten utwór powinna zaśpiewać na JESC w Gliwicach, najlepiej właśnie w akustycznej wersji (…)”

autor: barnow2002@gmail.com

Zwycięzcom gratuluję, a wszystkim serdecznie dziękuję za udział w konkursie i życzę powodzenia w kolejnych plebiscytach!

Źródło: Instagram, RTVE, Eurovoix, Wikipedia, inf. własne, ESCxtra, EBU.ch, zdjęcie: Instagram @mariaisabelamqs
Zwycięzcy konkursu otrzymają e-mail z dalszymi inforacjami ws. nagrody
%d blogerów lubi to: