Miasta walczą o Eurowizję 2020! Jak wygląda skuteczność półfinałowa Polski i innych krajów? Duncan Laurence spotkał się z Dziennikiem Eurowizyjnym!

Duncan Laurence 🇳🇱 odwiedził w niedzielę Warszawę i przebywał w Polsce aż do dziś. Zwycięzca Eurowizji 2019 udzielił wielu wywiadów polskim mediom, w tym m.in. Radiu Eska, a znalazł też chwilę na spotkanie z ekipą Dziennika Eurowizyjnego. Wkrótce na łamach strony Dziennik-Eurowizyjny.pl znajdziecie wywiad przeprowadzony przez Natalię Kowalczyk, w którym Duncan opowie o emocjach związanych z Eurowizją, swoich planach na przyszłość i … o trollowaniu reprezentanta Szwajcarii! Wywiad już niebawem! Niestety Holender nie miał zbyt wiele czasu by pozwiedzać upalną Warszawę, ale przyznał, że udzielił wielu ciekawych wywiadów. „Dziękuję za wsparcie, Polsko! Nie martwcie się: wkrótce wrócę!” – zapowiedział na swoim Instagramie. Tymczasem w jego ojczyźnie trwa walka o organizację Eurowizji 2020. Telewizja NPO ogłosiła już listę siedmiu miast, które oficjalnie wyraziły zainteresowanie przejęciem konkursu. Są to Maastricht, Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Leeuwarden oraz Den Bosch, ale lista nie jest jeszcze zamknięta, a według nadawcy, na spisie znajdą się jeszcze dwa miasta. Być może będą to Haga i Enschede lub Breda. Zgłoszone miasta otrzymają wszystkie wytyczne i na ich podstawie przygotują aplikacje. Będą mieć na to 4 tygodnie. Gospodarza Eurowizji 2020 mamy poznać pod koniec lipca.

Po Eurowizji 2019 zmieniły się statystyki skuteczności eurowizyjnych krajów w kwestii awansowania do finału. Po wielkim sukcesie Macedonii 🇲🇰, ten kraj oddaje niechlubny rekord najdłuższej przerwy od finałów Czarnogórze 🇲🇪, która na kolejny awans czeka już cztery lata. Spośród aktywnych krajów, jest to najsłabszy uczestnik – awansował do finału tylko 2 razy na 11 podejść, co daje skuteczność rzędu 18%. Według obliczeń ESCkompakt w czołówce znajdują się Ukraina 🇺🇦 z Australią 🇦🇺 (100%), Szwecja 🇸🇪, Azerbejdżan 🇦🇿 i Rosja 🇷🇺 (91%), Bośnia i Hercegowina 🇧🇦 (88%), Turcja 🇹🇷 (86%), Węgry 🇭🇺 i Grecja 🇬🇷 (85%) i Rumunia 🇷🇴 (82%). Polska 🇵🇱 w tym rankingu wypada słabo – nasza skuteczność to 39%, czyli jedynie pięć awansów na 13 startów. O 1% mniej mają Macedonia 🇲🇰, Słowenia 🇸🇮, Czechy 🇨🇿 i Białoruś 🇧🇾. Belgia 🇧🇪, Bułgaria 🇧🇬 i Łotwa 🇱🇻 mają po 33%, Portugalia 🇵🇹 31%, Szwajcaria 🇨🇭 27%, a San Marino 🇸🇲 20%. Monako 🇲🇨, Słowacja 🇸🇰 i Andora 🇦🇩 jako jedyne nigdy nie awansowały do finału z półfinału. Liczymy oczywiście półfinały od 2004 roku, a pełne zestawienie dostępne jest TUTAJ.

Spodziewane zmiany w Finlandii 🇫🇮 po klęsce reprezentantów w 2019 roku. Telewizja YLE wraca do otwartych preselekcji, tym samym rezygnuje z wyborów wewnętrznych, których dokonywała w 2018 i 2019 roku. Tegoroczna decyzja skończyła się ostatnim miejscem w półfinale dla utworu „Look away” Darude i Sebastiana. Nowe selekcje Uuden Musiikin Kilpailu ruszają już 1 listopada, kiedy to rozpocznie się 8-dniowy etap zgłoszeń. Stacja radiowa YLEX będzie zaangażowana w cały proces. Pełen format nie jest jeszcze znany. Warto dodać, że Finlandia wygrała Eurowizję 2006 dzięki formacji Lordi, która pokonała rywali w wieloczęściowych selekcjach. Konkurs miał cztery półfinały, w którym zakwalifikowani wykonawcy śpiewali po dwa utwory, a widzowie wskazywali te najlepsze. Grupa Lordi występowała już w I półfinale, śpiewając „Hard rock hallelujah” oraz „Bringing back the balls to rock”. Pierwsza piosenka dostała 58% głosów i weszła do finału. Tam zebrała aż 96 tys. głosów i zdecydowanie pokonała konkurencję.

Ze względów proceduralnych Telewizja Polska 🇵🇱 musiała opóźnić proces naboru wolontariuszy na Eurowizję Junior 2019 w Gliwicach. Kolejne informacje w tej sprawie nadawca przekaże wkrótce. Tymczasem nadal czekamy na kolejne kraje, które zdecydują się dołączyć do konkursowej stawki. Zarówno polski nadawca jak i EBU spodziewają się ok. 18 państw, a na razie na liście mamy 10. Z pewnością do tego grona wkrótce dołączą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Malta, Macedonia, Ukraina i Serbia. Kto wie, może dojdzie do powrotu Bułgarii, a fani najbardziej liczą na ponowny start Hiszpanii. Pewne jest, że nie będzie debiutu Czech oraz powrotu Mołdawii 🇲🇩 oraz Czarnogóry 🇲🇪. Telewizja RTCG poinformowała, że powrót kraju na JESC jest niemożliwy ze względów finansowych. Do tej pory w historii JESC występowało łącznie 39 państw. W konkursie nigdy nie było Islandii, Finlandii, Estonii, Austrii, Węgier, Czech, Turcji oraz małych krajów europejskich takich jak Andora czy Luksemburg. Niemcy, Słowacja i Bośnia były zainteresowane pierwszymi edycjami konkursu, ale ostatecznie wycofywały się w ostatniej chwili.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

źródło: Universal Music, Radio Eska, Dzień Dobry TVN, inf. własne, Instagram, Wiwibloggs, ESC-kompakt.de, Eurovoix, Wikipedia, RTCG, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: