Kto wystąpi na scenie z Neveną i Roko? Serbowie i Chorwaci odkrywają karty! Kolejne punktacje klubów OGAE! Czy Eurowizja będzie pokazana w USA?

Reprezentantka Serbii 🇷🇸, Nevena Božović przebywa jeszcze w Izraelu, gdzie trwają prace nad pocztówką eurowizyjną. Tymczasem nadawca RTS opublikował akustyczną wersję utworu „Kruna” oraz zaprezentował team sceniczny Neveny. Niektóre nazwiska to spore niespodzianki! Na Eurowizję powraca Mladen Lukić, członek formacji Balkanika, który był męskim wokalem ubiegłorocznej reprezentacji. Utwór „Naša deca” zajął w Lizbonie 18. miejsce w finale. Wraz z nim wokalne wsparcie Neveny stanowić będą Olga Popović (chórzystka Željka Joksimovicia w Baku) i Ivana Vladović (dwukrotna chórzystka Czarnogóry w 2015 i 2018 roku oraz tegoroczna finalistka Beoviziji wraz z zespołem Wonder Strings). Na scenie pojawi się też kompozytor, producent i multiinstrumentalista Dušan Alagić, który, podobnie jak Olga, wystąpił na scenie Eurowizji 2012 roku, a dodatkowo dwukrotnie pracował przy serbskich piosenkach z JESC oraz przy „In too deep” Tijany Bogićević (ESC 2017). Alagić jest też odpowiedzialny za aranżację akustycznej wersji „Kruny”. RTS zapowiada, że wkrótce odbędzie się premiera oficjalnego teledysku do utworu oraz prezentacja symfonicznej wersji z tekstem angielskojęzycznym.

Roko Blažević 🇭🇷 także wkrótce pokaże klip do swojej eurowizyjnej piosenki, a telewizja HRT zaskakuje doborem tancerzy do ekipy scenicznej. Postawiono na młodych, utalentowanych i popularnych wśród młodzieży artystów. W tzw. chorwackim „dream teamie” znajdzie się Endi Schrötter (fot.) nazywany „chorwackim Justinem Bieberem”. Ma 21 lat i studiuje taniec współczesny, a fani Eurowizji mogli go podziwiać w klipie do remixu „My friend” Jacquesa Houdeka z 2017 roku. Drugim tancerzem będzie Diego Amador Homem de Siqueira Silva, 30-letni Brazylijczyk 🇧🇷, od 9 lat mieszkający w Chorwacji. Choreografię przygotowuje Lea Mujića. „Jestem dumna z faktu, że poza Roko, w naszym teamie są jeszcze dwie młode artystyczne dusze. Poza tym, że Endi to wielkie i znane w regionie nazwisko wśród młodzieży, a Diego jest rozpoznawany w kręgach tanecznych, oboje są cudownymi i wartościowymi pracownikami i kolegami. Szczególnie zadowolona jestem z faktu, że Chorwację reprezentuje młoda siła” – mówi szefowa delegacji, Elizabeth Homsi.

Przed nami kolejne punktacje w głosowaniu klubów OGAE! Aż 369 członków OGAE Spain 🇪🇸 oddało swoje głosy, a ich liderem jest Szwajcaria 🇨🇭. Drugie miejsce mają Włochy, a trzecie Szwecja. Hiszpanie punkty przydzielili także Holandii, Cyprowi, Norwegii, Rosji, Azerbejdżanowi, Grecji oraz Malcie. W OGAE Chorwacja 🇭🇷 głosowało 37 osób i Szwajcaria 🇨🇭 również w tym głosowaniu znalazła się na czele tabeli. Drugi był Cypr, a trzecia Norwegia. Punkty trafiły także do Azerbejdżanu, Włoch, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Szwecji oraz Rosji. Aktualnie całe głosowanie wygrywają Włochy 🇮🇹 z 82 punktami, druga jest Szwajcaria (70) 🇨🇭, a trzecia Holandia (58) 🇳🇱. W top5 są też Szwecja (44) oraz Cypr (41). Polska 🇵🇱 ma 7 punktów (od OGAE Słowenia) co daje nam 13. miejsce. Na ten moment 20 krajów ma jakiekolwiek punkty.

Chociaż w tym roku na eurowizyjnej scenie zobaczymy Madonnę, to może się okazać, że żadna telewizja w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸 nie otrzyma prawa do transmitowania finału konkursu. Według portalu Deadline stacja Logo TV nie ma już możliwości pokazywania Eurowizji na żywo i na razie nie wiadomo czy jakikolwiek inny nadawca takie prawo do transmisji uzyska. Logo TV po raz pierwszy pokazało konkurs w 2016 roku – transmisję w USA śledziło ok 52 tys. widzów. W 2017 roku widownia się zwiększyła – 64 tys., a finał z Lizbony na żywo śledziły 74 tys. widzów, co jednak stanowiło tylko 0,02% udziału w rynku. Warto dodać, że dla USA konkurs komentowały gwiazdy popularnych formatów telewizyjnych, m.in. „Ru Paul’s Drag Race”. W tym roku Eurowizję po paru latach przerwy na żywo obejrzą Kanadyjczycy 🇨🇦. W latach 2014-2015 konkurs transmitowała tam telewizja OUT, a w tym roku będzie to OMNI Television. Warto przypomnieć, że reprezentantka Grecji 🇬🇷 – Katerine Duska – urodziła się właśnie w Kanadzie.

Trwa głosowanie w II półfinale plebiscytu NASZ FAWORYT 2019. Szczegóły dostępne TUTAJ, a nowy link do głosowania TUTAJ.

Źródło: RTS.rs, Eurosong.hr, HRT.hr, OGAE International, Eurovoix, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: