Przegląd eurowizyjnych ankiet i typowań! Kto liderem, jak radzi sobie Tulia? Czy Madonna wystąpi w Tel Awiwie! Oskar Jensen w finale „Śpiewajmy Razem”

Wielu reprezentantów po kolei odwiedza słoneczny Izrael 🇮🇱 w celu nagrywania eurowizyjnych pocztówek, ale według lokalnych mediów atmosfera wśród organizatorów jest dość ponura. Dyrektor Europejskiej Unii Nadawców, Noel Curran (ten sam, który myślał, że JESC 2019 odbędzie się w Krakowie), wysłał do Ministerstwa Finansów Izraela pismo ostrzegawcze ws. transferu 70 milionów szekli z budżetu państwa na konto telewizji KAN, tak by zapewnić zabezpieczenie finansowe przygotowań do Eurowizji. Curran poinformował, że w przypadku braku pomocy rządowej telewizja KAN nie będzie w stanie funkcjonować po Eurowizji 2019 i jest to zmartwienie przede wszystkim dla EBU. Wcześniej Jon Ola Sand kontaktował się z premierem Izraela protestując przeciwko opóźnieniom w zaakceptowaniu budżetu ESC 2019. Problemy pojawiły się też w kwestii zapowiadanego występu Madonny, opłaconego z prywatnych funduszy. Jak podaje portal Ynet, udział gwiazdy w finałowym Interval Act jest możliwy, ale doszło do komplikacji, gdyż management wokalistki zaplanował, że Madonna w Tel Awiwie zaśpiewa jeden nowy utwór, który już uznano za kontrowersyjny. Nie wiadomo o którą piosenkę dokładnie chodzi, ale mówi się, że tekst odnosi się do polityki, a i klip ma wywołać skandal. Jeśli team produkcyjny nie zgodzi się na występ Madonny z takim utworem, piosenkarka zapewne w ogóle zrezygnuje z Eurowizji.

Po tym, jak znane są nam już wszystkie piosenki z Eurowizji 2019, zaczęło się szaleństwo typowań, przewidywań, ankiet i głosowań. Notowania bukmacherskie już znamy, wiemy, że liderem jest aktualnie Holandia 🇳🇱. A jak poszczególne kraje wypadają w ankietach eurowizyjnych? Sprawdźmy! W ankiecie portalu EurovisionWorld.com oddano ponad 39 tys. głosów, a pierwsze miejsce zajmuje aktualnie Duncan (na zdj.) Hann drugim półfinale zdecydowanie wygrywa Holandia (18,39%), Szwajcaria jest druga (13,03%), a Malta 🇲🇹 trzecia (9,73%). Na dnie Mołdawia. Portal Wiwibloggs od wielu lat ma problem z manipulowaniem ankiet przez zdesperowanych fanów z konkretnego kraju. Nie inaczej jest w tym roku. Głosowanie na piosenki z I półfinału wygrywa…Gruzja (13,33%) 🇬🇪, drugi jest Cypr (12,42%), a trzecia Grecja (10,29%). Polska zajmuje piąte miejsce od końca (3,36%). W drugiej grupie triumfuje Rosja (1i6,88%) przed Holandią (15,18%) i Armenią (10,19%) 🇦🇲.

Głosowanie portalu ESCxtra (ponad 26 tys. głosów) wygrywa aktualnie Luca ze Szwajcarii (14,29%), Roko Blazevic z Chorwacji 🇭🇷 jest drugi (10% głosów, zapewne ze względu na zwartą grupę fanów), a Włoch Mahmood trzeci 🇮🇹 (9,22%). Tulia uzbierała na razie 0,92% głosów, co dało jej 21. miejsce, pomiędzy Norwegią a Estonią. Na samym dole są Niemcy z Irlandią. W głosowaniu na Scorewiz.eu w pierwszym półfinale wygrywa Cypr, a w drugim Szwajcaria. Polska w swojej grupie jest na szóstym miejscu. Z kolei użytkownicy aplikacji Eurovision Scoreboard najwięcej punktów (ponad 72 tys.) przyznali Holandii, drugie miejsce mają Włochy (62 tys.), a trzecie Szwajcaria (59 tys.). Cypr i Norwegia są w top5, a Polska zajmuje 29. miejsce, pomiędzy San Marino a Serbią. Ostatnia jest Gruzja. W specjalnych ankietach „trójkątach” na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego najdłużej w zabawie utrzymała się piosenka włoska „Soldi”, faworyta czytelników Dziennika Eurowizyjnego poznamy w kwietniu podczas corocznego plebiscytu „Nasz Faworyt”. Wcześniej na czytelników i członków grupy facebookowej czekają jeszcze głosowania w „Rejected Song Contest 2019” oraz „Miss i Mister Eurowizji”. Szczegóły wkrótce!

W drugim odcinku drugiego sezonu programu „Śpiewajmy Razem. All Together Now” na Polsacie pojawiło się dwóch wykonawców, którzy próbowali swoich sił w preselekcjach narodowych do Eurowizji. Alan Cyprysiak co prawda szybko odpadł z rywalizacji, otrzymując 60 punktów od „ściany jurorskiej”, ale prawdziwą sensacją był występ polsko-kanadyjskiego piosenkarza rockowego i kompozytora Oskara Jensena 🇵🇱, który wykonał utwór „Angel” świetnie naśladując głos Shaggy’ego. Jurorzy byli zaskoczeni i zachwyceni, a Oscar uzbierał 100 punktów i tym samym trafił do wielkiego finału, gdzie ma szansę na wygraną i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Serdecznie gratulujemy! W drugiej edycji programu w jury są m.in. Aleksandra Gintrowska (KE 2016), Aleksandra Szwed (PDE 2007), Ivs Alter, Juliusz Kamil, Krzysztof Kasowski, Marek Kaliszuk, Monika Jarosińska (preselekcje 2005), Nick Sinckler, Paweł Stasiak (KE 2018), Ramona Rey, Saszan (KE 2018) czy Mikołaj Trybulec (współkompozytor piosenki czeskiej na ESC 2019). Warto dodać, że pierwszą edycję programu w Wielkiej  Brytanii wygrał Michael Rice 🇬🇧, który jest aktualnie reprezentantem kraju na Eurowizji 2019. Program trafi wkrótce do Rosji 🇷🇺, gdzie jednym z jurorów i jednocześnie prowadzącym będzie Sergey Lazarev.

Źródło: ESCkaz, Ynet, KAN, EurovisionWorld, Wiwibloggs, ESCbubble, ESCxtra, Eurovision Scoreboard, ScoreWiz, Polsat, Wikipedia, fot.: Tumblr

%d blogerów lubi to: