Z kim na scenie wystąpią Miki i Anna Odobescu? Którzy uczestnicy Eurowizji 2019 sami napisali swoje konkursowe utwory? Pora na kolejną garść statystyk!

Telewizja szwedzka 🇸🇪 opublikowała pełne wyniki głosowań dla każdej grupy wiekowej i dla wszystkich rund Melodifestivalen 2019. Okazało się, że nowy sposób zliczania głosów, bazując na wieku widza, nie wpłynął drastycznie na wyniki. Jedynym istotnym faktem jest to, że przy starym sposobie głosowania w finale znalazłaby się Rebecka Karlsson, kosztem Liny Hedlund. Dodatkowo John Lundvik nie wygrałby swojego półfinału (przegrałby z Bisharą). W głosowaniu finałowym Wiktoria byłaby szósta, a nie ósma, z kolei Anna Bergendahl dziewiąta, a nie siódma. Warto dodać, że podczas tegorocznych preselekcji padł nowy rekord frekwencji w głosowaniu – oddano 20% więcej głosów niż rok temu. W ten sposób zebrano równowartość ponad 3,2 mln złotych na cele charytatywne. Tymczasem w wywiadach dla lokalnych mediów John Lundvik zdradził, że telewizja SVT poradziła mu porzucenie zgłoszonej do MF piosenki „Bigger than us” na rzecz „Too late for love”. Ostatecznie odrzucona propozycja trafiła do finału w Wielkiej Brytanii, gdzie wygrała. Co ciekawe, John mógł już w 2017 roku zadebiutować podczas Melodifestivalen, ale w ostatniej chwili ze stawki półfinałowej wyrzuciła go…Loreen. Ponoć wokalistka zdecydowała się dołączyć do stawki niezwykle późno i na dzień przed konferencją prasową poinformowano Lundvika, że jednak nie ma dla niego miejsca w MF 2017…

Miki Nunez 🇪🇸 ma już team sceniczny na Eurowizję 2019. Wczoraj na Instagramie pokazał pierwsze zdjęcia z prób z greckim choreografem Fokasem Evagelinosem, który pracować będzie również z Sergey’em Lazarevem. Mikiemu na scenie towarzyszyć będą Mikel Hennet (reprezentował Hiszpanii na ESC 2007 jako członek formacji d’Nash), Ernesto Santos, tancerz i piosenkarz Fran Coem, Maria Acosta oraz Mary Martinez. Tymczasem w Kiszyniowie 🇲🇩 odbyła się konferencja prasowa reprezentantki Mołdawii – Anny Odobescu. Wokalistka przyznała, że do Tel Awiwu jedzie po wygraną i, jak twierdzi, piosenka „Stay” zasługuje, by cała Europa ją poznała. Zapowiedziała, że nastawiona jest bojowo i czuje, że uda jej się wejść do finału. „Wszyscy wiemy, że polityka gra istotną rolę w konkursie i teraz wszystko zależy od tego jak kraje, z którymi jesteśmy w półfinale, nas ocenią” – dodała. Poinformowała również, że dojdzie do zmian w prezentacji scenicznej oraz w stroju. Nie zdradziła wiele, ale ponoć profesjonaliści z jednego z państw b. ZSRR już zgłosili się do Anny z ciekawą ofertą. Wiadomo, że wokalistka wystąpi na scenie z trzema chórzystami (Mihaela Andrei, Andrei Ștefăneț, Andreea Portarescu). Jej mąż zapowiedział, że w ekipie mołdawskiej znajdą się też członkowie formacji Sunstroke Project.

Na 41 piosenek zgłoszonych do Eurowizji 2019 tylko 9 zostało (współ)tworzonych przez Szwedów 🇸🇪. Twórcy z tego kraju są (współ)odpowiedzialni za piosenki z Cypru, Danii, Estonii, Malty, Mołdawii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii, ale w większości przypadków wchodzili w skład ekip międzynarodowych, więc przewaga szwedzkich nazwisk wśród autorów piosenek Eurowizji 2019 nie jest zbyt duża. 21 piosenek zostało napisanych przy udziale samych wykonawców, przy czym reprezentanci Austrii 🇦🇹, Finlandii 🇫🇮, Islandii 🇮🇸, Łotwy 🇱🇻, Portugalii 🇵🇹, San Marino 🇸🇲 i Słowenii 🇸🇮 są jedynymi twórcami swoich utworów i za to należą im się wielkie brawa. Trzykrotnie na „belkach” pojawi się w tym roku nazwisko kanadyjsko-brytyjskiej kompozytorki Laurell Barker 🇨🇦, która jest odpowiedzialna za piosenki ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Dwa utwory ma w stawce Borislav Milanov z Bułgarii 🇧🇬 – są to kompozycje z Azerbejdżanu i Malty.

Z ciekawostek należy dodać, że najwięcej twórców ma utwór z Norwegii 🇳🇴 „Spirit in the sky” (aż sześciu!), a piosenki z Cypru 🇨🇾, Estonii 🇪🇪 i Macedonii 🇲🇰 będą podpisane pięcioma nazwiskami. Z drugiej strony utwory z Albanii 🇦🇱, Austrii 🇦🇹, Portugalii 🇵🇹, San Marino 🇸🇲 i Hiszpanii 🇪🇸 mają tylko jednego autora. Piosenkę australijską Kate Miller-Haidke 🇦🇺 napisała ze swoim mężem, z kolei greckie 🇬🇷 „Better Love” Katerine przygotowała we współpracy ze swoim chłopakiem (Leon of Athens). W skład ekipy tworzącej czeską piosenkę 🇨🇿 „Friend of a friend” wchodzi Polak Mikołaj Trybulec (aktualnie juror w show „Śpiewajmy Razem”), a byli reprezentanci z Chorwacji 🇭🇷 (Jacques Houdek) i Francji 🇫🇷 (Madame Monsieur) podpisują się pod tegorocznymi piosenki ze swoich krajów. Utwory z Albanii, Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Finlandii, Gruzji, Węgier, Islandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji napisane zostały tylko przez osoby pochodzące z tych krajów, bez czerpania z zagranicznej pomocy i współpracy.

Źródło: SVT, ESCkaz, Instagram, Eurovision.tv, zbiór własny, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: