Oto finaliści Białorusi! We wtorek rusza Sanremo we Włoszech! Ostatnia doba na zgłoszenia do Krajowych Eliminacji 2019 w Polsce!

Znamy już wszystkich bohaterów tegorocznego sezonu preselekcyjnego w Europie! Dziś ostatni kraj – Białoruś 🇧🇾 – ogłosił swoich finalistów. O wyjazd do Tel Awiwu walczyć będą m.in. jednoosobowy zespół Napoli (tak, ta Olga, która uczestniczyła w Krajowych Eliminacjach 2016 w Polsce), Zena (współprowadząca Eurowizji Junior 2018, na zdjęciu), duet PROvokacya czy zespół Aura, który wielokrotnie już próbował swoich sił w selekcjach. Będzie też białorusko-nigeryjski wokalista Emmanuel Imagbe 🇳🇬 czy Szwed Sebastian Roos 🇸🇪. Finaliści wybrani zostali w ramach trwającego cały dzień castingu, na który zaproszeni byli wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Wśród wyeliminowanych są m.in. Daz Sampson (Wielka Brytania 2006 🇬🇧), Alexey Gross, Alen Hit, Angelica Pushnova czy Bidash z Kazachstanu 🇰🇿. Nie będzie też Juliana Lesińskiego, jedynego polskiego uczestnika castingu 🇵🇱. Z informacji portalu ESCkaz wynika, że do preselekcji zgłosili się Clodie (z utworem „Devil in disguise” zgłoszonym do preselekcji 2019 w Polsce) oraz duet Happy Prince, który zajął 2. miejsce w Krajowych Eliminacjach 2018. Polacy nie pojawili się jednak w Mińsku, podobnie jak Mihai Traistariu (Rumunia 2006 🇷🇴), który nie mógł wystartować ze względu na chorobę. Finał selekcji na Białorusi odbędzie się najpewniej 1 marca, a wyboru reprezentanta dokona w tym roku jedynie jury, bez udziału widzów.

Telewizja chorwacka 🇭🇷 ogłosiła dziś kolejność startową w finale Dory 2019 – ustaliła ją produkcja show. Stawkę otworzy duet złożony z Bojana Jambrošicia i Danijeli Pintarić. Kim Verson zaśpiewa jako trzecia, a Jure Brkljača będzie czwarty. W połowie stawki zobaczymy Lukę Nižeticia z „Brutalero” w wymyślonym języku (wywiad z wokalistą już we wtorek na Dzienniku Eurowizyjnym!). Wspierana przez znanego kompozytora Tonci Huljicia wokalistka Domenica zaśpiewa jako dziesiąta, a zaraz po niej na scenie pojawi się Roko Blažević. Lidija Bačić ma trzynasty numer startowy, niewidoma Bernarda Bruno będzie piętnasta, a stawkę zamknie zespół Manntra. Finał zaplanowano na 16 lutego i dopiero wtedy usłyszymy wszystkie konkursowe piosenki. Znamy też kolejność finałową na Łotwie. Telewizja LTV 🇱🇻 ostatecznie zrezygnowała z przyznania „dzikiej karty”, co oznacza, że w finale wystąpi ośmiu uczestników. Pierwszy będzie jeden z weteranów – Markus Riva, zaraz po nim zaśpiewa Edgars Kreilis (przeczytaj wywiad z wokalistą TUTAJ). Samanta Tina, uznawana za jedną z faworytek, będzie siódma, a ostatni zaprezentuje się duet Carousel. Podobnie jak w Chorwacji, finał na Łotwie zaplanowano na 16 lutego.

Maya Buskila 🇮🇱 jest drugą finalistką preselekcji w Izraelu. O dwa pozostałe miejsca walczy jeszcze czterech kandydatów: Ketreyah, Daniel Barzilai, Avraham de Carvalho oraz Shefita. Pierwszym finalistą jest Shalva Band, jednak niemal pewne jest, że nawet w przypadku zwycięstwa zespół nie będzie reprezentował Izraela na Eurowizji. Członkowie formacji uważają, że niedopuszczalne jest organizowanie prób do ESC 2019 w czasie szabatu i szacunek do tradycji jest dla nich ważniejszy niż uczestnictwo w międzynarodowym konkursie. Finał w Izraelu odbędzie się 12 lutego, jednak piosenka na Eurowizję nie zostanie wtedy zaprezentowana. Zgodnie z terminarzem, do 17 lutego kompozytorzy lokalni mają możliwość zgłaszania swoich piosenek. Najlepsza propozycja wybrana będzie przez jury 24 lutego i zaprezentowana dopiero w marcu.

We wtorek rozpoczyna się Sanremo 2019 🇮🇹. Podczas pierwszej części („Prima serata”) na scenie wystąpią wszyscy uczestnicy, co oznacza, że po raz pierwszy usłyszymy 24 utwory walczące o wygraną. Przypomnę, że o Grand Prix (i prawo do reprezentowania Włoch w finale Eurowizji 2019) rywalizują m.in. Anna Tatangelo, Arisa, Il Volo, Irama, Loredana Berte, Nek, Patty Pravo czy Ultimo. Już podczas pierwszej części odbędzie się głosowanie – o wynikach decydować będą jurorzy, dziennikarze oraz telewidzowie, jednak tej nocy nikt nie zostanie wyeliminowany. Wśród gości specjalnych zobaczymy m.in. słynnego tenora Andreę Bocelliego, Giorgię czy aktora Claudio Santamaria. Transmisja ruszy we wtorek o 20:35 i potrwa 245 minut czyli do 00:45. Festiwal śledzić będzie można za pośrednictwem Rai Uno oraz w Internecie TUTAJ

🇵🇱 We wtorek koniec zgłoszeń w Polsce!

Tylko do wtorku, do końca dnia, trwają zgłoszenia do wewnętrznych Krajowych Eliminacji w Polsce. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ. 54% głosujących w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku sądzi, że do TVP dotrze od 50 do 100 zgłoszeń. 26% uważa, że frekwencja będzie wyższa (100-150 piosenek), a 15% typuje słaby wynik (mniej niż 50 zgłoszeń). Wiadomo, że swoje piosenki wysłali m.in. Kriss Sheridan, zespół Carpe Diem („Higher Aims„), Tomasz Dolski, Nevedon („One by one„) Isabell Otrębus, Alan Cyprysiak, Kamil Krupicz, Happy PrinceClodie, Fincz, Ian Rooth, Mentunes oraz Ewelina Łukaszyk z utworem „Don’t Go„. Mówi się też o możliwym udziale Marty Gałuszewskiej, formacji Tulia, Blue Cafe (ESC 2004), Natalii Szroeder, Saszan czy Carmell. Według nieoficjalnych informacji komisja powołana przez TVP będzie miała około doby na przesłuchanie wszystkich zgłoszeń. Reprezentanta mamy poznać już w piątek 8 lutego poprzez specjalne oświadczenie opublikowane na stronie Centrum Informacji TVP.

Źródło: TVR.by, ESCkaz,, Eurosong.hr, Wikipedia, Rai, TVP, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: