Dwóch nowych uczestników Eurowizji 2019: Michela z Malty i Bilal z Francji! Oto wyniki sobotnich preselekcji

Michela Pace (na zdjęciu), 18-letnia wokalistka z wyspy Gozo, wygrała pierwszą edycję „X Factora” na Malcie 🇲🇹 i będzie reprezentować ten kraj na Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Drugie miejsce w ostatecznym duelu zdobył raper Owen Leuellen. Wcześniej widzowie odrzucili Nicole Frendo (3. miejsce) oraz Petrę (4. miejsce). Michela Pace uczestniczyła w „X Factorze” jako członkini ekipy jurora Howarda Keith Debono. W pierwszym Live Show wykonała utwór „Lost on you”, w drugim „The Power of Love”, a w trzecim „I don’t wanna miss a thing” oraz „Shallow”. W finale zachwyciła wykonaniem „Total eclipse of the heart” oraz „Perfect” zaśpiewanym razem z Josephem Calleją. W ostatnim duelu zaprezentowała się w piosence „Inti djamant” po maltańsku. Na razie nie wiadomo kiedy poznamy eurowizyjny utwór dla Micheli oraz kto go napisze.

Tak emocjonującego głosowania w preselekcjach dawno nie było! 19-letni Bilal Hassani wygrał finał „Destination Eurovision” we Francji 🇫🇷 zajmując dopiero 5. miejsce w głosowaniu jurorów (bez żadnej dwunastki), ale zdecydowanie pokonując konkurencję w televotingu. Utwór „Roi” zdobył w głosowaniu widzów aż 150 punktów, co oznacza, że głosy oddało na niego aż 35% widzów. Drugie miejsce przypadło Seemone z balladą „Tous les deux”, która wygrała typowanie jurorskie, ale zdaniem publiczności zasłużyła na trzecie miejsce. Po zliczeniu punktów ostatecznie przegrała z Bilalem różnicą 44 punktów. Na trzecim jest Chimene Badi i „La-haut”. Sporym zaskoczeniem jest dopiero czwarte miejsce dla Emmanuela Moire oraz fakt, że popularny piosenkarz nie wszedł nawet do czołowej trójki televotingu. Zwycięski utwór „Roi” (po francusku i angielsku) stworzony został m.in. przez duet Madame Monsieur (ESC 2018).

Formacja Fatal Error, posiadająca „błogosławieństwo” lidera grupy AWS (ESC 2018) wygrała głosowanie w I rundzie drugiego ćwierćfinału preselekcji węgierskich 🇭🇺, zdobywając 45 punktów. Drugi był zespół Acoustic Planet (43 punkty), a trzeci duet The Middletonz (41 punktów) w którym udziela się Andras Kallay-Saunders (ESC 2014). Do półfinału awansowali również Bence Vavra i zespół The Sign. Zaskoczeniem był fakt, że jurorzy nie wpuścili do półfinału duetu yesyes, jednak w II rundzie widzowie zdecydowali, że to właśnie oni także powinni awansować. Tym samym preselekcje kończą się na tym etapie dla m.in. Davida Heatlie czy Gotthy’ego. Na Łotwie 🇱🇻 widzowie i jurorzy wskazali czterech uczestników, którzy zakwalifikowali się do finału. Są to Laime Pilniga, Edgars Kreilis, Aivo Oskis oraz Samanta Tina, co oznacza, że wyeliminowano m.in. Lidę Ridere (jedyna uczestniczka śpiewająca w tej grupie po łotewsku) czy Alekssa Silversa z utworem autorstwa Aminaty.

Litwini 🇱🇹 najwyraźniej dopiero się rozkręcają, bo z tygodnia na tydzień widzowie oddają coraz więcej głosów! Tym razem ich faworyt – Jurijus Veklenko zdobył aż 1533 głosy, co oczywiście dało mu 12 punktów i stawia na pozycji faworyta całego konkursu. Wcześniej wokalista otrzymał najwyższą notę od jury i z maksymalną liczbą punktów triumfował w ćwierćfinale dzięki piosence „Run with the lions”. Drugie miejsce miała Monika Marija za „Criminal” (10 punktów od jury i 8 od widzów). Na trzecim mamy małżeństwo Jurgisa i Ericę („Sing”) z 8 punktami od jury i 10 od publiczności. Do półfinału awansowała też formacja Antikvariniai Kašpirovskio Dantys, Cheri oraz Jurgis Bruzga. Pierwsza pod kreską była Dagna, a aż dwa utwory zakończyły rywalizację bez punktów. Niestety Mariam Kakhelishvili (JESC 2010) nie ma szans na udział w dorosłej Eurowizji. Wokalistka odpadła z gruzińskiego „Idola” 🇬🇪, a wraz z nią widzowie odesłali do domu także Neso Nemsadze. Z kolei w preselekcjach izraelskich 🇮🇱 odpadła dziś Danielle Mazuz, co oznacza, że o tytuł reprezentanta walczy już tylko siedmiu kandydatów.

Źródło: Wikipedia, TVM, France 2, LRT, LTV, Duna, GPB, Eurovoix, Zdjęcie: Instagram

%d blogerów lubi to: