Krajowe Eliminacje 2019 – pierwsze nazwiska zainteresowanych! Polskie wokalistki w preselekcjach na Litwie – jak sobie radzą?

Biorąc pod uwagę fakt, że TVP 🇵🇱 nie planuje publikować listy zgłoszonych do wewnętrznych „Krajowych Eliminacji” ani wyników głosowania komisji (poza pierwszym miejscem) oraz to, że sam Jacek Kurski tłumaczył, że wielu znanych wykonawców omijało ten konkurs z obawy przez publiczną porażką, nie należy się w ciągu 2 najbliższych tygodni spodziewać jakichkolwiek deklaracji ze strony najpopularniejszych nazwisk na polskiej scenie muzycznej. Pewne jest, że swoje zgłoszenie do TVP wysłał rockowy zespół Clödie (na zdj.) z wokalistką Klaudią Trzepizur na czele. Rok temu formacja zgłosiła się do Krajowych Eliminacji z „Go!” i chociaż nie dostała się do finału, zyskała spore uznanie wśród fanów konkursu. O Tel Awiw planują powalczyć z piosenką „Devil in disguise”, której premiera odbyła się 13 stycznia. „Dlaczego chcę reprezentować Polskę? Odpowiedź może jest banalna, ale naprawdę szczera i prawdziwa. To dla mnie po prostu ogromny, ogromny zaszczyt, móc reprezentować swój kraj w tak pięknym konkursie muzycznym. Drugim powodem jest fakt, że Konkurs Piosenki Eurowizji ma wspaniałą publiczność i bardzo wiernych fanów. To właśnie dzięki Nim mamy wiarę w to, że robimy dobrą robotę. Od najmłodszych lat, aż do teraz oglądam ten konkurs i za każdym razem jest on dla mnie naprawdę wielkim wydarzeniem. Dlatego też uważam, że możliwość występu na eurowizyjnej scenie z naszą piękną flagą, byłaby ogromnym zaszczytem i spełnieniem marzeń” – mówi Klaudia w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Preselekcjami zainteresowani są też m.in. duet Eyelids, Diana Ciecierska, Kamil Kacprzyk, Fincz (z utworem „Będziesz moja„), Tomasz Dolski, grupa Średzioki, Elton Waskowski, Ian Rooth, Kriss Sheridan czy duet Mentunes z „Młodzi gniewni„. Spekuluje się też o Marcie Gałuszewskiej, grupie Blue Cafe (ESC 2004), Marcinie Sójce czy formacji Tulia. Swoich zgłoszeń nie planują wysyłać Doda, United States of Emotions, Bloo Crane, grupa The Wall, Rooney czy wokalistka Żelka. Pojawiają się też krytyczne głosy względem krótkiego okresu na przygotowanie i wysłanie zgłoszenia oraz nieufność co do prac komisji TVP. Chociaż aż 51% głosujących we wczorajszej ankiecie uznało, że taki format preselekcji nie przyciągnie znanych nazwisk, to jednak wśród fanów Eurowizji panuje przekonanie, że Telewizja Polska nie wyśle na Eurowizję nieznanego szerszej publiczności wykonawcy.

Zgłoś się do Krajowych Eliminacji! Regulamin i formularz dostępny TUTAJ!

Masz pytania lub chcesz się pochwalić zgłoszonym utworem?

Napisz na blazewicz.poczta@gmail.com!

https://www.youtube.com/watch?v=7e_WFeixSyU

W sobotę obejrzymy trzeci ćwierćfinał preselekcji litewskich 🇱🇹, a wczoraj nagrano czwartą i ostatnią odsłonę tej rundy. 12 punktów od jury zdobyła Monika Marija za utwór „Light on”. Wokalistka, uznawana za jedną z faworytek, może mieć w półfinale aż dwie piosenki. Kompozycja „Criminal” ma spore szanse na awans w III ćwierćfinale (dostała od jury 10 punktów). Drugie miejsce w ostatniej grupie ma zespół Saulės Kliošas za „Laiko mašina”, a trzecie Henry & Tommy Modric z „Neverpart”. Bardzo słabo poszło Valeriji Iljinaite, która zaśpiewała „Scars are beautiful” (piosenka nie zakwalifikowała się do Krajowych Eliminacji 2018 w Polsce) – wokalistka dostała jedynie dwa punkty. Jako jedyna z zerem na koncie zakończyła występ Elizabeth Olshey – polska wokalistka mieszkająca w Wilnie. Warto przypomnieć, że inna Polka – Gabriela Ždanovičiūtė – odpadła już w preselekcjach zajmując 11. (ostatnie) miejsce w pierwszym ćwierćfinale. Udało się natomiast Emiliji Gogolytė, pochodzącej z polsko-litewskiej rodziny. Wokalistka zajęła 2. miejsce w II ćwierćfinale i w półfinale ponownie zaśpiewa piosenkę „Riddle„. Skandalem zakończył się natomiast udział Sashy Song (ESC 2009) w preselekcjach. Chociaż wokalista dołączył do stawki znacznie później niż pozostali, nie stawił się na nagrania za co poniósł karę finansową w wysokości 2000 euro. Wini za to swojego producenta, który nie dostarczył mu ostatecznej wersji podkładu swojej piosenki, a wokalista nie chciał występować na scenie z „pół-produktem”.

Telewizja ARMTV 🇦🇲 otrzymała ok. 300 piosenek-propozycji dla wokalistki Srbuk. Przed reprezentantką i jej ekipą stoi teraz wielkie wyzwanie wybrania najlepszego utworu. O piosenki dla swojego reprezentanta prosi też Azerbejdżan 🇦🇿. Telewizja Ictimai rozpisała konkurs na eurowizyjny utwór. Zgłoszenia przyjmowane będą od wszystkich chętnych kompozytorów, a termin nadsyłania propozycji (drogą e-mailową) mija 7 lutego. Do końca stycznia trwa etap zgłoszeniowy w preselekcjach białoruskich 🇧🇾, a już teraz organizatorzy mówią, że otrzymują sporo zagranicznych aplikacji. Chętny jest też Mihai Traistariu, który wycofał utwór „Baya” z preselekcji w Rumunii, a później próbował też w Mołdawii i San Marino, ale nie został zakwalifikowany. Być może spróbuje i w Polsce. Szefowa kanału pierwszego telewizji macedońskiej 🇲🇰, Aneta Andonova, przeprasza za ciszę z tego kraju i zapewnia, że trwają dyskusje na temat nowego reprezentanta Macedonii Północnej (taka nazwa zapewne wkrótce zacznie funkcjonować też na Eurowizji).

Rona Nishliu, najwyżej oceniona reprezentantka Albanii 🇦🇱 na Eurowizji, znalazła się w 10-osobowej komisji finału preselekcji „Destination Eurovision 2019” we Francji 🇫🇷. Wraz z nią finalistów oceniać będą m.in. szefowie delegacji z Białorusi, Włoch, Rosji, Szwajcarii, Irlandii i Niemiec, a także Doron Medalie (twórca „Toy”) czy Alex Panayi, reprezentant Cypru z 1995 i 2000, często angażujący się w prace różnych delegacji jako vocal-coach. Wiadomo, że podczas finału będzie obecna także Angelina Nava, reprezentantka Francji na Eurowizji Junior 2018. W rumuńskim mieście Iasi 🇷🇴 kończy się budowa sceny preselekcji narodowych. W pierwszym półfinale wystartuje jedenastu wykonawców – stawkę otworzy grupa Trooper, a zamknie faworytka Bella Santiago. Poinformowano też, że głosowanie publiczności potrwa pół godziny, a gościem specjalnym półfinału będzie Iuliana Beregoi.

Źródło: inf. własne, TVP, LRT, Wikipedia, Ictimai, ARMTV, Eurovoix, France 2, TVR, fot.: Clodie

%d blogerów lubi to: