🇪🇪 WYWIAD/INTERVIEW: STEFAN – „Ormianin w Estonii jest zdolny do wielkich osiągnięć” / „Armenian from Estonia is capable to achieve many things”

Jednym z półfinalistów preselekcji „Eesti Laul 2019” będzie Stefan Airapetjan, Ormianin z Estonii, który kocha śpiewanie – jak sam o sobie mówi. Fani znają go z tegorocznego finału, gdzie wraz z producentem i Dj-em Hanse Noormetsastem śpiewał „Laura (Walk with me)”. Jako duet Vajé dostali się do finału Eesti Laul, gdzie w pierwszej rundzie zajęli II, a w superfinale III miejsce. Teraz Stefan powraca z samodzielnym projektem i utworem „Without you”, który stworzył razem z Karlem-Ander Reismannem, twórcą hitowej „Laury”.

Stefan Airapetjan is one of the semi-finalists of Eesti Laul 2019. Armenian from Estonia who loves to sing – that’s how he describes himself. Eurovision fans know him from this year’s final where he participated together with DJ/producent Hans Noormetsast as Vajé with song „Laura (Walk with me)”. They managed to qualify to the final and reached second place in 1st round and third place in the super-final round. Now Stefan is coming back with solo project and with his song „Without you” co-wrote by Karl-Ander Reismann, author of famous „Laura”. 

47394741_302191380637145_5207728617554968576_nWitamy z powrotem w Eesti Laul! Ostatnio jako część Vajé i z utworem „Laura”, a tym razem solowo! Jak zareagowałeś na wiadomość, że zakwalifikowałeś się do półfinału preselekcji 2019?

Byłem niezwykle szczęśliwy, że mogłem wrócić do Eesti Laul. Gdy dostałem tego newsa, na początku nie mogłem w to uwierzyć i minęło trochę czasu, zanim sobie to uświadomiłem. Chodziłem potem z uśmiechem na twarzy przez cały dzień. Pomimo to, czułem się też trochę spięty i zdenerwowany, ponieważ zdałem sobie sprawę ile ciężkiej pracy i poświęcenia będę musiał w to wszystko włożyć. 

Welcome back to Eesti Laul! Last year as part of VAJE with song „Laura” and this time as solo performer! How did you react about the news that you have qualified to the semifinals 2019?

I was very happy that I could make a come back to “East Laul” . When I got the news that I passed to the semi final, first, I couldn’t believe it and it took some time for the news to sink in. After that I was going around with a smile on my face the whole day. Although, I also felt a bit tense and nervous because I realized how much hard work and dedication I will have to put in from now on.

W 2018 roku „Laura” była jednym z faworytów do wygrania Eesti Laul, ale ostatecznie zajęliście 3. miejsce. Byłeś rozczarowany takim wynikiem?

Nie! Dla nas to było jak 1. miejsce. Wiedzieliśmy, że ludzie nas lubią. Szczerze mówiąc, pojawiliśmy się znikąd i zgarnęliśmy ten niezwykły wynik tylko dlatego, że przez cały konkurs pozostaliśmy wierni sobie. 

In 2018 „Laura” was one of the favorites to win Eesti Laul and you finished 3rd. Have you been disappointed with this result?

No! For us, it was the first place. We knew that people like us. Honestly, we came out of nowhere and got these amazing results because throughout this whole competition we stayed true to ourselves.

Opowiedz nam więcej o swojej karierze i ormiańskich korzeniach. Czy wiesz, że Armenia wybrała już reprezentantkę na Eurowizję i będzie to Srbuk? Znasz ją?

Zawsze kochałem być w centrum uwagi. Głównie dlatego jestem piosenkarzem. Poza śpiewaniem lubię też komponować muzykę, bo przez tworzenie mogę wyrazić swoje emocje i uczucia oraz podzielić się z innymi cząstką siebie, co wiele dla mnie znaczy. Już jakiś czas temu sporo komponowałem i skończyłem  kilka utworów. Teraz po prostu czekam na odpowiedni moment, by się tym podzielić. Szukam członków zespołu, z którymi mógłbym robić fajne i dobre show. Teraz jednak robię wszystko co mogę, by dobrze przygotować się do Eesti Laul. 

Moi rodzice są Ormianami. Ja urodziłem się w Estonii, ale większość moich krewnych żyje w Armenii. Byłem na tyle zajęty w ostatnim czasie, że nie wiem nawet kto został wybrany w tym kraju. Niestety nie znam Srbuk, ale na pewno sprawdzę informacje o niej i będę czekał na utwór, bo bardzo mnie ten temat interesuje. 

47389693_535974980203122_5971773728663535616_nTell us more about your career and about your Armenian roots. Do you know that Armenia already selected it’s entrant for Eurovision – Srbuk? Do you know her?

I always loved the attention. That is why, basically, I am a singer. Only now besides being a singer, I like to write music, because through writing I can express my emotions, feelings and share a part of myself, which means a lot to me. Lately, I have been writing a lot and I have finished few songs already. Right now, I am just waiting for the right time to share it with others. I am searching for the potential band members with whom to do cool and quality shows. Now, I am doing everything I can to be best prepared for the “Eesti Laul”

My parents are both Armenians. I was born in Estonia, but most of my elatives live in Armenia. I was so busy lately that I don’t even know who passed the qualifications in Armenia. I, unfortunately, don’t know Srbuk, but will research more about her and will be waiting for the song, because it is very interesting to me.

Utwór „Without you” (współtworzony przez Ciebie) podpisuje Karl-Ander Reismann, który ma łącznie trzy piosenki w konkursie. Jak rozpoczęła się Wasza współpraca i co sądzisz o piosenkach Ingera i Sissi? 

Napisałem „Without you” i pewnego dnia odwiedziłem Karla, by razem nagrać utwór. Tego dnia nie za bardzo mogliśmy cokolwiek zrobić, ale gdy już wychodziłem, spytałem czy zechciałby posłuchać jednej piosenki (którą było „Without you”). Usiadłem przy pianinie i zacząłem śpiewać. Karl był pod wrażeniem, nagrał to i następnego dnia podesłał mi demo, które było niesamowite. Jestem dumny z tego, że Karl pomógł napisać aż trzy piosenki z półfinałów. Wykonał kawał dobrej roboty. Osobiście bardzo lubię piosenki Sissi i Ingera. 

The song „Without you” (co-wrote by you) is signed by Karl-Ander Reismann who has three songs in the competition. How did this cooperation start and what do you think about Inger’s and Sissi’s songs?

I wrote the song “Without you”. One day I visited Karl, to make a song together. That day we couldn’t really make anything, but when I was about to leave, I asked him if he wants to listen to one song (which was “Without you”). I sat in front of the piano and started to sing. Karl was very impressed by this, recorded it and the next day he sent me a demo, which was amazing. I am very proud that Karl could help co-write 3 songs that got to the semi finals. He did a good job. Personally, I really like both Sissi’s and Ingeri’s songs.

Jaki jest Twój główny cel w Eesti Laul 2019? Jesteś gotów by reprezentować Estonię w Izraelu?

Jak mówi jeden z moich przyjaciół, „urodziłem się gotowy”. Mój cel to pokazać i udowodnić Estończykom, że Ormianin w Estonii jest zdolny do wielkich osiągnięć. 

What is your main goal in Eesti Laul 2019? Are you ready to represent Estonia in Israel?

As one of my friends said, “I was born ready”. My goal is to show and prove to the Estonian people, that Armenian from Estonia is capable to achieve many things.

Czego możemy się po Tobie spodziewać w Eesti Laul?

Na scenie chcę być sobą – jak zawsze. Nie jestem tancerzem, nie jestem aktorem. Jestem piosenkarzem, który komunikuje się z ludźmi przez piosenki i utrzymuje zainteresowanie w oczach wszystkich, bo kocham być na scenie i chcę zjednoczyć wszystkich widzów w jeden wielki team. To, co dokładnie będzie się działo na scenie, niech będzie niespodzianką. Nie zdradzę tego teraz. 

What can we expect from you on stage in Eesti Laul?

On stage I want to be as always – myself. I am not a dancer. I am not an actor. I am a singer, who communicated with people through songs and keeps the interest in everyone’s eyes, because I love being on stage and I want to connect the audience who is in a hall into a one big team together. What exactly will be going on, on stage I will not say right now, let it be a surprise.

Która eurowizyjna piosenka jest Twoją ulubioną i dlaczego?

Lubię wiele eurowizyjnych utworów, lubię te które są inne, bo uważam, że świetnie jest robić coś co się wyróżnia. Nie chcę jednak mówić, które są moimi ulubionymi.

Which Eurovision song is your favorite and why?

I like many Eurovision songs, mostly, I like the songs that I different, because it is cool when you do something which is different and stands out. I don’t want to say which exact songs are my favourite.

47349452_2193317987398691_6426282088642641920_nWielu polskich fanów będzie śledzić Eesti Laul 2019 online. Dlaczego to właśnie Ciebie powinni wspierać?

Robię to, co robię i próbuję być w tym jak najbardziej wiarygodny. Bardzo ciężko pracuję by przygotować dobrą prezentację i pozwolę im decydować kogo chcą wspierać. Oczywiście każde wsparcie jest dla mnie bardzo ważne i niezwykle sobie to cenię więc będzie to dla mnie ogromnym zaszczytem, jeśli Polacy będą mi kibicować. 

Many Polish fans will follow Eesti Laul 2019 online. Why they should support you?

I am doing what I am doing and trying to be as I really am. I work really hard to make a very cool show and I will let them decide by themselves who they want to support. I, of course, value very high each one of the supporters and it would be a very huge honour if people from Poland would also support me.

Byłeś kiedyś w Polsce? Co sądzisz o naszym kraju? Znasz jakichś muzyków czy wokalistów z Polski?

Tak, byłem w Polsce, odwiedziłem ten kraj z ormiańskim zespołem i uczestniczyliśmy tam w jednym fajnym wydarzeniu. Niestety nie pamiętam dokładnie jego nazwy ale bardzo polubiłem Polskę. Przykro mi, nie znam żadnych polskich wykonawców czy muzyków ale mam nadzieję, że wkrótce się o nich więcej dowiem. Mam słabą pamięć do imion i nazw. Ciężko jest mi nawet zapamiętać nazwiska znanych Estończyków ale zawsze dużo nad tym pracuję by wiedzieć jak najwięcej. 

Have you ever been in Poland? What do you think about our country? Do you know some singers or musicians from Poland?

Yes, I have been to Poland. I went to Poland with an Armenian ensemble, where we took part in one cool event. I, unfortunately, don’t remember what was the name of the event, but I really liked it in Poland. Unfortunately, I don’t know any Polish singer or a musician, but hopefully in the future I will get to know some. I am very bad at remembering names. It is very hard for me to even remember some famous Estonian names and I work very hard to know more. 

Śledź Stefana i jego przygotowania do Eesti Laul za pośrednictwem mediów społecznościowych!

FACEBOOK / INSTAGRAM

https://open.spotify.com/track/5ihZjvudlwtS1A2PZPiJVm

Pozostałe wywiady z bohaterami sezonu preselekcyjnego 2019

🇦🇱 Klinti Collaku

%d blogerów lubi to: