KAN organizatorem Eurowizji! Czy konkurs odbędzie się na terenie starożytnej fortecy? Natalie Portman poprowadzi ESC 2019? Co dalej z Kosowem? Eurowizja Junior: sensacyjnych deklaracji nie będzie?

Najnowsze wieści z Izraela – kiedy KAN oficjalnie otrzyma status członka EBU? Czy Masada ma szansę na organizację konkursu? Kto poprowadzi Eurowizję? JESC 2018: Zakończył się etap przyjmowania aplikacji do udziału w Eurowizji Junior! Ile państw pojedzie do Mińska? 

Telewizja izraelska KAN nie zostanie podzielona na część rozrywkową i informacyjną, w związku z tym jej aktualny status w Europejskiej Unii Nadawców nie jest zagrożony, a co za tym idzie, nadawa będzie mógł zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji 2019. To właśnie z powodu tego wydarzenia premier Benjamin Netanyahu poinformował, że przepisy w sprawie KAN będą zmienione tak, by nie doprowadzić do utraty prawa do organizacji show. Podczas zebrania EBU w Tiranie zagłosowano za utrzymaniem aktualnego statusu KAN w ramach organizacji do grudnia. Wtedy to odbędzie się głosowanie nad przyznaniem stacji aktywnego statusu członka Europejskiej Unii Nadawców. Aktualnie udział Izraela w Eurowizji jest możliwy dzięki specjalnemu porozumieniu między KAN i EBU. Dodatkowo warto poinformować, że podczas spotkania EBU w Tiranie nie padły żadne sensacyjne deklaracje dotyczące debiutu Kosowa w Eurowizji, a tego spodziewali się lokalni fani konkursu. Zamiast tego telewizja RTK ustaliła z EBU dalszą drogę dialogu i współpracy, jednak (póki co) bez perspektywy udziału w Eurowizji. Przypominam, że ponad 20% państw uczestniczących w Konkursie Piosenki Eurowizji nie uznaje niepodległości Kosowa.

Chociaż oficjalnie podano już czterech kandydatów do tytułu organizatora Eurowizji 2019 (są to Eilat, Haifa, Jerozolima i Tel-Awiw) niedawno ogłoszono, że do walki ma stanąć także Masada – poinformował o tym Dov Litvinoff – przewodniczący Rady Regionalnej Tamar we wschodnim Izraelu. Punktem centralnym kandydatury ma być antyczna forteca z widokiem na Morze Martwe, gdzie odbywały się już widowiska muzyczne takie jak show Davida Guetty. Pomimo sceptycznych komentarzy mediów, zwolennicy Masady uważają, że daliby radę zorganizować wszystko jak należy – mają wystarczającą ilość miejsc hotelowych i nie widzą problemu w zadaszeniu części fortecy, by spełnić wymogi EBU. Pomysł organizacji Eurowizji w ruinach fortecy raczej się jednak nie sprawdzi więc kandydaturę Masady traktować można raczej jako ciekawostkę.

A kto powinien poprowadzić Eurowizję w Izraelu? Po tym jak Gal Gadot odrzuciła ofertę telewizji KAN, portal Ynet podał nową, potencjalną listę kandydatek. Wśród nich są modelka Bar Refaeli, zdobywczyni Oskara Natalie Portman (urodziła się w Jerozolimie, fot.), 49-letnia aktorka Ayelet Zurer, aktorka i modelka Galit Gutmann, aktor, muzyk, reżyser i prezenter Guy Zu-Aretz, izraelski mentalista i (jak o sobie mówi) mistyfikator Lior Suchard, pierwszy od 1995 roku komentator Eurowizji w Izraelu Erez Ben-Tulila (czyli Erez Tal) czy tegoroczna prezenterka punktów – Lucy Ayoub. Nie wiadomo kiedy decyzja w tej sprawie zostanie podjęta. Póki co liczymy na jak najszybsze ogłoszenie miasta-organizatora oraz terminów konkursu.

Wczoraj minął termin zgłaszania krajów do Eurowizji Junior 2018, jednak żadnych nowych informacji ws. stawki nie posiadamy. Na ten moment 13 państw planuje wziąć udział, a ostatnie dołączyły Włochy. Do Mińska pojedzie też debiutująca Walia oraz powracająca po 14 latach Francja. Nie wiadomo jakie decyzje podjęte zostały w Albanii, Australii, Macedonii i na Ukrainie, a jeżeli te cztery kraje dołączą do konkursu, to stawka liczyć będzie 17 państw, co nie jest złym wynikiem. Znamy już dwóch reprezentantów – dla Gruzji zaśpiewa Tamar, a dla Rosji Anna. Kolejne preselekcje odbędą się dopiero we wrześniu (Armenia, Białoruś, Malta i Holandia). Polski finał narodowy planowany jest na październik, a sama Eurowizja Junior odbędzie się 25 listopada w Mińsku.

W czwartek zakończył się drugi ćwierćfinał Eurovision Internet Song Contest 2018 czyli internetowej zabawy muzycznej dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Do półfinału awansowały następujące kraje: Watykan, Irlandia, Abchazja, Monako, Albania, Holandia, Dania, Irlandia Północna, Izrael oraz Macedonia. Rozpoczął się już trzeci ćwierćfinał, a wszyscy czytelnicy DE mają możliwość posłuchania piosenek i wybrania swoich faworytów, do czego serdecznie zapraszam! Wystarczy kliknąć TUTAJ!

%d blogerów lubi to: