Tel-Awiw zorganizuje Eurowizję 2019? Sprawdź gdzie może odbyć się konkurs! Eurowizja kontra Szabat – jest głos rabina! Eurovision Internet Song Contest 2018 – trwa głosowanie!

Nowy faworyt do wygranej w walce miast! Gdzie Tel-Awiw powinien zorganizować konkurs? Dlaczego to miasto najbardziej pasuje na organizatora? Kto sprzeciwia się Eurowizji w Izraelu? Dziennik Eurowizyjny dostarcza Wam najnowsze wieści na podstawie lokalnych mediów! 

Co prawda EBU sugerowało, że miasto-organizatora Eurowizji 2019 poznamy dopiero we wrześniu, to jednak już teraz zdaje się, że wszystko przesądzone zostanie na korzyść Tel-Awiwu. Jak podaje dziennik Arutz Sheva, to właśnie to miasto, które za rok świętować będzie 110-lecie założenia, zorganizuje konkurs – tak twierdzą źródła z Ministerstwa Finansów. Eurowizja ma się odbyć na terenie Tel-Aviv Convention Center, znanym też jako Ganey Hataarukha (Ogrody Wystawiennicze) w północnej części miasta, blisko stacji kolejowej „Uniwersytet”. Eurowizja będzie gościć „The New Pavilion 2” i ponoć jest to jedyny obiekt, spośród wszystkich zgłoszonych w Izraelu, który spełnia wszystkie wymogi EBU, a warto przypomnieć, że poza Tel-Awiwem do walki o organizację zgłoszono też Jerozolimę, Haifę i Eilat. Najnowsze plotki donoszą jednak, że w oficjalnej rywalizacji kandydatura Jerozolimy w ogóle nie zostanie zaprezentowana. Telewizja KAN prowadzi też negocjacje ws. budżetu eurowizyjnego, który ma wynieść od 16,6 mln do 22,1 milionów dolarów.

cybertech20-20low-2003-15-5_1

Portal Ynet przekonuje, że Tel-Awiw to faktycznie najlepsza opcja, gdyż jakiekolwiek wydarzenie organizowane w Jerozolimie od razu miałoby charakter polityczny. Autor artykułu przypomina, że w 1979 i 1999 gdy Jerozolima gościła ESC, konkurs był skromniejszy, nie było półfinałów, delegacje przylatywały na tydzień przed finałem, a liczba fanów była zdecydowanie niższa. „Wtedy również, tak jak dzisiaj, większość osób przyjeżdżających do Izraela, należała do społeczności LGBT” – przypomina portal, sugerując, że to właśnie ten aspekt powinien być decydujący przy wyborze miasta na 2019 rok. Tel Awiw od lat promuje się jako idealna destynacja dla homoseksualistów, a organizowany w tym mieście Gay Pride należy do najlepszych i największych na świecie. Poza tym miasto oferuje nieustanne życie nocne, lepszą komunikację. „Tel-Awiw jest seksowny, zuchwały i postępowy” – czytamy.

Chociaż zdecydowana większość widzi w Eurowizji spory potencjał dla zwiększenia ruchu turystycznego, nie każdy chce, by konkurs odbył się w Izraelu. Główny rabin Jerozolimy, Aryeh Stern powiedział, że kraj powinien zrezygnować z prawa do organizacji i nie lekceważyć Szabatu. „Zdecydowałem się już teraz, na zaś, prosić, by dokonano wszelkich starań i uniknięto hańby” – napisał w oświadczeniu dodając, że byłoby to wspaniałe świadectwo wiary, jeśli Izrael zrezygnuje z czegoś tak ważnego jak Eurowizja w imię przestrzegania zasad religii. Temat Szabatu powraca jak bumerang, ale póki co nie należy się spodziewać, by Europejska Unia Nadawców zmieniła tradycyjny czas transmisji Eurowizji ze względu na specyficzne traktowanie soboty przez wyznawców judaizmu.

Trwa głosowanie w drugim ćwierćfinale Eurovision Internet Song Contest 2018! Aby obejrzeć specjalny skrót piosenek, wystarczy odtworzyć video poniżej. Link do głosowania znajduje się TUTAJ.

%d blogerów lubi to: