„X Factor Malta” od października wybierać będzie reprezentanta na Eurowizję! Francuskie „Destination Eurovision” potwierdzone! Ruszył etap zgłoszeń! Międzynarodowy konkurs „Golden Stag” powraca!

Malta anuluje preselekcje narodowe i stawia na popularne talent-show! Francuzi zaczęli przyjmowanie zgłoszeń do „Destination Eurovision”! Rumunia wraca do organizacji międzynarodowego festiwalu! Głosuj w Eurovision Internet Song Contest – zobacz skrót piosenek!

Dość niespodziewanym newsem uraczyła nas wczoraj telewizja maltańska TVM, informując, że od października startuje z pierwszą na wyspie edycją popularnego talent-show „X Factor”, a co więcej, jej zwycięzca zostanie automatycznie reprezentantem Malty na Eurowizji 2019. Żadnych szczegółów na razie nie podano, ale pewne jest, że przerwana będzie tradycja organizacji preselekcji „Malta Eurovision Song Contest”, które od lat (z różnymi efektami) wybierały zarówno reprezentanta jak i piosenkę Malty na ESC. „X Factor” był (lub nadal jest) realizowany w wielu krajach Europy (w tym także w Polsce), a mnóstwo jego uczestników (czy nawet zwycięzców) pojawiło się już na Eurowizji, jednak nigdy cały format nie był traktowany jako formuła wyboru reprezentanta. Wielu fanów twierdzi, że będzie to nowy rozdział w historii eurowizyjnych startów Malty, jednak można się spodziewać, że w talent-show i tak pojawi się mnóstwo znanych nam już wykonawców, którzy co roku próbują swoich sił w selekcjach. Zapewne dla wielu piosenkarzy, którzy do tej pory żyli od preselekcji do preselekcji, nie będzie problemem „zniżyć” się do poziomu talent-show (teoretycznie dedykowanego początkującym) by tylko zdobyć popularność i upragniony bilet na Eurowizję. Czy faktycznie tak będzie? Przekonamy się już w październiku!

France 2, nadawca francuski, przygotowuje się już do drugiej edycji preselekcji „Destination Eurovision”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 listopada. Obowiązują generalne, eurowizyjne zasady, ale też należy pamiętać, że zgłaszany utwór musi być wykonany przynajmniej w 70% po francusku. Tegoroczne selekcje Francji okazały się ogromnym sukcesem, a dzięki świetnej produkcji i wysokiemu poziomowi piosenek zdobyły uznanie wielu fanów konkursu. Co istotne, półfinały Destination Eurovision były chętniej oglądane we Francji niż sam finał. Pierwszy półfinał śledziło ponad 2,4 mln widzów, drugi już nieco ponad 2 mln, a finał (jedyna część konkursu transmitowana na żywo) 1,79 mln widzów.

Po paru latach przerwy wraca międzynarodowy konkurs muzyczny „Golden Stag” organizowany w Rumunii. Opublikowano już regulamin wydarzenia i rozpoczęto etap przyjmowania zgłoszeń od wykonawców z całego świata. Show odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 2 września w Braszowie. Angielskojęzyczny regulamin dostępny jest TUTAJ. „Golden Stag” organizowany jest (ze sporymi przerwami) od 1968 roku i wzięło w nim udział wielu wykonawców, także tych powiązanych z Eurowizją czy preselekcjami, m.in. Ovi i Paula (Rumunia 2010 i 2014), Glen Vella (Malta 2011), Biondo (preselekcje rumuńskie), Ruslana (Ukraina 2004), Luminita Anghel (Rumunia 2005), Olivia Lewis (Malta 2007) czy Kaffe (Bułgaria 2005, fot.). W pierwszej edycji (1968) Polskę reprezentowała Urszula Sipińska, później w konkursie uczestniczyła też m.in. Sława Przybylska.  Ostatnia edycja zorganizowana została w 2009 roku, a wygrał ją Włoch Antonio Spadaccino. Współorganizatorem tegorocznego konkursu będzie telewizja rumuńska TVR.

Ostatnie godziny, by zagłosować w pierwszym ćwierćfinale „Eurovision Internet Song Contest 2018” – szczegóły znajdziecie TUTAJ, a skrót piosenek i ankietę poniżej:

%d blogerów lubi to: