Eurowizja 2019 znów zagrożona? Telewizja KAN poza EBU, a konkurs trafi do Austrii? Co na temat zwycięstwa Netty ma do powiedzenia premier Turcji? Eurovision Internet Song Contest 2018 – weź udział w głosowaniu!

Telewizja KAN straci status w EBU i prawo do organizacji Eurowizji 2019? Austria przejmie konkurs? Czy Eurowizja była ustawiona? Co na ten temat twierdzi premier…Turcji? Eurovision Internet Song Contest – posłuchaj piosenek i decyduj o wynikach konkursu! 

Europejska Unia Nadawców ostrzega, że w przypadku przeforsowania rządowego pomysłu by rozłączyć część rozrywkową od informacyjnej w telewizji KAN, Izrael może stracić nadawcę ze statusem aktywnego członka organizacji i tym samym pozbawić się prawa do organizacji Eurowizji 2019 – informuje „Times of Israel” cytując portal „The Marker”, który opublikował pismo z EBU. Według najnowszych wiadomości rząd ma potwierdzić chęć rozdziału dwóch działalności KAN, ale nowy projekt wejdzie w życie z opóźnieniem, tak by stacja mogła utrzymać status w EBU do organizacji konkursu. Pomimo zapewnień, że nie będzie upolitycznienia Eurowizji i ingerencji rządu, minister Kultury i Sportu, pani Regev, nadal serwuje swoje kontrowersyjne opinie i żądania, chcąc „wycisnąć” z organizacji Eurowizji jak najwięcej. Teraz uznała, że rząd powinien mieć wpływ na treść pocztówek eurowizyjnych, gdyż będą one świetną okazją do promocji Izraela w Europie. Minister Regev stara się zdyskredytować telewizję KAN w oczach rządu szerząc nieprawdziwą informację, jakoby na zlecenie stacji prezenterka Lucy Ayoub miała podawać punkty w trakcie finału ESC 2018 także po arabsku. Wystarczy jednak obejrzeć nagranie by stwierdzić, że Lucy mówiła tylko po hebrajsku i angielsku. Izraelskie media krytykują działania i wypowiedzi Regev, która powoli staje się „czarną owcą” organizacyjnej dramy, jaka rozgrywa się w Izraelu.

Temat organizacji Eurowizji nie schodzi z czołówek portali poświęconych przygotowaniom do konkursu. Wczoraj media eurowizyjne cytowały wypowiedź producenta konkursu z 1999 roku, Araleh Goldfinger, który martwi się nadmierną ingerencją polityków w organizację ESC 2019 i uważa, że EBU ma w planie rezerwowym przeniesienie konkursu do Austrii i powierzenie tytułu gospodarza stacji ORF. Goldfiner wspomina, że w 1999 roku politycy izraelscy w minimalnym stopniu wpływali na przebieg przygotowań do konkursu w Jerozolimie. Producent zwraca też uwagę na obawy EBU wobec prawdopodobnych listopadowych wyborów parlamentarnych w Izraelu, w których wygrać może koalicja partii niezdatnych do współpracy z EBU. Przedstawiciele Unii Nadawców na razie nie komentują plotek dotyczących przeniesienia konkursu do Austrii.

Premier Turcji, Binali Yildirim, także wypowiedział się na temat Eurowizji. W piątkowym wywiadzie dla stacji Babala TV uznał, że zwycięstwo Izraela było ustawione. „Piosenka izraelska nie była dobra, a Izrael jest zdolny jedynie do zabijania, a nie do śpiewania” – uznał premier dodając, że Izrael wygrał, chociaż nie dostał punktów od wszystkich państw. Premier jest zdania, że zwycięstwo Izraela było pewne już wcześniej, by politycy z tego kraju mogli zorganizować konkurs w Jerozolimie i znów wywołać konflikt na tle religijnym i narodowościowym – informuje Israel National News. Turcja ostatni raz wystartowała w Eurowizji w 2012 roku, jednak wielokrotnie politycy z tego kraju wypowiadali się na temat tego konkursu już po wycofaniu. Krytykowano m.in. wygraną Conchity Wurst w 2014 roku czy sposób głosowania. Oficjalnym powodem niechęci Turków do Eurowizji ma być wprowadzenie głosowania jurorskiego oraz istnienie grupy państw Big5.

Trwa głosowanie w pierwszym ćwierćfinale Eurovision Internet Song Contest czyli konkursu muzycznego zorganizowanego przez Dziennik Eurowizyjny! Każdy czytelnik może zdecydować o wynikach tej rundy – wystarczy wejść TUTAJ, posłuchać 18 piosenek i zagłosować na swoich faworytów w specjalnej ankiecie. Głosowanie potrwa do piątku, a kolejne rundy rozgrywane będą w czerwcu i lipcu! Serdecznie zapraszam do głosowania!

Fot: Tel-Awiw (Express & Star)

%d blogerów lubi to: