Finlandia zaprosi uczestników do UMK! Margaret w stawce „Allsång på Skansen”! Eleni Foureira wystąpi w paru krajach Europy! Co ciekawego w Eurowizji dla Młodych Muzyków?

Finowie wracają do preselekcji, ale rezygnują z etapu zgłoszeniowego! Margaret znów wystąpi w Szwecji! Eleni Foureira na europejskiej trasie koncertowej! Eurowizja dla Młodych Muzyków: Stawka uczestników prawie pełna! 

Po rewolucyjnej zmianie związanej z pierwszym w historii wewnętrznym wyborem reprezentanta, Finlandia wprowadza kolejne modyfikacje. W 2019 roku preselekcje UMK powrócą, ale nie będzie można się do nich zgłosić. Stacja YLE planuje sama wybrać wykonawców poprzez rozmowy z poszczególnymi wytwórniami w kraju. Podobny sposób stosuje od lat Grecja. Na ten moment organizatorzy preselekcji negocjują z wytwórniami, producentami, autorami tekstów i kompozytorami, natomiast sam format UMK nie jest jeszcze znany i nie wiadomo, czy składać się będzie tylko z jednego finału, czy może powrócą półfinały. Poza Finlandią preselekcje narodowe organizowane będą także w Danii, Estonii, Norwegii, Polsce, Serbii, Szwecji. Francji, Izraelu i Szwajcarii, a być może także na Ukrainie, w San Marino oraz w Czechach. Oczywiście sezon selekcyjny będzie zdecydowanie bogatszy, ale jeszcze większość państw nie potwierdziła chęci udziału w Eurowizji 2019, czekając zapewne na potwierdzenie miasta i terminu konkursu.

Szwedzkie koncerty wakacyjne rozpoczynają się już wkrótce i ponownie jak rok temu, jedną z gwiazd będzie Margaret, która wystąpi 10 lipca w ramach „Allsång på Skansen” obok takich wykonawców jak m.in. Markoolio czy Cornela Beskow. W inne dni dla widzów zaśpiewają m.in. Shirley Clamp, Alcazar, Samir i Viktor, Molly Sanden czy Magnus Uggla. Wszystkie koncerty transmitować będzie stacja SVT1. Z kolei telewizja TV4 pokaże koncerty „Lotta på Liseberg”, a wśród zaproszonych wykonawców znaleźli się m.in. Liamoo, Shirley Clamp, Oscar Zia, Mendez, Martin Stenmarck, Renaida, Mariette, Nano, Jessica Anderson, Eric Saade, Malena Ernman czy Ola Salo i John Lundvik. Margaret zapewne zaśpiewa swój preselekcyjny hit „In My Cabana”. Ciekawe, czy Szwedzi ponownie chcieliby ją zobaczyć w stawce swoich preselekcji narodowych do Eurowizji?

Laureatka 2. miejsca w Eurowizji 2018 – Eleni Foureira – wakacje spędzi w trasie koncertowej po krajach Europy. 15 czerwca wystąpiła w Barcelonie, a w najbliższy wtorek zaśpiewa w Nikozji (Cypr). W tym miesiącu ma koncerty także w Grecji, Wielkiej Brytanii i znów w Barcelonie. Z kolei w lipcu odwiedzi Grecję, Hiszpanię (Madryt), Maltę, Albanię i Ibizę, a w sierpniu Szwecję i Holandię. Także Netta z Izraela sporo koncertuje, zwłaszcza teraz, gdy trwa Pride Month i w wielu krajach odbywają się Parady Równości. Wokalistka miała okazję wystąpić m.in. w Zurychu.

Już tylko Czechy, Niemcy, Grecja, Izrael i Wielka Brytania muszą wybrać swoich reprezentantów na Eurowizję dla Młodych Muzyków, by tegoroczna edycja miała pełną stawkę. Na ten moment aż trzech wiolonczelistów (Albania, Norwegia i San Marino) i trzech skrzypków (Belgia, Słowenia, Hiszpania) powalczy o Grand Prix. Będzie też dwóch pianistów (Malta i Rosja) oraz dwóch saksofonistów (Chorwacja i Węgry). Polska wystawia flecistkę Martę Chlebicką, Szwecja harfistkę, a Estonia perkusistę. Półfinały w Edynburgu odbędą się w dniach 18-19 sierpnia, a wielki finał zaplanowano na 23 sierpnia w Usher Hall. Konkurs transmitować będzie TVP Kultura.

%d blogerów lubi to: