Walka o Jerozolimę – ministrowie przeciwko EBU! Najnowsze wieści i plotki z Izraela! Preselekcje do Eurowizji Junior 2018: Serbia i Białoruś już zbierają utwory konkursowe!

Jerozolima jedyną opcją? Jerozolima jedną z opcji? Wiele głosów w tej samej sprawie – gdzie odbędzie się Eurowizja 2019? Czego chcą ministrowie, czego domaga się EBU? Kiedy podjęta zostanie decyzja? Preselekcje do Eurowizji Junior: Serbia i Białoruś w poszukiwaniu piosenek! 

Media eurowizyjne cytowały wczoraj słowa Yossi’ego Sharabi, dyrektora generalnego Ministerstwa Kultury i Sportu Izraela, który powiedział, że Eurowizja 2019 niekoniecznie musi odbywać się w Jerozolimie, a pod uwagę brane są też inne opcje. Zapewnił też, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by podejmować jakiekolwiek decyzje. Media izraelskie z kolei skupiają się na wypowiedzi 53-letniej Minister Kultury i Sportu – Miri Regev, która dziś rano powiedziała w telewizji Kan, że rekomendowała rządowi, by w przypadku braku możliwości organizacji Eurowizji 2019 w Jerozolimie w ogóle zrezygnować z goszczenia konkursu w kraju. Dodała, że to Izrael powinien mieć prawo o decydowaniu gdzie zorganizuje Eurowizję, bo to kraj zapłaci za to ok. 14 mln dolarów, a wydatki mają być dobrze zainwestowane. Wypowiedzi polityków pojawiają się na fali skandalu piłkarskiego. Z uwagi na groźby ze strony pro-palestyńskich ugrupowań ekipa piłkarzy z Argentyny zrezygnowała z przyjazdu do Jerozolimy na mecz sparingowy przed Mistrzostwami Świata. Od razu powiązano te fakty z możliwości organizacji Eurowizji poza Jerozolimą lub poza Izraelem, bo przygotowanie konkursu w świętym mieście uznane będzie za czyn polityczny.

Dziennik „Haaretz” dowiedział się, że Europejska Unia Nadawców jest niezadowolona z deklaracji Regev i Ministra Komunikacji Ayooba Kary, którzy naciskają, by Jerozolima została gospodarzem Eurowizji 2019. Portal JTA otrzymał natomiast informację od EBU, z której wynika, że rozmowy na temat przyszłorocznego konkursu są już na etapie finałowym. Dziennikarze strony Ynet podzielili się wieściami, jakoby EBU jasno postawiło sprawę – jeśli lokalizacja Eurowizja 2019 będzie zbyt polityczna, kraj straci prawo do organizacji imprezy. Poproszono też o przygotowanie dwóch alternatyw (dwóch miast) wobec głównego kandydata, jakim jest Jerozolima. Według słów cytowanej wcześniej Miri Regev, ostateczną decyzję ws. miasta-organizatora Eurowizji 2019 ma podjąć premier Izraela w porozumieniu z Europejską Unią Nadawców.

Telewizja serbska rozpoczyna poszukiwania piosenki na Eurowizję Junior 2018. Od dziś do 1 września RTS przyjmować będzie zgłoszenia piosenek wykonanych w całości po serbsku, wydanych po 1 maja 2018 roku. Samo uruchomienie etapu zgłoszeniowego nie oznacza jednak, że stacja zorganizuje preselekcje narodowe. Póki co wiadomo, że piosenki zostaną ocenione przez jurorów, a propozycja z największym poparciem zostanie zaprezentowana podczas Eurowizji Junior w Mińsku. Na etapie szukania piosenek jest również Białoruś – w tym kraju zgłoszenia potrwają do 29 czerwca, a finał odbędzie się nie później niż 15 września. W przeciwieństwie do Serbii, na Białorusi panuje większa swoboda językowa – propozycje mogą mieć tekst po białorusku lub rosyjsku oraz zawierać do 40% słów w innym języku. W trakcie finału narodowego zwycięzcę wybiorą widzowie i jurorzy.

fot. Adam Ludwiczak 

%d blogerów lubi to: