Eurowizja Junior: Posłuchaj piosenki z Rosji! Które kraje wystartują w konkursie? Kto poprowadzi show w Mińsku? Telewizja rumuńska reaguje na porażkę w Lizbonie! Turkowizja: Znamy nazwisko polskiego jurora! Eurowizyjny koncert charytatywny w Bielsku-Białej: Wystąpi ulubienica polskich fanów!

Rosja wybrała utwór na Eurowizję Junior! Białoruś szuka prowadzących konkursu! Ukraina i Irlandia niepewne udziału w JESC w Mińsku! Telewizja rumuńska będzie zwalniać pracowników za porażkę w Lizbonie? Turkowizja: Kto będzie polskim jurorem? Koncert w Bielsku-Białej: Clodie dołączy do stawki! 

Znamy pierwszy utwór na Eurowizję Junior 2018! W niedzielę reprezentanta wybrali Rosjanie, a w poniedziałek finał narodowy został wyemitowany przez stację Karusel TV. Zwyciężczynią okazała się być Anna Filipchuk, która była też faworytką internautów, zdobywając w ich głosowaniu 18% poparcia. Wokalistka wykona w Mińsku piosenkę „Nepobedimy” po rosyjsku i angielsku, co jest swoistym standardem w startach Rosji na JESC od 2014 roku. O wynikach selekcji decydowali zarówno internauci jak i jury, a w skład komisji weszli m.in. Sergey Lazarev (ESC 2016) oraz Polina Bogusevich (JESC 2017). Anna Filipchuk ma 13 lat, na preselekcjach pojawiła się po raz pierwszy. Na poznanie swojej eurowizyjnej konkurencji będzie musiała jeszcze sporo poczekać, gdyż kolejne preselekcje planowane są dopiero we wrześniu – wtedy wybrani zostaną reprezentanci Armenii, Białorusi i Holandii. Polska ma o swoim przedstawiciele i piosence zdecydować w październiku podczas finału narodowego. Chociaż TVP nie opublikowała jeszcze regulaminu konkursu, młodzi i utalentowani artyści już pracują nad piosenkami, które zgłoszą do preselekcji.

Tymczasem telewizja białoruska rozpoczęła casting, w ramach którego znajdzie prowadzących Eurowizji Junior 2018 w Mińsku. Do przesłuchań zgłaszać się mogą zarówno dorośli, jak i dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Kandydaci muszą świetnie władać językiem angielskim, mieć zdolność do improwizacji, zachowywać się naturalnie przed kamerą, a wcześniejsze doświadczenie z telewizją na żywo będzie dodatkowym atutem. Chętni mogą wysyłać swoje aplikacje (zawierające zdjęcia oraz krótką prezentację video) do telewizji białoruskiej, a zgłoszenia przyjmowane będą do połowy lipca. Gdy w 2010 roku Mińsk po raz pierwszy gościł Eurowizję, gospodarzami byli Denis Kourian, 33-letni prezenter i dziennikarz pochodzenia ormiańskiego oraz 28-letnia Leila Ismailava, która miała…korzenie azerskie. Prezenterka i dziennikarka podawała też głosy podczas Eurowizji 2011, a w 2012 roku współprowadziła preselekcje narodowe.

Do końca czerwca chętne telewizje mogą zgłaszać swój udział w Eurowizji Junior. Na ten moment pewny jest start Armenii, Białorusi, Francji, Gruzji, Holandii, Polski, Portugalii, Rosji, Serbii i Walii. Wahają się Irlandia z Ukrainą. Zarząd stacji UA:PBC zapowiedział, że chce wystartować w imprezie, jednak nie zostało to jeszcze w pełni potwierdzone, a dokumentacja nie została wysłana do EBU. W JESC 2018 udziału nie wezmą Bośnia, Bułgaria, Dania, Finlandia, Niemcy, Cypr, Litwa, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Szwecja oraz Szwajcaria. Nie wiemy jeszcze jaką decyzję podjęto w Albanii, Australii, we Włoszech, Macedonii i Malcie – te kraje startowały w ubiegłorocznym konkursie. Podczas ostatniej Eurowizji Junior na Białorusi o Grand Prix walczyło 14 państw.

Zarząd telewizji rumuńskiej TVR nie ukrywa rozczarowania słabym wynikiem Rumunii podczas Eurowizji 2018 w Lizbonie, a według dziennika „Minutes” porażka wiązać się będzie ze zmianami w składzie ekipy odpowiedzialnej za konkurs, a oczekiwane są zarówno zwolnienia jak i rezygnacje. Zarząd TVR uważą, że tegoroczna reprezentacja nie spełniła wymagań międzynarodowej rywalizacji i nie osiągnęła odpowiedniego poziomu. Nie wiadomo jeszcze kto dokładnie może obawiać się o swoje „eurowizyjne” stanowisko w TVR i jak bardzo zmieni się zespół osób przygotowujących rumuńskiego reprezentanta do Eurowizji. Nie ma też na razie żadnych informacji o tym, w jaki sposób kraj miałby wybrać przyszłorocznego przedstawiciela.

Według jedynych oficjalnych informacji czwarta edycja Turkowizji ma się odbyć w październiku tego roku w jednym z tureckich miast, a głównym organizatorem będzie muzyczna stacja TMB TV. Spodziewany jest rekord uczestników, w tym debiut wielu państw z Europy, m.in. Polski, którą reprezentować będzie Olga z białoruskiego zespołu Napoli. O wynikach Turkowizji decydować będzie międzynarodowe jury i znamy już część nazwisk członków komisji. Z Austrii będzie to Danijel Stojadinović, z Białorusi wokalistka Gunesh (która w 2013 roku zajęła 2. miejsce w Turkowizji), z Bułgarii Ismail Matev (dwukrotny reprezentant tego kraju w konkursie), a z Polski Elena Grinchik – choreograf i baletnica, która w 2011 roku zdobyła tytuł Mistrza Białorusi w tańcu Bollywood.

O charytatywnym koncercie gwiazd Eurowizji w Bielsku-Białej napisał już szereg eurowizyjnych portali zagranicznych oraz polskie media (np. Radio Zet). Pojawiła się też nowy gość – będzie to formacja Clodie, którą fani Eurowizji wspierali w trakcie etapu zgłoszeniowego do polskich preselekcji 2018. Niestety utwór „Go!” nie został zakwalifikowany, co dla wielu było sporym szokiem. Powstały zresztą petycje w których domagano się, by przyznać „dzikie karty” w finale selekcji m.in. Clodie czy duetowi United States of Emotion. Przypomnę, że Clodie oraz gwiazdy Eurowizji 2010, 2013, 2015 i 2016 oraz bohaterowie preselekcji z Polski, Niemiec i Francji wystąpią w klubie „Klimat” w Bielsku-Białej 1 lipca 2018 roku. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na leczenie Eweliny, która choruje na genetyczną chorobę – polineuropatię czuciowo-ruchową. Szczegóły eventu dostępne są TUTAJ.

%d blogerów lubi to: