Eurowizja 2019 na Teddy Stadium w Jerozolimie? Najnowsze informacje z Izraela! Eurowizja Junior: Pierwszy kraj się wycofuje! Rosja wybiera reprezentanta do Mińska – posłuchaj utworów! Turkowizja będzie miała w stawce uczestniczkę Eurowizji! Słowiański Bazar – kto powalczy o Grand Prix?

Organizacja Eurowizji 2019 w Izraelu – najnowsze informacje i plotki! Posłuchaj piosenek z rosyjskich selekcji do Juniora! Cypr wycofuje się z JESC! Które kraje nie planują debiutu/powrotu? Turkowizja 2018 będzie rekordowa? Pierwsza uczestniczka Eurowizji w stawce tego konkursu! Słowiański Bazar – znamy reprezentantkę Polski w Witebsku! 

Po ostatnich doniesieniach w sprawie problemu z organizacją Eurowizji 2019 w Izraelu fani zaczęli zdawać sobie sprawę, że może zwycięstwo Netty z „Toy” jednak nie było najlepszym scenariuszem. Poprzez różne wiadomości znajdujące się zarówno w mediach izraelskich jak i te wypływające z EBU można mieć poczucie, że strona izraelska chce jak najbardziej upolitycznić widowisko, czemu EBU musi zaradzić. Bardzo negatywnie odebrane zostały też wypowiedzi kompozytora „Toy” – Dorona Medalie – który stwierdził, że to on jest największym zwycięzcą Eurowizji 2018, a poza tym to on w delegacji pracował najciężej, to on najlepiej rozumiał Eurowizję i to on jako jedyny umie napisać utwór pasujący do konkursu. Podkreślał też, że Netta pierwotnie nie chciała śpiewać „Toy” gdyż wolała wystąpić na Eurowizji z własnym utworem. Jego samouwielbienie skrytykowane zostało m.in. w audycji śniadaniowej izraelskiego radia 103 FM. Wielu wywiadów udziela też Netta, która twierdzi, że nigdy nie czuła się pewna wygranej i była przygotowana na triumf Eleni Foureiry z Cypru. Przyznała również, że scena eurowizyjna na żywo wyglądała inaczej, niż na szkicach i projektach przygotowanych przez RTP. „Nie było wystarczającego oświetlenia, arena była ciemna, musieliśmy przemyśleć cały występ od początku„. Wspomina również, że z wielkim smutkiem przyjęła fakt, że nie mogła użyć loopera na scenie.

Organizacja Eurowizji 2019 w Izraelu nadal stoi pod znakiem zapytania, ale media izraelskie są pewne, że to właśnie Jerozolima będzie gospodarzem konkursu, a Teddy Stadium zostanie wskazane jako obiekt do realizacji przedsięwzięcia. Ogromny stadion na ponad 31 tys. widzów znajduje się niedaleko Pais Arena w Jerozolimie. Ponoć już przygotowano plan renowacji i przygotowania obiektu pod wymagania EBU. Chodzi m.in. o zamontowanie stałego dachu. Prace mają potrwać od 4 do 5 miesięcy i pochłoną ok. 44 miliony dolarów, co będzie wydatkiem dodatkowym, poza planowanym budżetem eurowizyjnym. Według najnowszych doniesień w ciągu najbliższych paru dni EBU ma się spotkać z przedstawicielami władz miasta by ustalić wszystkie szczegóły. Tymczasem problemy może mieć stacja IPBC gdyż w wątpliwość poddano jej status „publicznej telewizji”, a sprawę rozstrzygnąć ma Sąd Najwyższy. Przypomnę, że IPBC (KAN) zastąpiło poprzedniego nadawcę IBA, a dzięki ekspresowym przyznaniu telewizji tymczasowego członkostwa w Europejskiej Unii Nadawców Izrael mógł uczestniczyć w Eurowizji 2018. I jeszcze jedna informacja – telewizja KAN potwierdziła, że aktorka Gal Gadot została poproszona o prowadzenie Eurowizji 2019, jednak ze względu na inne zobowiązania musiała odmówić. Gal znana jest m.in. z roli Wonder Woman, o której śpiewa zresztą Netta w utworze „Toy”.

Eurowizja Junior już wkrótce będzie mieć swój pierwszy tegoroczny utwór konkursowy. 3 czerwca na Krymie odbędzie się finał preselekcji narodowych, w których udział weźmie 12 wykonawców. Najmłodsze są członkinie grup Matreshki i Dodostar (po 9 lat), a najstarsza Evelina Mazurina (14 lat). O wynikach selekcji zadecyduje głosowanie internetowe oraz jurorskie (50/50). Każdy może oddać swój głos, jednak by się zarejestrować potrzebne jest posiadanie konta np. na Vkontakte albo Google Plus (nie uwzględniono Facebooka). Wszystkie piosenki dostępne są TUTAJ, a nadawca publikuje również cząstkowe wyniki głosowania. Aktualnie faworytem jest grupa Matreshki z Kazania z utworem „Vse mezdhu nami” – ma 14% głosów. Przy okazji Rosji warto wspomnieć, że kraj planuje uczestniczyć w Eurowizji 2019, chociaż telewizja rosyjska oficjalnie jeszcze tego nie ogłosiła. Po tegorocznej porażce i braku awansu należy się spodziewać, że kraj wybierze reprezentanta niezwykle silnego wokalnie, z dużym doświadczeniem scenicznym i ze świetnie przygotowaną i wyprodukowaną piosenką. Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć Dziennikowi Eurowizyjnemu, pod uwagę brany jest 33-letni Aleksandr Panayotov urodzony na Zaporożu (aktualnie Ukraina). Wokalista już w 2005 roku próbował swoich sił w rosyjskich selekcjach (duet z Alekseem Chumakovym i utwór „Balalayka”), a w 2009 roku wystąpił w finale ukraińskim („Superheroy”). W 2010 znów próbował reprezentować Rosję (utwór „Maya Showtime” i 6. miejsce), a pod koniec 2016 roku ogłosił, że jest gotów reprezentować swój kraj (Rosję) w państwie, w którym się urodził (na Ukrainie) .

Wracamy jednak do tematu Eurowizji Junior. Jak dowiedział się Dziennik Eurowizyjny, telewizja CyBC rezygnuje z konkursu, tym samym Cypr nie będzie miał reprezentanta w Mińsku. Powodem rezygnacji są słabe wyniki i chęć zaoszczędzenia pieniędzy, by przeznaczyć je na budżet reprezentanta Eurowizji 2019. Nie jest tajemnicą, że po sukcesie w Lizbonie Cypr chce ponownie bardzo dobrze wypaść na deskach sceny eurowizyjnej dla dorosłych. Cypr jest pierwszym krajem, który startował w JESC 2017, a nie weźmie udziału w tegorocznej edycji. Pewne jest, że w konkursie nie zadebiutują w tym roku Bośnia i Hercegowina (ze względu na dług wobec EBU stacja BHRT nie ma prawa uczestnictwa w żadnym konkursie, w tym także w dorosłej ESC) oraz Finlandia. Telewizja rumuńska TVR poinformowała portal Eurovoix, że nie planuje wracać do Eurowizji dla Dzieci w tym roku. Podobnie zrobi Szwajcaria – stacja RSI, która uczestniczyła w JESC 2004 odrzuca jakiekolwiek szanse na powrót do dziecięcej rywalizacji.

Reprezentantka Albanii na Eurowizji 2016 – Eneda Tarifa – została pierwszą uczestniczką konkursu, która pojawi się w Turkowizji. Dziś ogłoszono, że wokalistka zaśpiewa dla Albanii podczas czwartej edycji show, planowanego na koniec roku w Turcji. Do tej pory Albania dwukrotnie startowała w Turkowizji – jej ostatni start (w 2015) zakończył się zajęciem dobrego, 8. miejsca. Znamy już też reprezentantkę debiutującej Austrii – będzie to Elvira Michieva. Z kolei dla Niemiec zaśpiewa Seyran, uczestnik festiwalu „Suncane Skale 2012” gdzie wraz z Marcinem Mrozińskim (reprezentującym Polskę) znalazł się w top3. Na ten moment aż 44 delegacje planują start w konkursie co oznacza, że konieczny będzie powrót do formatu z półfinałem lub nawet dwoma.

W ten weekend odbyła się Carpathia w Rzeszowie, ale sezon festiwali w tej części Europy dopiero się rozpoczyna! Już 9 czerwca rusza Międzynarodowy Festiwal „Słowiański Bazar” w Witebsku, w ramach którego odbędzie się mnóstwo koncertów oraz konkurs wykonawców pop – zarówno dorosłych jak i dzieci. Poznaliśmy już wykonawców rywalizujących w kategorii dorosłej. O Grand Prix powalczą reprezentanci następujących krajów: Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Gwinea (jej reprezentantem będzie wokalista Mohamed), Grecja, Gruzja, Egipt, Włochy, Kazachstan, Kuba, Kirgistan, Łotwa, Litwa, Malta (w roli reprezentanta Kurt Calleja, znany z Eurowizji 2012!), Meksyk, Mołdawia (reprezentantem Samir Loghin z preselekcji eurowizyjnych – na zdjęciu), Polska (dla naszego kraju zaśpiewa 27-letnia wokalistka Silvia), Rosja, Rumunia (reprezentowana przez Marcela Roscę, znanego z preselekcji narodowych w Rumunii i Mołdawii) oraz Ukraina (dla tego kraju zaśpiewa Mila Nitich z preselekcji 2017). Pełna lista uczestników dostępna jest TUTAJ. W jury konkursu zasiądą m.in. Michał Kaczmarek z Polski (zwycięzca konkursu w „Słowiańskim Bazarze” z 2013 roku) oraz popularna aktorka i wokalistka Natalia Oreiro. W konkursie dziecięcym zaśpiewają młodzi reprezentanci z Armenii, Białorusi, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, IZraela, Kazachstanu, Kanady, Kolumbii, Łotwy, Litwy, Macedonii, Malty, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii, Ukrainy, Finlandii, Czech i Estonii. W jury m.in. Teo z Białorusi oraz Mger z Armenii, uczestnik selekcji 2018. W koncertach dodatkowych wystąpi mnóstwo wykonawców z całego świata, ale będą i akcenty eurowizyjne, m.in. Goran Bregović, Alekseev, Timur Miroshnichenko, Ruslan Alehno, Teo, Tayanna, Max Barskih, Alyona Lanskaya oraz Intars Busulis. Pełny program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

%d blogerów lubi to: