Eurowizja 2019 i kolejne kontrowersje! Czego obawia się EBU? Eurowizja Junior 2018: Serbia dołącza do stawki! Carpathia Festival już w ten weekend! Dziennik Eurowizyjny w Rzeszowie!

EBU boi się rezygnacji wielu państw! Kraje arabskie nie wystartują w Eurowizji? Serbia na „TAK” dla Eurowizji Junior! Niemcy, Litwa i Słowenia nie jadą do Mińska! W weekend Carpathia Festival 2018 – kto zdobędzie nagrodę główną? 

Zamieszanie związane z Eurowizją 2019 w Izraelu trwa w najlepsze! Po ostatnim wpisie na oficjalnym profilu „Eurovision” fani zaczęli się zastanawiać, czy konkurs faktycznie odbędzie się w tym kraju. Telewizja KAN uspokaja i informuje, że termin i miejsce organizacji nie są jeszcze pewne, a izraelskie media doszukują się drugiego dna w informacji od EBU. Dziennik „Haaretz” uważa, że Europejska Unia Nadawców jest zaniepokojona chęcią upolitycznienia Eurowizji przez Izrael. Zarówno nadawca KAN jak i EBU dystansują się też od zapowiedzi dwóch ministrów (Miri Regev i Ayoub Kara), którzy chcą być zaangażowani w organizację show i pewni są tego, że konkurs trafi do Jerozolimy. Niepokoi to EBU, które (wg dziennika „Maariv”) obawia się masowych rezygnacji z udziału, jeżeli Eurowizja trafi do tego miasta. Już teraz pojawiają się głosy bojkotu w Szwecji, Irlandii, Finlandii czy Islandii. Minister komunikacji poinformował kanał „Channel Two”, że planuje zaprosić do udziału kraje arabskie i wymienił Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Tunezję. Z tej trójki jedynie Tunezja ma nadawców zrzeszonych w EBU. Jednym z nich (i jedynym medium telewizyjnym) jest Television tunisienne. Tunezja zresztą planowała udział w Eurowizji 1977, ale ostatecznie ówczesny nadawca ERTT zrezygnował z debiutu ze względu na udział Izraela w konkursie. Arabia Saudyjska i ZEA nie mają telewizji z aktywnym statusem członka EBU i nie mają prawa startu w konkursie. Członkami EBU są Liban, Maroko, Algieria, Egipt, Jordania i Libia, ale jest mało prawdopodobne, by zdecydowały się one na start w Eurowizji organizowanej przez Izrael. O „zagrożonej” organizacji ESC 2019 w tym kraju informują polskie media takie jak RMF FM, Radio Zet, Onet czy TVN24.pl. Zapewne temat kontrowersyjnego gospodarza przyszłorocznego konkursu jeszcze nie raz zagości w ogólnotematycznych mediach w naszym kraju.

Serbia jest jedenastym krajem potwierdzającym udział w Eurowizji Junior 2018 w Mińsku. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób wybrany zostanie nowy reprezentant. Nadal czekamy na decyzję Albanii, Cypru, Włoch, Macedonii, Malty i Ukrainy – te kraje brały udział w ubiegłorocznym konkursie. Zapewne niebawem dowiemy się, czy EBU ponownie zaprosi do rywalizacji Australię. Pewne jest, że Słowenia, Litwa i Niemcy na pewno w konkursie nie wystartują. Litwa do tej pory uczestniczyła czterokrotnie, z czego raz zajęła 3. miejsce. Słowenia pojawiła się w stawce dwa razy i także jej największym osiągnięciem jest 3. miejsce. Niemcy miały w planach udział w Eurowizji Junior 2003 jednak ostatecznie wycofały się z tego pomysłu. Oficjalną listę krajów JESC 2018 poznać mamy na początku lipca.

Już w ten weekend odbędzie się w Rzeszowie XIV Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival”. W sobotę od 18:00 trwać będzie koncert festiwalowy na scenie ustawionej w samym środku miasta. Na początek wystąpi formacja Grzane Wino, a o 19:00 odbędą się przesłuchania festiwalowe z udziałem 18 uczestników konkursu. O względy jurorów powalczą zarówno wykonawcy z Polski jak i z Izraela, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Węgier i Czech. W stawce m.in. Natalia Capelik-Muianga, Jakub Jonkisz, Kate Miracle, Kasia Nova (uczestniczka polskich preselekcji 2008), Neringa Siaudikyte (weteranka selekcji na Litwie), Jędrzej Skiba czy Mariusz Wawrzyńczyk. Około 22:00 jurorzy ogłoszą wyniki obrad i zwycięzców, którzy wystąpią dzień później w ramach koncertu galowego. Nagrody otrzymają zarówno laureaci pierwszych trzech miejsc jak i nagród specjalnych w tym ZAKR, ZAiKS i fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Kamil Bednarek. Festiwal poprowadzą Ilona Małek z TVP3 Rzeszów oraz Mateusz Szymkowiak, jeden z najbardziej eurowizyjnych prezenterów „Pytania na śniadanie” oraz tegoroczny podawacz polskich punktów w trakcie Eurowizji. Pełen program imprezy dostępny TUTAJ. Więcej na temat uczestników festiwalu dowiecie się na specjalnej podstronie Dziennika Eurowizyjnego – TUTAJ. Jedną z konkursowych propozycji wysłuchacie poniżej:

Źródło: Eurovoix, Haaretz, Maariv, ESCxtra, Carpathia Festival, fot. Paweł Dubiel 

%d blogerów lubi to: