Pierwszy półfinał za nami! 10 państw jest już w finale! Sprawdź statystyki i reakcje bukmacherów! Dziś pierwsze próby generalne II półfinału – Gromee i Lukas Meijer na scenie!

Wielkie niespodzianki i spore emocje przy wynikach – Znamy pierwszych finalistów i pierwszych przegranych! Kto spadł ze sceny, w którym kraju zanotowano fatalne wyniki oglądalności? Kto pojawił się po półfinale w Euroclubie? Dziś Gromee i Lukas Meijer na próbach generalnych! 

Wczorajszy półfinał, zgodnie z oczekiwaniami, przyniósł wiele emocji, jeśli chodzi o wyniki głosowania widzów i jurorów. Co prawda, awansowało pięć państw-pewniaków, tj. Bułgaria (trzeci raz z rzędu), Czechy (drugi raz w historii), Estonia (pierwszy raz od 2015), Izrael (czwarty raz z rzędu) i Cypr (czwarty raz z rzędu). Awans zdobyła również wzruszająca piosenka z Litwy oraz eurowizyjna ulubienica – Saara Aalto z Finlandii. Jej kraj trafia do finału pierwszy raz od 2014 roku. Mamy też Austrię (ten kraj będzie w finale po raz czwarty z rzędu). Największą niespodzianką był awans AlbaniiEugent Bushpepa ma tu ogromne wsparcie, ale mało kto wierzył w sukces tej piosenki. Albania weszła do finału po raz pierwszy od Wiednia, dodatkowo Eugent jest pierwszym mężczyzną reprezentującym ten kraj w finale. Zaskoczeniem był ostatni kraj – Irlandia. Ryan dał swojemu państwu pierwszy awans od 2013 roku.

Zgodnie z losowaniem w pierwszej połowie finału wystąpią Portugalia (8. pozycja startowa), Albania, Austria, Estonia, Francja, Niemcy, Litwa, Hiszpania i Wielka Brytania. W drugiej połowie będą Bułgaria, Cypr, Czechy, Finlandia, Irlandia, Izrael i Włochy. Dla półfinalistów z drugiej grupy pozostały więc cztery miejsca w pierwszej połowie i sześć w drugiej.

Wśród odrzuconych krajów również mnóstwo niespodzianek. Nie awansował Azerbejdżan, po raz pierwszy w swojej historii. Brak sukcesu Aisel dał nadzieję na to, że w czwartek odpadnie kolejny pewniak – Rosja. W finale zabraknie Belgii (pierwsza porażka od 2014), Islandii (czwarta eliminacja z rzędu), Białorusi, Macedonii (szósty brak awansu z rzędu), Chorwacja (brak awansu jest sporym zaskoczeniem), Grecja (druga eliminacja w historii), Armenia (podobnie jak Grecja – druga eliminacja w historii) i Szwajcaria (czwarta eliminacja z rzędu). Bukmacherzy i fani nie byli w stanie przewidzieć całej awansującej dziesiątki. Notowania bukmacherskie zignorowały m.in. Albanię i Irlandię.

Istnieją spore szanse, że w tym roku finał Eurowizji odbędzie się bez krajów Kaukazu i bez krajów b. Jugosławii. Wyeliminowana Sennek z Belgii popłakała się po wynikach, zwłaszcza, gdy zobaczyła w Arenie fanów, którzy mocno ją wspierali. Franka z Chorwacji postanowiła się wymknąć z Altice Areny niezauważona. Wokalistka bardzo przeżyła porażkę, a media w Chorwacji obawiają się, że Jacques Houdek za moment rozpocznie, triumfalne w tonie, wywiady o tym, jak to on zdołał awansować, a Franka nie. Reprezentantka Izraela, Netta, spadła ze schodów podczas schodzenia ze sceny. Islandczyk i Szwajcarzy pojawili się po półfinale w Euroclubie. Był tam też Mikolas Josef, który dziękował fanom za wsparcie. Cieniem na sukcesie Czech kładą się niestety fatalne wyniki oglądalności – półfinał obejrzało w Czechach jedynie 112 tys. widzów, znacznie mniej niż rok temu, gdy kraj reprezentowała Martina Barta.

Wczorajszy półfinał wywołał wiele zmian w notowaniach bukmacherskich. Pierwsze miejsce nadal zajmuje Cypr (chociaż przez chwilę prowadziła Norwegia), drugi jest Rybak, a dopiero trzeci Izrael. W top5 są też Francja i Litwa, którą wywindował świetny występ i awans do finału. W top10 zmieściły się też Szwecja, Estonia, Czechy, Mołdawia i Bułgaria. Spadek Equinox spowodowany jest rozczarowującym (mimo całej perfekcyjności) występem. Blisko czołowej dziesiątki są Finlandia, Włochy, Hiszpania i Austria. Australia zupełnie przepadła i jest teraz siedemnasta. Polska zajmuje 26. pozycję, pomiędzy Albanią i Maltą. Pięć ostatnich państw (miejsca 30-34) to Rumunia, Gruzja, Słowenia, Czarnogóra i San Marino – wszystkie z II półfinału.

Już dziś o 14:00 czasu portugalskiego (15:00 czasu polskiego) pierwsza próba generalna II półfinału z udziałem reprezentacji Polski. Tę próbę obserwować będę z Altice Arena, dlatego zapraszam już teraz do śledzenia InstaStory mojego profilu na Instagramie mikimico, gdzie znajdziecie fragmenty występów. Relacja z przebiegu show znajdzie się na stronie Dziennik-Eurowizyjny.pl po próbie. O 21:00 na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego transmisja audio drugiej próby generalnej, czyli próby jurorskiej. Pomiędzy próbami odbędzie się konferencja prasowa EBU/RTP oraz JESC.

%d blogerów lubi to: