Margaret zajęła 7. miejsce w Melodifestivalen! Kto wygrał w Szwecji i Norwegii? Dziś ostatni finał narodowy! Izrael, Rosja i Macedonia – dziś prezentacje utworów

Znamy już reprezentantów Szwecji i Norwegii! Dziś ostatni finał preselekcji narodowych w tym sezonie! Piosenki z Izraela, Macedonii i Rosji – dziś wieczorem oficjalne prezentacje! Izraelskie „Toy” wyciekło i już jest faworytem bukmacherów!

20-letni Benjamin Daniele Wahlgren Ingrosso wygrał Melodifestivalen 2018 zdobywając najwyższą liczbę punktów zarówno od jurorów międzynarodowych jak i od widzów, jednak walka była bardzo wyrównana. Piosenka „Dance you off” napisana przez samego wokalistę, ale też przez MAG, Louisa Schoorla z Holandii (ale urodzonego w Australii) oraz K Nitę. Benjamin otrzymał 114 punktów od jury (w tym sześć dwunastek) i 10,5% głosów w televotingu. Drugi był Felix Sandman (94 punkty od jury w tym trzy dwunastki oraz 10% głosów od widzów), a trzeci John Lundvik. Polska wokalistka Margaret świetnie poradziła sobie w głosowaniu, zdobywając 62 punkty od jurorów (w tym 12 z Polski, 10 z Albanii czy 8 z Wielkiej Brytanii) oraz 6,5% głosów publiczności co łącznie dało jej 7. miejsce na 12 wykonawców. Jest to wielki sukces stosunkowo nieznanej jeszcze w Szwecji wokalistki. Margaret dała nam sporo pozytywnych emocji i myślę, że dla wszystkich fanów Eurowizji jej udział w preselekcjach szwedzkich to powód do dumy.

Porażkę poniosła faworyzowana Mariette, która zajęła jedynie 5. miejsce, słabo wypadła też grupa Rolandz (10. miejsce) czy LIAMOO (6. miejsce), uznawani za ulubieńców publiczności. „Szlagierowa matka” – Jessica Andersson – zajęła przedostatnią pozycję, a na samym dnie tabeli znalazł się Mendez, którego pogrążyli jurorzy, chociaż widzowie dali mu wysokie, 3. miejsce w televotingu. Niebawem telewizja SVT opublikuje pełne wyniki głosowań we wszystkich rundach preselekcji „Melodifestivalen” i dowiemy się, którą pozycję Margaret zajmowała w dwóch turach głosowania półfinałowego oraz z jaką przewagą pokonała rywala w dogrywce.

Zwycięzca Eurowizji 2009 wraca do konkursu – Alexander Rybak ponownie wygrał preselekcje norweskie i będzie reprezentował swój kraj, tym razem z utworem „That’s how you write a song”. 31-letni wokalista z Mińska na Białorusi pokonał w drugiej rundzie „złotego finału” Rebeccę. Wcześniej, w pierwszej rundzie „złotego finału” odrzucono Stellę z Alexandrą oraz Aleksandra Walmanna. Warto dodać, że spośród wszystkich finalistów widzowie i jurorzy przepuścili do supefinału wszystkich byłych reprezentantów Norwegii. Czy Alexander Rybak dorówna swojemu osiągnięciu z 2009 roku i ponownie wygra Eurowizję? Do tej pory jedynym mężczyzną, który dwa razy wygrał Eurowizję jest Johnny Logan z Irlandii. Żadna kobieta nigdy nie triumfowała dwa razy, a ostatnio Dana International (zwyciężczyni z 1998 roku) została odrzucona już w półfinale przy swoim drugim uczestnictwie (2011).

Dziś ostatni finał narodowy sezonu preselekcyjnego. Reprezentanta wybiorą Litwini, którzy zorganizowali wielotygodniowy maraton eliminacyjny, koniec końców pozbawiając się większości dobrych piosenek. Do finału przedostało się sześciu kandydatów, w tym faworyzowane Ieva Zasimauskaite i Monika Marija. Są też Paula, Jurgis Bruzga, Kotryna i The Roop. Zwycięzcę wybiorą widzowie i jurorzy, a gościem specjalnym będzie Saara Aalto z Finlandii. Start o 20:00 czasu polskiego, a transmisja internetowa dostępna będzie na stronie internetowej TUTAJ. Finał ma potrwać trzy godziny.

Dziś rano do Internetu wyciekł utwór z Izraela – „Toy” Netty Barzilai. Piosenka zachwyciła wielu fanów Eurowizji i trafiła od razu na pierwsze miejsce notowań bukmacherów co jest ogromnym, ale zasłużonym sukcesem. Oficjalna premiera teledysku odbędzie dziś dziś wieczorem. Piosenka jest niezwykle nowoczesna i oryginalna, pełna ciekawych elementów i szybko wpadająca w ucho. Do tego nawiązuje do ważnej akcji sygnowanej hashtagiem #metoo. Zwiastun klipu dostępny poniżej:

Dziś wieczorem także dwie inne premiery. Piosenka „Lost and found” grupy Eye Cue z Macedonii zostanie zaprezentowana w wieczornym wydaniu programu informacyjnego telewizji MRT. Podobnie stanie się z utworem rosyjskim Yulii Samoylovej. Piosenka najpierw pokazana będzie w wieczornym „dzienniku” i później odbędzie się jej oficjalna premiera internetowa. Tym samym do kompletu utworów zabraknie nam już tylko Bułgarii i Gruzji. O tym, kto i z czym reprezentować będzie Bułgariów dowiemy się już jutro rano.

%d blogerów lubi to: