Margaret wystąpi podczas Melodifestivalen 2018!

Wiadomością dnia jest dziś udział polskiej wokalistki Margaret w Melodifestivalen 2018! Szwedzi ogłosili dziś składy półfinałów preselekcji i w drugiej grupie (półfinał odbędzie się w Goteborgu) Polka wykona utwór „In My Cabana”, za którym stoją Anderz Wrethov, Linnea Deb, Arash Labaf, Robert Uhlmann – autorzy hitu „Cool me down”, piosenki którą Margaret wykonała podczas polskiego finału narodowego. Zajęła wtedy 2. miejsce, chociaż „Cool me down” stało się zdecydowanie większym (i międzynarodowym) hitem niż „Color of your life” Michała Szpaka, zwycięzcy tych preselekcji. O potencjalnym udziale Margaret w Melodifestivalen mówiło się rok temu, wtedy jednak SVT nie zakwalifikowało wokalistki do preselekcji. W tym roku uwaga fanów skupiła się na nieprawdziwym zgłoszeniu do preselekcji w San Marino, więc awans do półfinału w Szwecji jest sporą niespodzianką.

W swojej grupie Margaret zmierzy się z Idą Redig, Jonasem Gardellem, Liamoo, Samirem i Viktorem, Mimi Werner oraz Stiko Per Larssonem, który zdobył „dziką kartę”. Co ciekawe, w tej grupie tylko dwóch wykonawców ma już doświadczenie z Melodifestivalen – Mimi Werner startowała w 2016 roku, a Samir i Viktor dwukrotnie zakwalifikowali się do finału w 2015 i 2016 roku. Według znawców MF, Margaret nie ma zbyt wielkich szans na sukces w konkursie ze względu ze sporą popularność konkurentów, jednak jej szanse na wejście chociażby do dogrywki nie są w pełni przekreślone i wszystko może się zdarzyć, więc konkurs na pewno będzie bardzo dokładnie obserwowany przez fanów Eurowizji. W wywiadzie dla Wiwibloggs Margaret przyznała, że do końca nie wie jakie były kulisy zakwalifikowania „In my Cabana” do Melodifestivalen, ale uznała, że ze względu na szwedzkich producentów, szwedzką wytwórnię i wiele występów w tym kraju, jej udział w Melodifestivalen jest dla niej czymś naturalnym. Nieoficjalnie mówi się, że to wytwórnia zdecydowała o zaangażowaniu Margaret w preselekcje, a ona sama nawet nie musiała wiedzieć, że konkurs ma związek z Eurowizją. Ponoć o udział Polski w MF zabiegał sam Christer Bjorkman.

W pozostałych półfinałach wystąpią m.in. Benjamin Ingrosso, Kikki Danielsson, Kalle Moraeus, Jessica Andersson czy Mariette. Dla Kikki będzie to już dziesiąty udział w Melodifestivalen i walka o trzecie uczestnictwo w Eurowizji. Jessica Andersson pojawi się natomiast po raz siódmy – jako połowa duetu Fame wygrała w 2003 roku i reprezentowała Szwecję w Rydze. Faworytką może być Mariette, która dwukrotnie awansowała do finałów selekcji, zajmując tam zawsze miejsca w czołowej czwórce. Preselekcje ruszają 3 lutego i zakończą się wielkim finałem 10 marca. Margaret wystąpi w II półfinale, który zaplanowano na 10 lutego.

Awans Polki do Melodifestivalen to ogromny sukces, chociaż nie po raz pierwszy rodzimi wokaliści startują w preselekcjach innych państw. Zespół Ich Troje próbował reprezentować Niemcy w 2003 roku, trzy lata później w finale selekcji białoruskich pojawiła się Gosia Andrzejewicz, która dwukrotnie próbowała też trafić do finału w Szwajcarii. W tym roku wielu Polaków walczy też w pierwszym etapie preselekcji San Marino 2018. Piosenka „Cool me down” Margaret z 2016 roku trafiła na listy przebojów nie tylko w Szwecji i Polsce, ale też w Niemczech, Rosji, Rumunii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Zdobyła też wiele nagród, w tym 1. miejsce w OGAE 2nd Chance Song Contest 2016. Fragment piosenki wykorzystano m.in. w spocie reklamowym Play czy zwiastunie jednego z programów telewizji Polsat, a także w szwedzkim „Idolu”, gdzie piosenkę wykonał Liamoo, konkurent Margaret w II półfinale Melodifestivalen 2018.

%d blogerów lubi to: