Kolejne kraje potwierdzają udział i/lub rozpoczynają etap selekcji reprezentanta. Telewizja irlandzka RTE ma już dość porażek i szuka tzw. „killer song-a”. W planach jest najpierw wybór odpowiedniej piosenki, a dopiero później dopasowanie do niej odpowiedniego wykonawcy. Do tej pory Irlandczycy robili odwrotnie, więc może zmiana strategii przyniesie wymarzony sukces. Zgłoszenia przyjmowane będą do 6 listopada. Z kolei Belgowie zdecydowali się na wewnętrzny wybór reprezentanta, a być może utwór wskazany zostanie podczas preselekcji narodowych, ale co do tego nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji. Wiadomo już, w jaki sposób dokonany zostanie wybór Cypru – piosenka na Eurowizję w Lizbonie napisana zostanie przez popularnego i cenionego kompozytora Alexa Papaconstantinou, który pracował m.in. przy „Yassou Maria”, azerskim „Always” (na zdjęciu z Arashem), „La La Love” czy nawet „Cool me down” – nieodżałowanym utworem Polski na Eurowizję 2016. Reprezentanta Cypru i osobę, która wykona utwór Alexa na scenie, wybiorą jurorzy i widzowie w ramach programu selekcyjnego typu talent-show. O szczegółach, terminarzu i dokładnym formacie konkursu CyBC ma poinformować później.

Trwają preselekcje maltańskie – na razie za zamkniętymi drzwiami, ale z jawną listą uczestników. Spośród wszystkich zgłoszeń specjalna komisja wybrała już 30 piosenek, które przeszły do kolejnego etapu przesłuchań. Wśród wykonawców walczących o miejsce w finale selekcji są m.in. Christabelle, Brooke Borg, Danica Muscat, Deborah C, Eleonor Cassar, Nicole Azzopardi czy Richard Joe Micallef, który reprezentował już Maltę w 2014 roku. W finale preselekcji wystartuje jedynie 16 kandydatów. Uczestników ostatniej fazy preselekcji poznamy zapewne w przyszłym roku. Niestety nie wiadomo ile utworów zgłoszono do konkursu. W Szwecji z kolei nadawca SVT jak zawsze otrzymał tysiące aplikacji – dokładnie 2771 piosenek. Wśród autorów piosenek jest coraz więcej mniej znanych kompozytorów, dla których start w Melodifestivalen może być drzwiami do kariery. Teraz spośród wszystkich zgłoszeń wybrane zostaną utwory, które trafią do półfinału. 14 wybierze specjalna komisja jurorów, a 13 nadawca SVT. Ogłoszenie uczestników ma nastąpić na jesień.

Kolejne kraje, potwierdzają udział w Eurowizji 2018 – są to Bułgaria, Włochy, Wielka Brytania i Czarnogóra. Udział Bułgarii nie był do końca pewny (nawet pomimo zajęcia 2. miejsca w Kijowie) ze względu na wybory nowego dyrektora stacji i zaskakujące wycofanie się z Eurowizji Junior. Ostatecznie jednak ten kraj, który w ciągu dwóch ostatnich lat zaskakuje Europę jakością i świeżością utworów, ma szansę po raz kolejny zachwycić i może nawet wygrać. Wraz z potwierdzeniem udziału Włoch i Wielkiej Brytanii cała „Wielka Piątka” jest w komplecie i razem z Portugalią będzie startować w finale Eurowizji 2018.

Niestety, po raz kolejny z uczestnictwa zrezygnować musi Bośnia i Hercegowina. Co prawda nadawca BHRT nie podał oficjalnego powodu, ale problem jest nadal taki sam – finanse i brak odpowiednich procedur związanych ze ściąganiem abonamentu RTV. Najpewniej stawka Eurowizji 2018 będzie różnić się od tej tegorocznej obecnością Rosji.

Reklamy