Francuskie media podały więcej szczegółów dotyczących lokalnych preselekcji narodowych. Show ma się nazywać „Eurovision, Qui Portera Nos Couleurs (Eurowizja, kto będzie nosił nasze barwy?)” i składać się z dwóch półfinałów oraz finału. Półfinały będą emitowane z odtworzenia, a o wynikach tych rund decydować będą tylko jurorzy. Finał transmitowany ma być na żywo, co umożliwi widzom głosowanie – wspólnie z jurorami wybiorą zwycięzcę. Dokładny format, liczba kandydatów i terminarz nie są jeszcze znane, ale należy się spodziewać, że półfinały pokazane będą w styczniu. Wszystkie trzy części preselekcji poprowadzi Garou, francusko-kanadyjski piosenkarz, bardzo dobrze znany w Polsce. Co ciekawe, ostatnie preselekcje narodowe we Francji także prowadziła muzyczna osobowość z pogranicza Francji i Kanady – Natasha St Pierre. Na razie nie ma informacji, ile utworów już zgłoszono do selekcji. Takie dane podała natomiast telewizja norweska, która pochwaliła się, że do Melodi Grand Prix 2017 zgłoszono rekordową ilość 1200 utworów!

Kolejne kraje deklarują swoje plany wobec uczestnictwa w Eurowizji 2018. Spodziewany ruch wykonała Chorwacja – telewizja HRT potwierdza udział, ale oczywiście sposób selekcji reprezentanta na razie zostanie tajemnicą. Zapewne nadawca znów zdecyduje się na wybór wewnętrzny. Dwa ostatnie wybory dały temu państwu finał. Przecieków na razie nie ma, ale fani w roli reprezentanta widzieliby np. popularną wokalistkę Jelenę Rozgę. Telewizja słowacka nie powróci do konkursu w przyszłym roku – podała rzeczniczka RTVS. Nie podano jednak powodów takiej decyzji. Wcześniej informowano, że Słowacja nie startuje w Eurowizji z powodów finansowych, a nie ze względu na fatalne wyniki ostatnich reprezentantów. Do tej pory nasi sąsiedzi jedynie osiem razy startowali w konkursie, chociaż zadebiutowali już w 1993 roku. Jedynie trzy razy znaleźli się w finale, a ich największym osiągnięciem jest 18. miejsce Marcela Palondera w 1996 roku.

Telewizja gruzińska zorganizowała jednak otwarty konkurs na piosenkę dla swojego reprezentanta na JESC – Grigola. Zainteresowani kompozytorzy mogą wysyłać swoje utwory na adres e-mail. Obowiązują standardowe zasady, a zgłoszenia przyjmowane będą do 25 września. Tymczasem TVP zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do własnych preselekcji, których finał zaplanowano na 1 października o 17:50. Swoją nową propozycję eurowizyjną zaprezentowała finalistka ubiegłorocznego konkursu – Julia Chmielarska, która zgłosiła utwór „Iskra”. Autorem muzyki do piosenki jest Paweł Cieliczko. „Paweł Cieliczko spodziewa się, że zgłoszeń do Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizja Junior może być sporo” – informuje „Dziennik Wschodni”. „Julka w szykowanej na konkurs piosence będzie miała możliwość pokazać swoje walory wokalne. – Myślę, że piosenka jest pewnym wyzwaniem. Nie jest łatwa – mówi Cieliczko. – O ile początek jest spokojny i liryczny, to dąży do dużo mocniejszej kulminacji.” – czytamy w artykule TUTAJ.

Reklamy