Historia Portugalii na ESC – 1994 – Pierwsze punkty dla Polski

Kolejna kombinacja w Festival da Cancao! Tym razem preselekcje odbyły się w formacie złożonym z dwóch półfinałów i finału. Półfinały rozegrano 10 i 17 stycznia, a finał odbył się 7 marca. W każdej grupie startowało dziesięciu kandydatów, ale z pierwszego półfinału awansowały tylko trzy utwory, a z drugiego aż pięć. Zwyciężczynią w pierwszej grupie była Sara Tavares, której utwór „Chamas a musica” zdobył 44 punkty. Awansowali też Trivium (34 punkty) i Pedro Migueis (29 punktów). W drugim półfinale najlepiej wypadł utwór „O vento sabe o que quer” Inovy (48 punktów), a awansowali również Jose Carvalho (41 punktów), Fernanda Lopes (32 punkty), Isabel Campelo (32 punkty) i To Carlos (29 punktów).

W finale wygrała Sara Tavares, zdobywając 220 punkty. Na drugim miejscu uplasował się Pedro Migueis (136), a na trzecim Isabel Campelo (122 punkty). Zwycięski utwór napisali Rosa Lobato Faria, João Carlos Campos i Sousa Mota Oliveira. Utwór został nagrany również po angielsku pt. „Calling my music”.

Sara Alexandra Lima Tavares urodziła się w 1978 roku w Lizbonie, ma korzenie z Republiki Zielonego Przylądka. Poza śpiewaniem zajmuje się też komponowaniem oraz grą na gitarze i perkusji. Na przełomie 1993 i 1994 roku wygrała program dla młodych talentów „Chuva de Estrelas” i na fali popularności wygrała preselekcje narodowe. Znana jest też z nagrania lokalnej wersji utworu do filmu „Dzwonnik z Notre Dame”, a w 2000 roku zdobyła portugalskiego „Złotego Globa” dla najlepszej piosenkarki w kraju. Swój ostatni album wydała w 2009 roku.

Podczas Eurowizji 1994 Portugalia wystąpiła pomiędzy Chorwacją a Szwajcarią. Zdobyła 73 punkty, co dało jej 8. miejsce na 25 krajów. 12 punktów Sara otrzymała od jury z Hiszpanii, 8 od Irlandii, Wielkiej Brytanii i Islandii, 7 z Węgier, 6 z Francji, 5 ze Szwecji, Szwajcarii i Finlandii, 4 z Rosji, 3 z Holandii i 1 z Polski. Tylko dwóch punktów zabrakło, by przegonić Francję i zająć 7. miejsce. Portugalskie jury swoją dwunastkę dało zwycięskiej Irlandii, 10 punktów dostały Niemcy, a 8 Wielka Brytania. Polska (Edyta Górniak) dostała 7 punktów, a sąsiednia Hiszpania nic. Eladio Climaco był komentatorem dla RTP1, a punkty podała Isabel Bahia.

Lata 90. są na razie dla Portugalii szczęśliwe – kraj trzeci raz w ciągu czterech startów zajmuje miejsce w top10, a ósme miejsce zdobywa już po raz drugi w historii (wcześniej w 1991 roku). Kolejne lata pokażą, że to jeszcze nie koniec spektakularnych sukcesów ale i porażek.

Głosuj na najlepsze piosenki III dekady portugalskich startów – TUTAJ.

%d blogerów lubi to: