Przed nami już dziesiąta edycja Festival RTP da Cancao, znana wtedy jako Grande Prémio TV da Canção. Konkurs odbył się 26 lutego w Lizbonie, a prowadzącymi byli Alice Cruz i Artur Agostinho. Do finału zakwalifikowano 10 utworów, a aż sześć z nich są współautorstwa Jose Carlosa Ary dos Santosa. Do preselekcji powrócili byli reprezentanci – nowy utwór zaprezentowały Tonicha oraz Simone de Oliveira. Co ciekawe, telewizja RTP zgubiła praktycznie wszystkie nagrania z festiwalu w 1973 roku – ostał się jedynie fragment nagrania z występu na bis.

Format głosowania wyglądał tak samo jak rok wcześniej – głosowali jurorzy regionalni (każdy region miał 20 punktów do rozdania) oraz jurorzy RTP (każdy członek miał 10 punktów do rozdania). Walka była zacięta, ale ostatecznie wygrał Fernando Tordo z piosenką „Tourada”, którą sam skomponował do tekstu Jose Carlosa. Fernando miał 115 punktów i jedynie o 4 głosy przegonił Paco Bandeirę. Trzecie miejsce przypadło Duarte Mendesowi. Powracające gwiazdy Eurowizji nie poradziły sobie zbyt dobrze – Simone była ósma z siedmioma punktami, a Tonicha dziewiąta – jedynie 5 punktów. Na dnie rankingu znalazł się Luis Duarte, któremu przyznano tylko 3 głosy.

Fernando Tordo urodził się 1948 roku w Lizbonie. Karierę rozpoczął jako członek formacji Sheiks, później jednak postawił na karierę solową i śpiewanie m.in. fado. Najnowszy album – „Outro Canto” wydał w 2016 roku, z kolei najnowszy singiel (pt. „Obama/Amy Winehouse”) w 2010 roku. W Festival de Cancao zadebiutował w 1969 roku zajmując 5. miejsce za utwór „Cantiga”. Rok później zaśpiewał „Escrevo as cidades” i zajął ostatnie, 10. miejsce. Nie poddał się jednak i wystartował w 1971 roku by zająć 3. lokatę za kompozycję „Cavalo a solta”. W 1972 roku, przy swoim czwartym podejściu, znów był ostatni – tym razem wykonał „Dentro da manha”. Preselekcje zdołał wygrać dopiero za piątym, konsekwentnym udziałem. Jego piosenka „Tourada” zaraz po wygranej w preselekcjach stała się tematem wielu dyskusji i kontrowersji, gdyż miała w sobie bardzo silne przesłanie i krytykę reżimu. Oficjalnie jednak twierdzono, że krytykuje się w niej materializm, ale zapewne nikt w to nie uwierzył. Spekulowano, że władze nie zgodzą się na wysłąnie piosenki „Tourada” na Eurowizję, ale strach przed międzynarodową krytyką okazał się silniejszy i ostatecznie Fernando mógł swoją piosenkę zaśpiewać na eurowizyjnej scenie. A co śpiewał?

Z nadzieją i włóczniami

Przepędzimy bestię

Jesteśmy na wiosennej arenie

Chwycimy cały świat

Za rogi hańby

I ze smutku stworzymy radość

Pomimo politycznego tekstu piosenki, Europejska Unia Nadawców zgodziła się na udział Portugalii w Eurowizji. Kraj wystartował jako trzeci, pomiędzy Belgią a Niemcami. Zdobył 80 punktów i 10. miejsce, co jest trzecim z rzędu rezultatem w top10 dla Portugalii. Najwięcej punktów Fernando dostał od Hiszpanii i Szwajcarii (po 8), 6 punktów przekazały Belgia, Jugosławia i Francja. Najmniej, bo tylko 2, dało jury ze Szwecji. Komisja portugalska po raz kolejny nikomu nie przekazała maksymalnej noty 10 punktów – najlepiej oceniono sąsiednią Hiszpanię – na 9 punktów. Osiem dostał zwycięski Luksemburg, a najmniej (2) Monako, Holandia, Irlandia i Francja. W jury Portugalii znaleźli się José Calvário i Teresa Silva Carvalho. Po raz pierwszy od wielu lat Eurowizja nie była komentowana przez Henrique Mendesa. Komentatorem dla RTP1 był Artur Agostinho – dziennikarz urodzony w 1920 roku.

Lata 1971-1973 to jedyny okres, w którym Portugalia trzy razy pod rząd zajmowała miejsce w czołowej dziesiątce. Nigdy później już się to nie wydarzy, a Portugalia wróci do top10 dopiero 1979 roku. W związku z tym, że w cyklu historycznym poznaliśmy już 10 zwycięskich piosenek Festival da Cancao, zapraszam do głosowania na ulubioną kompozycję z okresu 1964-1973. PLAYLISTA DOSTĘPNA TUTAJ

Które zwycięskie piosenki z Festival RTP da Canção 1964-1973 lubisz najbardziej?

„Oração” (1964, wyk. António Calvário)

„Sol de Inverno” (1965, wyk. Simone de Oliveira)

„Ele e ela” (1966, wyk. Madalena Iglésias)

„O vento mudou” (1967, wyk. Eduardo Nascimento)

„Verão” (1968, wyk. Carlos Mendes)

„Desfolhada Portuguesa” (1969, wyk. Simone de Oliveira)

„Onde vais rio que eu canto” (1970, wyk. Sérgio Borges)

„Menina” (1971, wyk. Tonicha)

„A Festa da vida” (1972, wyk. Carlos Mendes)

„Tourada” (1973, wyk. Fernando Tordo)

Quotes

 

Współpraca: Tymon Chwalisz

Reklamy