V Grande Prémio TV da Canção 1968 czyli finał preselekcji portugalskich odbył się 4 marca – tym razem show znów składało się tylko z jednej części. Po wcześniejszym eksperymencie z półfinałami postanowiono powrócić do jednoczęściowego formatu. Nie zmieniono natomiast prowadzących – ponownie byli to Maria Fernanda i Henrique Mendes. W finale zaprezentowano 10 piosenek wykonywanych przez ośmiu kandydatów. Nie zabrakło byłych reprezentantów Portugalii – niezmordowany Antonio Calvario wykonał „O nosso mundo”, a Simona de Oliveira miała możliwość zaśpiewania aż dwóch piosenek. Pojawiła się też, ówcześnie bardzo znana Mirene Cardinalli, która 1,5 roku później zginie w wypadku samochodowym.

Format głosowania nie uległ zmianie – o wynikach decydowały głosy jurorów regionalnych. 61 punktów i pierwsze miejsce przypadło Carlosowi Mendesowi za utwór „Verao”, drugie miejsce miała Tonchita z „Fui ter com a madrugada” (tylko 2 punkty mniej od zwycięzcy), a jej drugi utwór znalazł się na 7. miejscu. Na najniższym stopniu podium stanął Jose Cid z utworem „Balada para D. Ines”, który stał się hitem w Portugalii. Co ciekawe, wokalista jest częścią formacji Quarteto 1111, jednak pozostali członkowie musieli występować z poziomu orkiestry, gdyż EBU nadal nie pozwalało zespołom na udział w Eurowizji. Simone de Oliveira za swoje utwory zajęła miejsca 6. i 8., a Antonio Calvario zdobył tylko 2 punkty i ostatnie, 10. miejsce.

Carlos Eduardo Teixeira Mendes urodził się 1947 roku. Wydał 12 albumów, a na Eurowizji reprezentował swój kraj dwukrotnie. Poza śpiewaniem zajmował się też komponowaniem i aktorstwem. Ostatni album wydał w 1999 roku. W 2006 roku pojawił się w programie typu talent-show „Canta por Mim” („Stars on Stage”). Utwór „Verao” („Lato”) przygotowali Pedro Vaz Osório i José Alberto Diogo. Nie zdobył jednak specjalnego rozgłosu wśród portugalskich słuchaczy.

Dzięki temu, że Portugalia na Eurowizji 1968 otwierała stawkę, Carlos był pierwszym uczestnikiem show, którego występ pokazano w kolorze. W głosowaniu Portugalia uzbierała 5 punktów, co dało jej 11. miejsce na 17 wykonawców (i remis z Luksemburgiem). Gorzej wypadły Austria, Szwajcaria, Norwegia, Finlandia i Holandia. Na 5 punktów dla Carlosa złożyły się Hiszpania (3 punkty) i Norwegia (2 punkty). Jury z Lizbony 4 punkty dało zwycięskiej Hiszpanii, a po jednym punkcie obdarowano Belgię, Szwecję, Włochy, Wielką Brytanię, Irlandię i Jugosławię. Zmienił się komentator dla RTP – Henrique Mendesa zastąpił Fialho Gouveia, zmarły w 2004 roku popularny prezenter telewizyjny. Punkty podawała Maria Manuela Furtado.

11. miejsce to najwyższy rezultat Portugalii od czasu debiutu, chociaż rekord punktowy (6 punktów) nadal należał do reprezentantki z 1966 roku – Madaleny Iglesias. A już za rok Portugalia wyśle jeden ze swoich najbardziej rozpoznawalnych utworów…chociaż wiązać się to będzie z wieloma kontrowersjami…

Za przygotowanie części informacji dziękuję Tymonowi Chwaliszowi. 

Reklamy

One comment

  1. Bardzo ciekawa seria, już nie mogę doczekać się kolejnych odcinków. Życzę weny, panie Macieju! 🙂

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.