Przed nami ostatnia część 42-odcinkowego cyklu dotyczącego analizy wyników Eurowizji 2017. Dziś pora na ostatnią reprezentację – najbardziej pechową. Chodzi oczywiście o San Marino i duet Valentiny Monetty i Jimmie’go Wilsona. Ona już czwarty raz reprezentowała swój kraj, on po raz pierwszy miał styczność z konkursem. Chociaż zyskali sobie sympatię fanów to jednak nie mieli szans w starciu ze znacznie poważniejszą konkurencją.

San Marino startowało w II półfinale, gdzie zdobyło 1 punkt i ostatnie, 18. miejsce. Aż 41 punktów zabrakło temu państwu, by zremisować z Litwą, która zajęła przedostatnią lokatę. To zdecydowanie najniższy dorobek punktowy biorąc pod uwagę obydwa półfinały. Ten jeden punkt Valentina i Jimmie dostali od widzów z Niemiec – dzięki temu udało im się pokonać Maltę i zająć w rankingu publiczności 17., przedostatnie miejsce. Od jurorów nie dostali nic, więc z zerem na koncie wylądowali na ostatnim miejscu.

Jury z San Marino w półfinale najwyżej oceniło Holandię, drugie miejsce przyznali Norwegii, a trzecie Bułgarii. Austria i Litwa (!) weszły do top5, a na samym dnie rankingu znalazły się piosenki z Izraela i Estonii. Głosowania widzów oczywiście nie było – San Marino nie ma technicznych możliwości by je przeprowadzić. W związku z tym EBU po raz drugi zastosowało specjalną średnią ocen utworzonych na bazie głosowań krajów „zbliżonych” kulturowo (czy jakkolwiek inaczej) do San Marino. Nie jest to zbyt dobra metoda – zresztą została mocno skrytykowana przez samego dyrektora stacji SMRTV i może być jednym z powodów wycofania się San Marino z Eurowizji 2018. Tak czy siak, 12 punktów od „widzów” dostała Bułgaria, drugie miejsce miały Węgry, a trzecie Rumunia. Na dnie Litwa i Malta.

W finale jury przekazało swoje największe poparcie Portugalii, druga nadal była Norwegia, a na trzecim miejscu znalazła się Belgia. Holandia i Wielka Brytania w top5, Włochy ósme, a Polska dziesiąta. Śpiewająca po włosku Chorwacja znalazła się na 22. pozycji, a gorzej wypadły tylko Szwecja (!), Izrael, Hiszpania i Cypr. W głosowaniu „widzów” 1. miejsce zdobyła Bułgaria, drugie były Włochy, a trzecia Mołdawia – Portugalia z Rumunią weszły do top5, a Chorwacja była ósma. Polska znalazła się już tylko na 18. pozycji. Na dnie Hiszpania z Niemcami.

18. miejsce w półfinale to drugi najgorszy rezultat tego kraju – słabiej wypadła tylko debiutancka reprezentacja z 2008 roku – 19. miejsce. San Marino po raz drugi zajmuje ostatnie miejsce w swoim półfinale. Najlepszy rezultat na etapie kwalifikacji to 10. miejsce z 2014 roku, które przełożyło się na jedyny udział w finale i 24. miejsce dla Valentiny Monetty. Wokalistka reprezentowała swój kraj w 50% wszystkich startów republiki.

Reklamy