Pora na przedostatni odcinek cyklu związanego z analizą wyników Eurowizji 2017. Przed nami dziś reprezentacja Łotwy – formacja Triana Park – która wielokrotnie próbowała swoich sił w preselekcjach narodowych, a gdy już wywalczyła upragniony bilet na konkurs, poniosła w nim zupełnie niespodziewaną porażkę. Wielu fanów zwraca uwagę na słaby wokal Agnese, jednak czy to był główny powód tak niskiego miejsca w półfinale?

Łotwa zamykała I półfinał i mało kto spodziewał się, że zamknie także ranking. Zajęła ostatnie miejsce z 21 punktami – o 15 mniej od Słowenii. W głosowaniu widzów „Line” było przedostatnie – miało 20 punktów i 17. miejsce. Punktami zremisowało ze Słowenią, a aż o 18 oczek przegoniło ostatnie Czechy. W głosowaniu jurorów Łotwa była ostatnia i miała tylko 1 punkt – o 15 mniej od Słowenii. Najwięcej punktów do widzów dała Wielka Brytania – 7 punktów. 5 przekazała Mołdawia, 4 Azerbejdżan, a po jednym Finlandia i Islandia. W głosowaniu jury jeden jedyny punkt dał Azerbejdżan.

Łotewskie jury jednogłośnie uznało, że najlepszą piosenką półfinału jest Portugalia, drugie miejsce miała Australia, trzecie Islandia – dość nietypowo, porównując do wyników innych państw. Czechy i Mołdawia weszły do czołowej piątki, Polska była ósma, a na samym końcu zestawienia znalazły się Czarnogóra oraz Albania. W głosowaniu telewidzów także wygrała Portugalia, drugie miejsce trafiło do Belgii, a trzecie do Mołdawii, pozostawiając Szwecję i Cypr na dalszych miejscach top5. Polska także w tym głosowaniu zajęła ósme miejsce. Podobnie zresztą Czarnogóra z Albanią – także u widzów były na końcu.

Portugalia wygrała głosowanie jurorów w finale (chociaż tym razem jeden członek komisji się wyłamał i dał „tylko” 3. miejsce). Na miejscu drugim znalazła się Belgia, a na trzecim Bułgaria. Norwegia z Austrią weszły do top5. Polsce przypadło 14. miejsce. Cypr i Hiszpania znalazły się na samym dnie. U widzów tym razem wygrała Belgia pokonując Portugalię. Trzecie miejsce zdobyła Mołdawia. Bułgaria z Białorusią weszły do top5. Kasia Moś w televotingu 18., a na samym końcu Niemcy z Grecją.

18. miejsce w półfinale to drugi najsłabszy rezultat Łotwy. Gorzej wypadł jedynie reprezentant z 2009 roku – 19. miejsce. Ten kraj już czwarty raz zajął ostatnie miejsce w swojej grupie – wcześniej zdarzyło się to też w 2010 i 2013 roku. Największy sukces w półfinale to 2. miejsce dla Aminaty w 2015 roku, z kolei w finale to oczywiście zwycięstwo z 2002 roku, a także trzecia lokata w 2000. Na dziesięć startów w finale Łotwa cztery razy znalazła się w top10, a od wprowadzenia półfinałów (w 2004) kraj osiem razy nie zdobył awansu. W latach 2015-2016 zdawało się, że Łotwa odbiła się od dna, jednak tegoroczny wynik pokazuje, że nie udało się długo utrzymać dobrej passy.

Reklamy