III Grande Premio TV da Cancao Portuguesa odbyło się 15 stycznia w Lizbonie. Po raz trzeci show prowadził Henrique Mendes, a jego towarzyszką była Maria Fernanda. Podobnie jak rok wcześniej zaprezentowano osiem kompozycji, ale tym razem wykonawców było pięciu. Madalena Iglesias miała aż trzy propozycje – wokalistka startowała w dwóch poprzednich festiwalach i jej najlepszym wynikiem było trzecie miejsce. Ponownie pojawił się reprezentant Portugalii z 1964 – Antonio Calvario (miał tym razem tylko jeden utwór). Pozostali kandydaci to „nowe” nazwiska – Joao Maria Tudela, Serio Borges (który będzie reprezentował kraj w 1970) oraz Tony de Matos.

Sposób głosowania pozostał ten sam – 18 regionów przyznawało po 15 punktów (w dowolny sposób). Najwięcej, bo aż 81 punktów, uzbierała Madalena Iglesias za piosenkę „Ele e ela” („On i ona”). Drugie miejsce miał Sergio Borges za „Eu nunca direi adeus” (52 punkty), a trzecie „Rebeldia” Madaleny Iglesias (42 punkty). Jej trzecia piosenka – „Caminhos perdidos” była szósta. Antotnio Calvario po swojej porażce w 1965 roku mógł tym razem odetchnąć z ulgą – zebrał 26 punktów co dało mu piąte miejsce. Ostatni był Tony de Matos.

Madalena Lucilia Iglesias do Cale de Oliveira Portugal (uff!) urodziła się w 1939 roku w Lizbonie. To bardzo płodna muzycznie artystka – wydała mnóstwo albumów, chociaż aktywna muzycznie była tylko do końca lat sześćdziesiątych. Koncertowała też w Argentynie, Brazylii czy Kanadzie. Autorem „Ele e ela” jest Carlos Canelhas, utwór był oparty na stylistyce „chanson” i stał się jednym z hitów portugalskiej muzyki – uważany jest również za jeden z najbardziej lubianych utworów eurowizyjnych Portugalii.

Podczas Eurowizji 1966 w Luksemburgu Madalena zaśpiewała jako ósma – pomiędzy Ann Christine z Finlandii oraz zwycięzcą Udo Jurgensem z Austrii. Po raz drugi (na trzy starty) Portugalia poprzedza zwycięzcę w stawce konkursowej. W głosowaniu jurorów Iglesias zdobyła maksymalną notę (pierwsza w historii dla Portugalii) od Hiszpanii oraz 1 punkt z Danii. Łącznie dało to 6 punktów i 13. miejsce, które Portugalia zajmuje już po raz trzeci z rzędu. Gorzej wypadły Dania, Holandia, Francja, Monako i Włochy. Portugalskie jury odwdzięczyło się za hiszpańską „piątkę” i tyle samo punktów przekazało Raphaelowi z „Yo soy aquel”. Trójkę dostała Belgia, a jedynkę zwycięska Austria. Komentatorem dla RTP był Henrique Mendes, który prowadził preselekcje. Punkty przekazała Maria Manuela Furtado.

Reklamy