Powoli kończymy 42-odcinkowy cykl poświęcony analizom wyników Eurowizji 2017. Przed nami ostatnie kraje, te, które poniosły w tegorocznych półfinałach klęskę. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania z tych państw, kto wsparł ich punktowo oraz jak ten rezultat przełożył się na statystyki. Dziś przed nami reprezentant Słowenii – Omar Naber. Wokalista już raz reprezentował Słowenię w Kijowie i nie zdobył awansu do finału, tym razem poszło mu znacznie gorzej…

Słowenia startowała w I półfinale Eurowizji 2017 gdzie zdobyła 36 punktów i 17. miejsce, czyli przedostatnie – Omar pokonał Łotyszy 15 punktami, przegrał jednak z Czarnogórcem Slavkiem aż o 20 punktów. W głosowaniu widzów Słowenia zdobyła 20 punktów i 16. miejsce, remisując z Łotwą i przegrywając jednym punktem z Australią. U jurorów kraj był na 17. miejscu z 16 punktami – o 1 mniej od Czarnogóry ale aż o 15 więcej od Łotwy. W televotingu najbardziej pomogła Czarnogóra – dała 8 punktów, 4 przekazała Portugalia, (aż) trzy Polska, po dwa Belgia z Finlandią i jeden Czechy. Polskie jury to komisja, która najlepiej oceniła „On my way” – dała aż 5 punktów. Po 4 dały Gruzja z Hiszpanią, a po 1 Finlandia, Czarnogóra i Szwecja.

Głosowanie jurorów słoweńskich wygrała w półfinale Australia, drugie miejsce miały Czechy, a trzecie Portugalia. W czołowej piątce znalazło się też miejsce dla Finlandii i Szwecji, Polska była siódma. Na dnie znalazły się Czarnogóra z Łotwą. Głosowanie publiczności wygrała Portugalia przed Mołdawią i Belgią. Widzowie do czołowej piątki dorzucili jeszcze Azerbejdżan i Czarnogórę. Polska zajęła niskie, 15. miejsce – gorzej oceniono tylko Łotwę i Gruzję.

W finale jury doceniło Portugalię dając jej 1. miejsce, Wielka Brytania była druga, a Bułgaria trzecia. Australia spadła na miejsce czwarte, a zaraz za nią znalazła się Szwecja. Polska utrzymała wysoką, siódmą pozycję. Sąsiedzi Słowenii (wszyscy znaleźli się w finale) zajęli następujące miejsca: Włochy – 9., Chorwacja – 15., Węgry – 18., Austria – 11. Na dnie Francja, Grecja oraz Rumunia. W televotingu triumfowała Chorwacja, drugie były Włochy, a trzecia Portugalia. Bułgaria i Belgia weszły do top5, Austria była 14., Węgry szóste, Polska niestety przedostatnia. Słabiej wypadła tylko Dania.

17. miejsce w półfinale to trzeci najsłabszy rezultat Słowenii – osiągnęła go także Eva Boto w 2012 roku. Gorzej wypadli Platin w 2004 (tylko jeden półfinał) – 21. miejsce oraz Regina w 1996 (inna forma kwalifikacji) – 19. miejsce (zakwalifikowana do finału). Największy sukces Słowenii w etapie kwalifikacyjnym to zwycięstwo w „małym” półfinale w 1993 roku oraz 3. miejsce z 2011 roku. Na trzynaście udziałów w finale Słowenia tylko trzy razy była w top10, a najlepszym rezultatem jest 7. miejsce zdobyte w 1995 i 2001 roku. Od 2004 roku Słowenia aż 10 razy nie weszła do finału.

Reklamy