Powoli kończymy 42-odcinkowy cykl poświęcony analizom wyników Eurowizji 2017. Przed nami ostatnie kraje, te, które poniosły w tegorocznych półfinałach klęskę. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania z tych państw, kto wsparł ich punktowo oraz jak ten rezultat przełożył się na statystyki. Dziś przed nami reprezentacja Litwy – Fusedmarc. Ekipa zdawała się być całkowicie niezauważalna, chociaż wokalistka grupy starała się zwrócić na siebie uwagę m.in. nietypowymi paznokciami. Ich występ jednak nie przekonał Europy.

Litwa pojawiła się w II półfinale, gdzie uzbierała 42 punkty, co dało przedostatnie – 17. miejsce. Fusedmarc zdobylio 13 punktów mniej niż Malta, ale mieli aż 41 punktów przewagi nad San Marino. W głosowaniu publiczności zdobyli 25 punktów co dało im 15. poycję – o 7 punktów mniej od zakwalifikowanej Austrii i aż o 20 więcej od Danii, która też weszła do finału. U jury Litwa była 16. z 17 punktami – o 1 więcej od Estonii i 9 mniej od Rumunii. Punkty w televotingu to wynik działań diaspory litewskiej i braku konkurentów w tym półfinale – w związku z tym Irlandia dała 12 punktów, Norwegia 10. Poza tym jeszcze trzy kraje dorzuciły po jednym punkcie i były to państwa z regionu – Białoruś, Estonia i Ukraina. W głosowaniu jury na wynik Litwy złożyły się jedynie trzy komisje – z Białorusi (7), z San Marino (6) i z Macedonii (4).

Norwegia, która mocno wsparła Litwę w półfinale, dostała od jurorów 12 punktów, drugie miejsce w ich głosowaniu miała Bułgaria, a trzecie Izrael. W top5 były też Szwajcaria i Dania. Białoruś znalazła się na miejscu 8., Estonia dopiero na 13. Najgorzej oceniono Macedonię i San Marino. W televotingu wygrała Estonia, co nie jest żadną niespodzianką. Drugie miejsce miała Bułgaria, a trzecie Białoruś. Norwegia i Rumunia weszły do top5, a na samym dnie rankingu znalazły się San Marino z Serbią.

W finale wszyscy jurorzy (bez wyjątku) dali 1. miejsce Portugalii, druga była Norwegia (prawie wszyscy byli zgodni), a trzecie Włochy. Bułgaria ze Szwecją znalazły się w top5. Kraje z regionu potraktowane zostały dość chłodno – Polska była 13., Białoruś 15., a Ukraina dopiero 21. W rankingu jurorskim przedostatnia była Grecja, a na samym dnie Francja. Widzowie (podobnie jak jurorzy) wsparli Portugalię, drugie miejsce dali Belgii, a trzecie Mołdawii. Bułgaria z Norwegią w top5, Białoruś dziesiąta, Polska jedenasta, a Ukraina szesnasta. Hiszpania i Grecja zamykały ranking.

Podobnie jak w wielu ostatnich przypadkach, wynik tegoroczny jest drugim najsłabszym. Gorzej wypadła tylko formacja Laura & The Lovers (też w Kijowie zresztą), która zajęła 25. miejsce, ale wtedy format składał się tylko z jednego półfinału. Najlepszym wynikiem Litwy w kwalifikacjach jest 3. miejsce Donny’ego Montella z 2012 roku, zresztą ten wokalista ma na koncie też drugi najlepszy wynik – 4. miejsce z 2016 roku. W finale nadal najlepsi są LT United, którzy w 2006 roku wywalczylio 6. miejsce. Na dwanaście startów w finale Litwa tylko dwukrotnie znalazła się w top10. Na 13 startów w półfinałach aż osiem razy zdobyła awans, więc aż tak źle nie jest, zwłaszcza, że Litwini mają praktycznie pewne punkty z televotingu w Wielkiej Brytanii i Irlandii (chyba, że Polska z Łotwą im tą najwyższą notę zabiorą).

Reklamy