W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego dotarliśmy już do państw, które nie zakwalifikowały się do finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Idąc zgodnie z kolejnością na podstawie liczby punktów brakującej do finału, przed nami Albania i Lindita Halimi. Mało kto wierzył w sukces kolejnej patetycznej ballady – „World” było dla wielu fanów zbyt wykrzyczane…

Albania startowała w I półfinale gdzie zajęła 14. miejsce zdobywając 76 punktów, 7 mniej od Czech i 16 więcej niż Islandia. W głosowaniu publiczności Lindita otrzymała 38 punktów, co dało jej 12. pozycję (1 punkt straty do Czarnogóry i 1 punkt przewagi nad Gruzją). Od jury dostała tyle samo punktów, ale już tylko 14. miejsce – 2 punktów zabrakło jej by zrównać się z Belgią ale miała aż 9 punktów przewagi nad Islandią. Not było bardzo mało, ale były wysokie, co od razu budzi podejrzewania o „ustawkach” – w głosowaniu widzów Lindita dostała 12 punktów od Czarnogóry, 10 z Mołdawii, 7 z Włoch, a mniejsze punkty przekazały Grecja, Azerbejdżan i Słowenia. Na punkty jurorskie złożyły się cztery kraje – trzy dały po 10 punktów (Czarnogóra, Azerbejdżan i Grecja), a 8 dorzuciły Włochy.

Albańscy jurorzy najwyższe miejsce w półfinale przyznali Mołdawii, druga była Armenia, a trzecia Grecja – dość nietypowe top3. Azerbejdżan i Portugalia znaleźli się w top5, Polska była dziewiąta (jeden z jurorów dał Kasi 3. miejsce!), Czarnogóra jedenasta. Najsłabiej oceniono Czechy i Islandię. Widzowie okazali się mieć bardziej „ambitny” smak i dali Portugalii 12 punktów, drugie miejsce zajęła Szwecja, trzecie Belgia. Mołdawia z Grecją znalazły się w top5, a Polska z Czarnogórą zajęły dokładnie takie same miejsca jak u jury. Najmniejszą popularnością cieszyły się Czechy z Gruzją.

W finale jurorską dwunastkę zgarnęły Włochy, które zajęły 1. miejsce prawie u każdego z członków komisji. Druga była Bułgaria, a trzecia Wielka Brytania – w czołowej piątce znalazło się też miejsce dla Armenii i Portugalii. Grecja była dziesiąta, Polska jedynie siedemnasta. Ukraina i Hiszpania zajęły najniższe miejsca w rankingu jurorów. Televoting również wygrały Włochy, co nie jest żadną niespodzianką. Drugie miejsce przypadło Bułgarii, trzecie Portugalii, a Chorwacji i Węgrom udało się wejść do top5. Grecja znalazła się na pozycji ósmej, Polska na .. przedostatniej. Słabiej oceniono jedynie Hiszpanię.

Od momentu zajęcia najwyższego miejsca w historii – 5. miejsce z Baku, Albania popadła w mocny kryzys i w ciągu pięciu ostatnich konkursów tylko raz zdobyła awans, zajmując w finale 17. miejsce, które zresztą zajęła już po raz trzeci w historii. 14. pozycja w półfinale to czwarty najsłabszy rezultat Albanii w historii oraz powtórka z 2006 i 2011 roku. Najgorzej wypadła reprezentacja z 2007 – 17. miejsce, a od czasu wprowadzenia dwóch półfinałów najniżej oceniono Enedę Tarifę (16. miejsce). Na siedem startów w finale Albania tylko dwa razy znalazła się w czołowej dziesiątce, a na 13 startów w półfinałach awansu nie zdobyła siedem razy. Najlepszym rezultatem półfinałowym jest nadal 2. miejsce Rony z 2012.