W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego dotarliśmy już do państw, które nie zakwalifikowały się do finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Idąc zgodnie z kolejnością na podstawie liczby punktów brakującej do finału, przed nami Macedonia i Jana Burcheska. Jej „Dance Alone” zachwyciło wielu fanów zaraz po premierze, jednak pierwsze próby pokazały, że Macedonia (chociaż tym razem nie przesadziła z prezentacją sceniczną) nadal jest dość słabym krajem. Jana próbowała wielu sposobów by zdobyć serca widzów, ale niestety Macedonii po raz kolejny nie udało się awansować.

Jana wystartowała z II półfinału gdzie zdobyła 69 punktów, co dało 15. miejsce i 32 punkty straty do top10. Uzbierała 14 punktów więcej niż Malta i 16 mniej od Estonii. W głosowaniu widzów miała 40 punktów (1 mniej od Irlandii i 8 więcej od zakwalifikowanej Austrii) co dało jej 13. miejsce. U jury była na 14. pozycji z 29 punktami (8 mniej od Chorwacji) i 3 więcej od zakwalifikowanej Rumunii. Podobnie jak Serbia, not było mało, ale widać było poparcie regionalne. Jana otrzymała 12 punktów od widzów z Bułgarii, 10 od Serbii, 6 od Chorwacji, a poza tym także 5 z Izraela, 4 z San Marino i 3 ze Szwajcarii. W głosowaniu jury najwyżej oceniły ją Malta z Francją (po 8 punktów), Serbia dorzuciła 5, Norwegia z Ukrainą po 3 a Węgry 2.

Bułgaria wygrała głosowanie jurorów macedońskich w półfinale, drugie miejsce miała Rumunia, a trzecie Malta. W top5 znalazły się także Dania z Holandią. Serbia była na odległym, 14. miejscu, a Chorwacja zajęła ostatnie, 17. miejsce, przegrywając z Izraelem (16. pozycja). San Marino i Litwa, które najczęściej zajmowały niskie miejsca w głosowaniu jurorów z różnych krajów, tutaj poradziły sobie lepiej – Valentina z Jimmie’m byli na dwunastym miejscu, a Fusedmarc na 7. Serbia wygrała televoting, czego można się było spodziewać. Druga była Bułgaria, a trzecia Chorwacja. W top5 był też Izrael z Węgrami. Na dnie Litwa i San Marino.

Podobnie jak w półfinale, także w finale komisja jurorska najwyżej oceniła Bułgarię, druga była Portugalia, a trzecia Australia. Dania i Mołdawia weszły do czołowej piątki. Polska zajęła 16. pozycję, a na samym końcu znalazły się Grecja z Chorwacją – kraje z regionu. Televoting wygrała Bułgaria przed Chorwacją i Włochami. Portugalia z Francją weszły do top5, Grecja była dwunasta, a Polska…ostatnia (26. miejsce).

Macedonia już od dawna nie była widziana w finale – 15. miejsce w grupie to trzecie najsłabsze osiągnięcie, wcześniej uzyskane przez reprezentantów z 2010 i 2015 roku. Najgorzej w kwalifikacjach wypadła Kaliopi w 1996 roku – 26. miejsce, a od czasu wprowadzenia dwóch półfinałów 16. miejsce mieli Vlatko Ilievski oraz Esma z Lozano. Macedonia do tej pory nigdy nie zajęła miejsca w top10, najwyższym rezultatem wciąż pozostaje 12. miejsce Eleny z 2006 roku. To już piąty finał Eurowizji bez Macedonii, która bardzo dużo straciła na wprowadzeniu formatu z dwoma półfinałami. Przy jednym półfinale (możliwość otrzymania punktów od wszystkich państw) zawsze zdobywała awans, ale gdy Europę podzielono na pół (w tym kraje z b. Jugosławii) Macedonii nie starcza punktów by awansować – od 2008 roku tylko raz zakwalifikowała się do finału (w 2012 roku).

Reklamy