Kolejne wieści ze świata Eurowizji dla Dzieci! Rosja i Albania mają już reprezentantów, chociaż niektóre źródła podają, że zwycięstwo Any Kodry w lokalnym festiwalu dziecięcym wcale nie oznacza, że nadawca RTSH już potwierdził udział w JESC i właśnie tę wokalistkę wyśle do Tbilisi. Decyzja w sprawie udziału Albanii ma być podjęta dopiero w drugiej połowie czerwca. Ze wstępnej deklaracji o udziale w Eurowizji dla Dzieci wycofała się też Bułgaria – wkrótce nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora generalnego BNT i (jak poinformowano na oficjalnym Twitterze) wszelkie decyzje w sprawie udziału w konkursach EBU będą ponownie podjęte już przez nowego szefa telewizji. Raczej nie ma przeciwwskazań co do udziału Bułgarii w JESC i ESC, ale w sezonie ogórkowym każdy „dramat” jest w cenie.

Holandia po roku przerwy wraca do organizacji preselekcji narodowych przed JESC. Sześciu uczestników powalczy w dwóch półfinałach, a najlepsi dostaną się do finału. Zgodnie z panującym trendem, kandydaci nie będą śpiewać swoich piosenek, a jedynie covery. Eurowizyjny utwór zostanie przygotowany później, już na potrzeby konkretnego reprezentanta. Półfinały odbędą się 2 i 9 września, a finał 16 września. Poza Holandią preselekcje narodowe do JESC przygotowują też Białoruś, Malta i Ukraina. Plany Armenii, Gruzji i Irlandii nie są jeszcze znane. Nie wiadomo, czy Cypr zdecyduje się na udział w konkursie. Podobnie jak nadawca bułgarski, telewizja CyBC wycofała się ze wstępnej deklaracji udziału i ostateczną decyzję ma podjąć dopiero w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Telewizja Polska nie potwierdziła jeszcze udziału w Eurowizji dla Dzieci 2017 ale jest spora szansa, że nadawca zdecyduje się na czwarty już start w tej imprezie. W głosowaniu przeprowadzonym na fanpage Eurowizja TVP aż 89% internautów popiera ideę uczestnictwa polskiego reprezentanta w konkursie organizowanym przez Gruzję. Zapewne potwierdzenie udziału to tylko kwestia czasu, a z całą pewnością możemy się spodziewać organizacji preselekcji narodowych. Oby zainteresowanie i poziom utworów były wyższe niż rok temu.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego

  • Typuj swoich faworytów w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant Polski 2008”. Szczegóły TUTAJ.
  • Weź udział w głosowaniu w pierwszym ćwierćfinale internetowego plebiscytu „Eurovision Internet Song Contest” i poznaj nowe utwory z całej Europy i nie tylko! Szczegóły TUTAJ
  • W sobotę na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego transmisja fragmentów koncertu Carmell z Konstancina. Więcej informacji na temat koncertu – TUTAJ.
Reklamy