Dziś „Młody Tancerz Roku 2017”! Kto pojedzie na Eurowizję dla Młodych Tancerzy?

Dziś o 20:00 w TVP Kultura rozpocznie się konkurs „Młody Tancerz Roku” podczas którego czteroosobowe jury wyłoni nowego reprezentanta Polski na Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Pradze (Czechy). O ten tytuł walczy ośmiu kandydatów w przedziale wiekowym 17-21, a aż trzy osoby pochodzą z Bytomia. Każdy tancerz wykona układ solowy, a później wszyscy razem zaprezentują się w choreografii grupowej ułożonej przez Jacka Przybyłowicza. Chociaż o wynikach konkursu decydować będą tylko jurorzy, widzowie także mogą wybierać swojego faworyta głosując w systemie sms. Konkurs poprowadzą Tomasz Kammel i Agnieszka Szydłowska, a gośćmi specjalnymi będą Włodek Pawlik i Łukasz Dyczko.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy ma w tym roku spore problemy, a wszystko przez Maltę, która zrezygnowała z organizacji show, chociaż było to potwierdzone już rok temu. Na początku stycznia Europejska Unia Nadawców poinformowała, że Malta nie będzie gospodarzem, a dopiero niedawno (i to za sprawą TVP) wyszło na jaw, że konkurs przejęły Czechy. Miastem-gospodarzem będzie Praga. Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie odbędzie się finał oraz czy kraje, które planowały wysłać reprezentantów na Maltę, wyślą ich także do Czech. Chodzi o Niemcy, Norwegię, Słowenię i samą Maltę. Na razie nie wiadomo co z Albanią, Słowacją i Szwecją, które startowały w 2015 roku.

Polska trzykrotnie organizowała Eurowizję dla Młodych Tancerzy. W 1997 roku miastem-gospodarzem była Gdynia, a show odbyło się w Teatrze Muzycznym. Startowało 13 państw, w tym debiutanci – Łotwa, Estonia i Słowacja. Prowadzącymi byli Grażyna Torbicka (półfinał i finał), nieżyjący już Bogusław Kaczyński (tylko półfinał) oraz Henk van der Meulen (tylko finał). Wygrał Antonio Carmena San Jose z Hiszpanii. W 2005 roku EYD trafiło do Warszawy, na deski Teatru Narodowego. Ponownie wystartowało 13 tancerzy, ale tym razem nie było debiutantów, zresztą był to ostatni konkurs przed dłuższą przerwą. Prowadzącą była Agata Konarska. Wygrała Holandia, a Polska zajęła 2. miejsce. W 2013 roku gospodarzem była Opera Bałtycka w Gdańsku, a show prowadził Tomasz Kammel. Wystartowało 10 państw, w tym debiutująca Białoruś. Do duelu dotarli reprezentanci Holandii i Niemiec – triumfował Holender.

Ostatnią Eurowizję dla Młodych Tancerzy organizowano w Czechach, a dokładniej w mieście Pilzno. Wystartowało 10 tancerzy, w tym po raz pierwszy przedstawiciele Albanii i Malty. Do finałowego duelu dostały się Viktoria Nowak z Polski oraz Stasa Tusar ze Słowenii. Triumfowała Polka, która później zdobyła też drugie miejsce w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” – Człowiek Roku 2015. „Ciężko pracowałam, ale Eurowizja nie była wtedy najważniejsza, jechałam na nią na luzie, nie oczekując wygranej” – wspomina tancerka, która udział w Eurowizji musiała pogodzić z nauką do matury.

%d blogerów lubi to: