Ilu widzów oglądało Eurowizję 2017? Kiedy poznamy termin organizacji konkursu w Lizbonie? Bułgaria wystartuje w JESC!

Brak transmisji Eurowizji na terenie Rosji jest widoczny w ogólnych wynikach oglądalności konkursu. EBU poinformowało, że w tym roku ok. 182 mln widzów oglądało show chociaż przez chwilę. Jest to spadek o 22 mln względem ubiegłego roku i oczywiście tłumaczone jest to niedostępnością imprezy dla widza na terenie Federacji Rosyjskiej, wykluczonej ze startu w tegorocznym konkursie. W paru krajach osiągnięto bardzo dobre (dawno nie widziane) wyniki: w Bułgarii (650 tys. widzów), na Ukrainie (1,5 mln widzów) czy we Włoszech (3,74 mln widzów) oraz w Portugalii (1,4 mln). Na terenie Islandii finał śledziło 98% mieszkańców. Podano również, że konkurs był niezwykle chętnie oglądany przez młodą publikę (15-24 lata). Wiadomo też, że Eurowizja osiągnęła lepsze wyniki oglądalności w Stanach – tegoroczny konkurs śledziły 64 tys. widzów, o 12 tys. więcej niż rok temu.

Minister Kultury Portugalii zapowiedział, że dopiero w połowie czerwca poznamy zarówno datę organizacji Eurowizji 2018 oraz miejsce. Chociaż niemal pewne jest, że będzie to Lizbona i MEO Arena, nadawca RTP jeszcze nie chce tego w pełni potwierdzić. Minister poinformował, że nadawca RTP otrzyma wsparcie rządu Portugalii, ale to telewizja będzie w pełni odpowiedzialna za organizację show oraz przygotowanie budżetu i kontrolę wydatków. Na razie nikt nie chce szacować ile organizacja tej imprezy będzie kosztować. Na ten moment 18 państw wyraziło wstępną chęć udziału w konkursie. Polska jest wśród nich.

Telewizja bułgarska potwierdziła, że weźmie udział w tegorocznej Junior Eurowizji organizowanej w stolicy Gruzji – Tbilisi. Więcej informacji na temat procesu selekcji reprezentanta poznamy wkrótce. Na ten moment osiem państw wyraziło chęć udziału, a chociaż nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, można się spodziewać, że Polska będzie dziewiątym krajem. Istnieją szanse na powrót Chorwacji. Nadawca HRT ma podjąć decyzję do września. Być może do powrotu skłonił Chorwatów sukces Jacquesa Houdeka w Kijowie. Przypomnieć warto, że Chorwacja wygrała pierwszą edycję JESC, ale w 2014 roku (gdy powróciła po dłuższej przerwie) zajęła ostatnie miejsce, zdobywając tylko 1 punkt (nie licząc „automatycznej dwunastki”). Powrotem na Eurowizję dla Dzieci nie są zainteresowane Szwecja i Łotwa.

%d blogerów lubi to: