Pora na kolejny odcinek 42-częściowego cyklu pełnej analizy wyników Eurowizji 2017! Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale i finale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Dziś pora na reprezentację powracającej Rumunii czyli Ilincę i Alexa! Chociaż ich utwór był uznawany za kiczowaty, to jednak miał bardzo zaraźliwy refren. Sporo krytyki spadło na Rumunów także po dość infantylnej prezentacji scenicznej, ale ostatecznie udało się zająć miejsce w top10!

„Yodel It” zajęło w II półfinale dość odległe, szóste miejsce, ze 174 punktami. Oznacza to, że Rumunię pokonały Węgry, Izrael, Holandia i Norwegia, chociaż w finale te kraje wypadły słabiej. Wynika to zapewne z faktu, że w półfinale nie głosowały niektóre kraje z silną diasporą rumuńską. W televotingu Rumunia i tak zajęła 3. miejsce – 148 punktów i dała się pokonać tylko Bułgarii i Węgrom. U jurorów była zaś na 15. miejscu i zebrała tylko 26 punktów, a gorzej wypadły jedynie Litwa, Estonia i San Marino. Gdyby o wynikach półfinału decydowali jedynie jurorzy, to do finału zamiast Rumunii i Chorwacji weszłyby Malta i Serbia. Najwięcej punktów dla Rumunii w półfinale miały Macedonia i Izrael (po 13). Najwyższe noty w televotingu to 12 punktów z Estonii i Francji, a najniższa to 3 z Macedonii. O ile w głosowaniu widzów wszystkie kraje dały Rumunii punkty, tak od jurorów punkty dotarły jedynie z sześciu państw – najwięcej z Macedonii (10).

W finale było już znacznie lepiej – Ilinca i Alex zdobyli łącznie 282 punkty (82 więcej od Węgier) i wywalczyli 7. miejsce. W televotingu mieli 224 punkty i miejsce piąte (pokonując Włochy i Szwecję), z kolei u jurorów byli na pozycji piętnastej z 58 punktami (tyle samo co Armenia). Jedynym krajem, który przekazał maksymalne noty 24 punktów była (oczywiście) Mołdawia. Sporo punktów przesłano również z Irlandii (20). Mołdawia i Irlandia były jedynymi państwami, które dały Rumunii 12 punktów w televotingu. Gruzja, Czarnogóra i Macedonia pozostawiły duet bez punktów. Tylko 11 komisji narodowych przekazało swoje wsparcie Rumunom, z czego Mołdawia dała 12 punktów, a Czarnogóra 10. Polscy widzowie dali „Yodel It” 7 punktów, jurorzy pozostawili ten utwór z zerem.

Rumuńskie jury pierwsze miejsce w półfinale dało Holendrom (prawie jednogłośnie). Drugie miejsce miała Dania, a dopiero trzecie Bułgaria. Ostatnie było San Marino, a zaraz przez nim  Estonia z Litwą. Widzowie Rumunii zagłosowali na Węgrów, chociaż u jury Joci był jedynie na czternastym miejscu. Drugie miejsce w televotingu zgarnęła Szwajcaria (zapewne ze względu na pochodzącą z Rumunii wokalistkę formacji Timebelle), trzecia była sąsiednia Bułgaria. Najsłabiej w głosowaniu widzów wypadło San Marino, a niskie poparcie widzów miały też Litwa i Malta.

W finale jury Rumunii znów najmocniej wsparło Holandię, na drugim miejscu była Bułgaria, a dopiero na trzecim Mołdawia, co jest dobrym rozwiązaniem i nie razi po oczach tak jak ślepe głosowanie jurorów mołdawskich na Rumunię. Zwycięska Portugalia była piąta, Włochy dopiero szesnaste, a Polska dziewiętnasta. „Flashlight” najbardziej spodobało się Luminicie (ESC 2005), która dała nam 15. miejsce. Sporym zaskoczeniem jest postawienie na ostatnim miejscu w rankingu Francji. Czy Alma na to zasłużyła? Przed Francją znalazły się Hiszpania z Ukrainą. W televotingu bez niespodzianek – wygrała Mołdawia, drugie były Węgry, a trzecia Bułgaria, czyli punkty zostały rozdzielone w regionie. Czwarte miejsce miała Portugalia, Włochy były piąte, a Polska…ostatnia! Przedostatnie miejsce miała Ukraina, a przed nią znalazła się Dania, niezwykle wysoko oceniona przez jury (6. miejsce).

Ilinca i Alex to czwarta najlepsza reprezentacja Rumunii w historii Eurowizji. Nadal największym sukcesem tego kraju jest trzecie miejsce zdobyte dwukrotnie – w 2005 i 2010 roku. Później był Mihai Traistariu, który w 2006 wywalczył czwartą lokatę. Na osiemnaście udziałów w finale Rumunia sześć razy znalazła się w top10. Kraj nadal ma 100% skuteczność w awansach do finału. W 2005 roku wygrał swój półfinał, w 2014 roku był drugi, a w 2012 trzeci. Przypominam, że Rumunia powróciła do rywalizacji po rocznej przerwie z powodu nagłej dyskwalifikacji.

Reklamy